Про діяльність театру, нові вистави та допомогу нашим захисникам журналістці ПІК розповіла режисерка і керівниця колективу Світлана Присташ.
«Наш театр має вже чималу історію, його створено ще в 1989-ому році. Але це ще не був театр, а просто драматичний гурток. Спочатку було непросто, адже на вистави, у палац культури «Юність» приходили лише кілька глядачів. Мені було прикро та болісно на душі, бо я з гуртківцями старалися, а глядачів не було», — каже режисерка.
Проте з кожним роком гурток, а згодом театр, розвивався, і глядачів ставало все більше та більше. Зараз на наших виставах — повні зали діток та дорослих. Наразі у дитячому театрі є 30 учасників віком від 6 до 16 років. На початку 2022-ого було 52, дехто виїхав через війну за кордон.
Перед прийомом у колектив Світлана Присташ просить дітей розповісти вірш, і вже з інтонації, тону та манери розповіді визначає, наскільки хто готовий стати актором чи акторкою.
«Але…Не все так просто, часто до мене приходять дуже несміливі і сором’язливі дітки, які дуже тихо говорять, або й взагалі їм важко виступати перед кимось. Я тоді підвищую голос і прошу дитину говорити голосніше. При цьому новеньких підбадьорюють інші учасники колективу», — розповідає про творчі моменти мисткиня.
Далі хтось (а це буває рідко) просить батьків піти, бо таки не може перебороти себе, а хтось починає говорити голосніше, впевненіше. Через рік спочатку несміливі діти, стають справжніми місцевими театральними зірками. Отакі з ними бувають перетворення! А після закінчення школи раз на 2-3 роки кілька учасників театру поступають у мистецькі заклади вищої та спеціальної освіти.
Репетиції відбуваються тричі на тиждень, кожна триває від 2 до 4 годин. У час пандемії та війни кількість репетицій зменшилася, але діти хочуть працювати, хочуть виступати. Усі вистави — лише дитячі і теми у них усі пов’язані зі стосунками з батьками, ровесниками, становленням дитячої особистості, витівками і жартами. Зокрема є кілька вистав за творами знаного українського дитячого письменника Всеволода Нестайка
«Попри всі життєві перипетії, треба, аби діти відчували себе дітьми, щоби у них було дитинство. На репетиціях і виступах вони відволікаються від важкої дійсності та поринають у казку. І цей настрій ми передаємо глядачам», — наголошує Світлана Присташ.
До речі, жінка сама робить сценічну адаптацію оповідань, за якими ставлять вистави. Робить це, враховуючи можливості малих і юних акторів. А ще вона створює музичне оформлення та дизайн костюмів. Тривалість кожної вистави 45-50 хвилин. Довше, за словами режисерки, діти всидіти і втримати увагу не можуть.
З весни 2022 року актори театру «Чарівник» влаштовують благодійні вистави. Перед початком спектаклів оголошують, що кожен може покласти в скриньку хто скільки може, для ЗСУ.
«Я не можу без сліз дивитися, як до мене підходить дитина дошкільного віку та простягає…50 копійок, для вояків. Бачите, ми неймовірна нація, ми вже переможці, коли у нас такі діти», — емоційно продовжує керівниця театру.
Так за кошти зібрані малими і юними акторами закупляли спочатку їжу, миючі засоби, а згодом певні потрібні речі для вояків з рідного Калуша. Тепер перераховують кошти на рахунок перевірених волонтерів.
Сабіна Ружицька. Фото Світлани Присташ та з архіву зразкового театру «Чарівник»
Читайте також на ПІК:
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram, Youtubeта Telegram
Читайте нас у тг