У музеї історії міста Коломиї презентують врятовані з Краматорська автентичні речі Донецької Слобожанщини, повідомляє ПІК.
Їх протягом кількох років збирала жителька Краматорська Оксана Проселкова, громадська активістка, вчителька української мови. Із початком повномасштабного російського вторгнення жінка з дитиною виїхала до Польщі, а речі опинилися в Коломиї.
Їх привезла подруга пані Оксани, Анна Ощепкова , яка наразі проживає в Коломиї.
«Із Оксаною я познайомилася через освітню та громадську діяльність. Я з нею їздила етнографічні експедиції, записували від людей старшого віку старовинні українські пісні, обряди, яких на Донеччині, повірте, не бракує. Згодом ці пісні виконували наші етнографічні гурти», — розповідає ПІКу Анна Ощепкова.
Окрім нематеріальної спадщини, українські активістки збирали унікальні вишиті рушники, серветки, скатертини, народний одяг, жіночі прикраси, ікони. Дещо приносили друзі та знайомі»,
Так Оксана Проселкова назбирала понад 500 речей. Усе це жінка представляла в 2021 році в Краматорській бібліотеці, на виставці, присвяченій Дню Незалежності України. Тоді ніхто не думав, що через рік доведеться цю колекцію…переховувати. І
З початком війни етнографічну збірку забрали до сховища бібліотеки. Ще частина речей залишилася вдома в Оксани Проселкової, яка на той час виїхала закордон. На жаль, у місті з кожним днем ставало все небезпечніше.
«Я розуміла, що коли, не доведи Боже до нас зайдуть вороги, то вони можуть знищити фонди бібліотеки, а то й саму книгозбірню. І я вирішила виїжджати на Захід України. За згодою Оксани Проселкової я взяла з собою і колекцію», — продовжує пані Анна.
У Коломиї жінка познайомилася із директоркою музею історії міста Уляною Мандрусяк. Їй і розповіла про привезені народні скарби.
«Я дуже зраділа, що часина нашої славної української історії — врятована. А коли побачила те, що привезли з Донеччини, була вражена і запропонувала показати це на виставці в нашому музеї. З допомогою пані Анни та з онлайн консультаціями пані Оксани ми сформували та відкрили виставку, на якій показали, що Донецька Слобожанщина це, без сумніву, — Україна», — додає Уляна Мандрусяк.
Виставку відвідали багато внутрішньо переміщених осіб зі Сходу, Півдня та Півночі нашої держави, які зараз живуть у Коломиї. І власне ці люди відчули, що у цих речах, які вони вдома бачили у хатах своїх старших родичів, є частинки їхніх домівок, частинки великої і неподільної України.
Сабіна РУЖИЦЬКА. Фото з фб сторінки музею історії міста Коломия.