Цю соковиту ягоду полюбляють багато людей, адже вона не лише смачна, але й корисна. Та обирати смугасті потрібно обережно, щоб не отруїтися. Центр громадського здоров’я розповідає про корисні властивості кавунів та попереджає про небезпеку нітратів.
Корисні властивості кавуна
Ці баштанні приблизно на 90% складаються з води, тому вважаються продуктом, який запобігає зневодненню організму.
Крім того, кавун містить антиоксиданти:
- лікопен, каротиноїди, які зміцнюють здоров’я серця, зменшують ризик захворювання на рак та знижують рівень «поганого» холестерину, допомагають контролювати артеріальний тиск та діабет, покращують статеву функцію;
- холін потрібен мозку та нервовій системі для регулювання пам’яті, настрою, контролю м’язів, здоров’я клітин тощо);
- та незамінну амінокислоту цитрулін, яка покращує стан судин і м’язів.
Не забувайте також, що кавун – потужне джерело вітамінів А, C, К та важливих мінеральних елементів – міді, калію та магнію. А ще в кавунах є речовини, що відповідають за гострий зір, – лютеїн та зеаксантин.
Крім того, ця ягода містить харчові волокна, що допомагають нормалізувати роботу кишечника, полегшують контроль цукру при діабеті, позитивно впливають на серцево-судинну систему.
Чи такі страшні нітрати, як їх малюють?
Пояснимо, що таке нітрати. Це – солі азотної кислоти, які природно містяться в рослинах, потрапляючи з ґрунту. Нітрати необхідні нашому організму для утворення речовин, що відповідають за тонус та здоров’я кровоносних судин. У допустимих нормах нітрати безпечні.
Згідно з рекомендаціями ВООЗ, допустима добова норма нітратів для дорослої людини — 5 мг на 1 кг ваги. Європейський інститут з безпеки харчових продуктів (EFSA) вважає допустимою добовою нормою нітратів (яку можна спожити без помітного ризику для здоров’я) – 235 мг для людини вагою близько 63 кг, тобто 3,7 мг на 1 кг ваги.
Але в доповіді Інституту також зазначено, що люди всіх вікових груп можуть перевищувати цю норму без загрози для здоров’я, якщо споживають овочі та фрукти, в яких не перевищений природно обумовлений вміст нітратів.
“Нітрати додаються в грунт під час визрівання кавунів, й за дотримання агротехнології баштанний візьме рівно стільки, скільки йому потрібно для зростання, і до кінця дозрівання в ньому не буде нітратів – ягода виросте, живлячись ними. Але деякі несумлінні фермери додають неконтрольовану кількість добрив у грунт, що призводить до накопичення нітратів в ягоді”, – додають в ЦГЗ.
Також підвищений рівень нітратів може міститись в недозрілих кавунах. Ягоди можуть накопичувати найбільше нітратів у незабарвленій частині м’якоті, яка прилягає до шкірки, в самій шкірці та біля хвостика.
В яких випадках вживання кавунів може зашкодити?
- Причиною отруєння кавунами можуть стати бактеріальні збудники. Йдеться насамперед про надбиті, надрізані кавуни або ж придбані в місцях, де не дотримуються санітарно-гігієнічних норм. Тож дуже важливо ретельно помити ягоду під проточною водою перед споживанням й загалом не купувати її на стихійних ринках, біля трас. Розрізані кавуни зберігайте лише в холодильнику.
- Якщо у людини гіперкаліємія (надлишок калію в крові), варто обережно вживати смугасту ягоду, адже це може призвести до аритмії чи спазмів м’язів.
- У літрі кавунової м’якоті міститься приблизно 60 грамів цукру, тож, щоб уникнути значного глікемічного навантаження на організм, пам’ятайте про міру в розмірі порцій та поєднуйте споживання цієї ягоди з іншою багатою на клітковину їжею.
- Вагітним жінкам не можна зловживати м’якоттю кавуна, адже це може призвести до надмірного навантаження на нирки. Людям із захворюваннями сечостатевої системи теж необхідно дозувати споживання цієї ягоди, особливо якщо ці хвороби ускладнені наявністю каменів у нирках, адже можна спровокувати їхнє відходження.
Читайте також:
- У Калуській громаді розпочали збір кавунів (ВІДЕО)
- Медик Микола Симчич вирощує у карпатському селі кавуни вагою до 10 кг (ФОТО)
Приєднуйтесь до нас у Facebook,Instagram,Youtube та Telegram
Читайте нас у тг