Нітрати – це неорганічні водорозчинні солі азотної кислоти. Самі собою вони нешкідливі для людини, але небезпеку становлять отруйні продукти їх обміну – нітрити і нітрозаміни.
Про це повідомила завідувачка санітарно-гігієнічної лабораторії Надвірнянського районного відділу Оксана Втерковська, пише ПІК.
“Найбільш схильні до накопичення азотистих сполук зелень: петрушка, кріп та ін., а також коренеплоди: чорна редька, редис, буряк, в меншій мірі морква. Відносно мало накопичують нітрати томати, картопля. Проміжне положення займають огірки і білокачанна капуста. Ранні овочі (з коротким вегетаційним періодом) містять нітратів більше, ніж пізні. Як правило, концентрація нітратів в овочах захищеного ґрунту (теплиці) більша, чим в овочах відкритого ґрунту”, – йдеться у повідомленні.
При невеликому споживанні нітратів з їжею, вони не накопичуються, легко і швидко виводяться з організму, але якщо їх багато, то:
- Нітрати сприяють розвитку патогенної кишкової мікрофлори, яка виділяє в організм людини токсини, в результаті чого відбувається отруєння організму.
- Нітрати знижують вміст вітамінів в їжі, які входять до складу багатьох ферментів, а через них впливають на всі види обміну речовин.
- При тривалому надходженні нітратів в організм людини зменшується кількість йоду, що призводить до збільшення щитовидної залози.
Як захиститися від нітратів
- Знижується кількість нітратів при термічній обробці овочів (мийці, варінні, смаженні, тушковані і бланшуванні).
Так, при вимочуванні – на 20-30%, а при варінні на 60-80%. У капусті – на 58%, в столовому буряку – на 20%, в картоплі – на 40%. При цьому слід пам’ятати, що при посиленій мийці і бланшуванні овочів у воду йдуть не тільки нітрати, а й цінні речовини: вітаміни, мінеральні солі.Щоб знизити кількість нітратів в старих бульбах картоплі, її бульби слід залити 1 % – ним розчином кухонної солі. При цьому слід пам’ятати, що картопляний відвар в їжу використовувати не можна, тому що при варінні нітрати переходять у відвар. При приготуванні пюре з картоплі краще використовувати кип’ячене молоко, а не воду, в якій варилася картопля.
- Оскільки нітратів більше в шкірці овочів і плодів, то їх (особливо огірки і кабачки) треба очищати від шкірки, а у пряних трав треба викидати їх стебла і використовувати тільки листя.
Зберігати овочі і плоди треба в холодильнику, тому що при температурі + 2 С неможливо перетворення нітратів в більш отруйні речовини – нітрити. Щоб зменшити вміст нітритів в організмі людини треба в достатній кількості використовувати в їжу вітамін С (аскорбінову кислоту) і вітамін Е, тому що вони знижують шкідливий вплив нітратів і нітритів. Салати слід готувати безпосередньо перед їх вживанням і відразу з’їдати, не залишаючи їх зберігається, тому що відбувається накопичення нітратів. Краще споживати сезонні овочі.
- Намагайтеся купувати овочі по сезону і тільки в дозволених для торгівлі місцях. Там існує ймовірність, що продукти перевірені.
- При покупці віддавайте перевагу тільки свіжим, зрілим овочам. Відмовлятися від ранньої зелені неможливо. Однак, можна не купувати парникові овочі, почекати поки з’явиться ґрунтова продукція, або вирощувати зелень у себе на підвіконні цілий рік.
Читайте також:
- У МОЗ повідомили, чи можна захворіти на цистит, якщо сидіти на холодному
- Важливо “заземлитися”: якими є симптоми панічної атаки та як собі допомогти
- В Україні планують заборонити ртутні тонометри і термометри
- У МОЗ пояснили, чи можна застудитися, якщо випити холодне чи змерзнути в ноги
- Втратив ногу на війні та мріє про протез: історія бійця, який проходить реабілітацію на Прикарпатті (ВІДЕО)
Приєднуйтесь до нас у Facebook,Instagram,Youtube та Telegram
Читайте нас у тг