Військові казарми звели у далекому 1897 році до Першої світової війни саме там, на сучасній вулиці Національної Гвардії (а тоді – вул. Військовій) дислокувалися драгунськи полки.
Від початку будівельних робіт минуло близько двох років. Наразі на цій території (колишня т.з. школа міліції) зводься одразу декілька багатоповерхівок.
Але активістів та небайдужих мешканців цікавить й ще одне питання (окрім забудови): Куди зник барельєф, встановлений на честь Михайла Дяка (23.08.1935-18.08.1976р.) – дисидента і політв’язня радянських концтаборів, співзасновника УНФ (Українського Національного Фронту)- практично першої неформальної націоналістичної організації на теренах Західної України.
Актуальне для громадськості питання підняв Володимир Ковальчук, який вже неодноразово порушував дане питання у нетрях соцмереж.
За словами пана Володимира, автором цього барельєфу є відомий український скульптор зі Львова, Заслужений художник України Л.Яремчук, автор численних пам’ятників по цілому Світу, в т.ч. в Івано- Франківську- Іванові Франку, в Ст.Угринові та Дрогобичі- Степану Бандері, у Львові- Михайлу Грушевському.
«Ніхто до нині більше нічого не пояснював. Лиш тоді один працівник міськвиконкому повідомив, що тодішнє керівництво Прикарпатського юридичного інституту НАВС, буде зберігати барельєф відомому громадському діячу та правозахиснику Михайлу Дяку, як випускнику колишньої школи міліції. Проте з того часу, юридичний ВУЗ став іншим, і керівництво стало іншим», – йдеться у дописі в соцмережі.
Залишається сподіватися, що сам барельєф й справді десь зберігається, а згодом – буде повернутий громаді.
До темиє…
Свого часу, чотири роки тому, у 2019-му, на тому місці міська влада, керівництво школи міліції, громадськість вшанували пам’ять дисидента і борця проти комуністичного режиму Михайла Дяка.
Пам’ятний знак борцю за вільну Україну розміщено на фасаді колишньої школи міліції по вулиці Національної Гвардії. Михайло Дяк був її випускником, а потім став членом підпільної організації “Український національний фронт”.
Як підпільник, у 1961 році міліціонер Михайло Дяк вивісив синьо-жовтий прапор над сільською радою в селі Витвиця Долинського району, потім зробив те саме у Гошеві та Моршині. А у Болехові він обмазав смальцем пам’ятник Леніну.
Згодом за ці “злочини” комуністи засудили його до 5 років заслання та 12 років тюрми. Втім, через важку хворобу – рак – його звільнили з тюрми, і Михайло помер вже вдома.
Читайте також у ПІК:
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг