Серед наслідків дефіциту вітаміну D у вагітної жінки: підвищений ризик передчасних пологів, еклампсії та гестаційного діабету. Дефіцит вітаміну D у плода, в свою чергу, негативно впливає на вагу при народженні і, в довгостроковій перспективі, може збільшити ризик алергії або діабету 1 типу.
Вітамін D необхідний для матері та плоду
Вагітні жінки не позбавлені цієї проблеми, і наслідки можуть вплинути як на матір, так і на дитину. Однією з основних функцій вітаміну D під час вагітності є забезпечення кращого засвоєння кальцію та правильного розвитку скелетної системи плода. Насиченість вітаміном D народженої дитини тісно залежить від забезпеченості цим вітаміном матері. Підраховано, що новонароджені, матері яких мали нормальну концентрацію вітаміну D під час вагітності, забезпечені вітаміном D приблизно до 8-тижневого віку. Якезначення вітаміну D в МО? Наразі розглядається питання, чи достатньо дози 400 МО цього вітаміну, яку зазвичай дають усім новонародженим, для дітей, народжених від матерів, у яких під час вагітності спостерігався дефіцит цього вітаміну. Низький рівень вітаміну D у вагітних жінок також підвищує ризик гестаційного діабету, прееклампсії, передчасних пологів і виснаження материнського пулу скелетного кальцію, нервової системи.
Нормальні концентрації вітаміну D під час вагітності
Показники вище 30-50 нг/мл вважаються бажаними концентраціями вітаміну D3 під час вагітності. Значення нижче 30 нг/мл свідчать про дефіцит цієї речовини. Рівень вітаміну D у сироватці крові можна визначити за допомогою лабораторного аналізу крові.
Дані вказують на те, що низький рівень вітаміну D спостерігається у багатьох вагітних жінок. На дефіцит впливає багато факторів, серед яких :
- низький вплив сонячного світла,
- дієта,
- ожиріння,
- тон шкіри,
- використання сонцезахисних засобів (але відмовлятися від цього виду захисту не рекомендується!).
Під час вагітності синтез вітаміну D подвоюється. Це адаптивний механізм, який дозволяє кальцію ефективніше всмоктуватися з кишечника. Це дозволяє речовині потрапляти через плаценту в організм дитини, що розвивається. Синтез 1,25(OH)2D, що передається по материнській лінії, відбувається в нирках плода. Приблизно 70% концентрації вітаміну D в крові вагітної жінки міститься в пуповинній крові.
Чим загрожує дефіцит вітаміну D?
Дефіцит вітаміну D має серйозні наслідки для здоров’я як вагітної жінки, так і її дитини. Тому необхідно контролювати концентрацію цієї речовини в крові та вживати заходів для запобігання дефіциту.
Можливими наслідками дефіциту вітаміну D є :
- занадто низька концентрація кальцію в крові дитини та матері;
- демінералізація кісткової системи дитини та розм’якшення потилиці;
- порушення розвитку зубів дитини;
- підвищений ризик розвитку рахіту;
- підвищений ризик алергічних захворювань у дитини;
- підвищена сприйнятливість до інфекцій;
- порушення розвитку мозку у плода (дослідження на тваринах).
Гострий дефіцит вітаміну D підвищує ризик гестаційного діабету, прееклампсії та гіпертензії під час вагітності. Це розлади, які несуть ризик погіршення здоров’я і навіть втрати життя.
Література
1. Holic MF: High Prevalence of Vitamin D Inadequacy and Implications for Health. Mayo Clin Proc 2006; 81: 353-373.
2. Peterlik M, Grant WB, Cross HS: Calcium, vitamin D and cancer. Anticancer Res 2009; 29 (9): 3687-3698.
3. Булавенко, О. В., Татарчук, Т. Ф., Коньков, Д. Г., & Фурман, О. В. (2018). Сучасні стратегії клінічного менеджменту дефіциту вітаміну D у практиці акушера-гінеколога.
ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ