Днями Державний архів Івано-Франківської області оприлюднив чергову історичну світлину.
На зображенні, датованому 18.11.1947 роком, пожежний сторож Борис І. Д. споглядає із вежі на місто Станіслав (нині – Івано-Франківськ). Але яка частина потрапила у кадр? Адже за понад 70 років місто дуже змінилося.
Отже, на фото бачимо сучасне перехрестя Франка – Незалежності – Мельника, а також кінець вулиці Січових Стрільців.
Що там було раніше?
Насамперед бачимо, що вулиці Мельника на фото ще немає (виникла у 2003 році), натомість на місці, де її початок, колись працювала стоматологічна поліклініка.
Вона знаходилась у старій кам’яниці, зведеній у 1845 році. Там споруджено добротний двоповерховий будинок, де, окрім лікарні, містились притулок старців і невеличка синагога, а за часів СРСР знаходилась стоматполіклініка.
Але у квітні 1975-го споруду знесли, аби розширити проїзну частину дороги.
Маєток Ришарда Яворського
За єврейським шпиталем існувало велике подвір’я, де стояли ще кілька будинків. Зокрема, на одній з кам’яниць на початку ХХ століття мешкав Ришард Яворський та його сини — власники фабрики машин «Край», на базі якої пізніше створили завод «Промприлад».
У 1910-х частину приміщень займала польська організація Стрілецький союз, і туди неодноразово навідувався майбутній диктатор Польщі Юзеф Пілсудський.
Обидві хатини знесли у 2003 році, розчищаючи місце для будівництва багатоповерхівки фірми «Екстім».
Які будинки дійшли до наших днів?
До речі..
На розі сучасних вулиць Мельника та Незалежності мав з’явитися грандіозний проєкт головного архітектора А.Цьомика п’ятиповерхового Будинку одягу. Мова йде про 1975 рік. Ось що саме передбачалося:
Читайте нас у тг«На першому поверсі передбачено розмістити відділи змішаної торгівлі (чоловічий та жіночій одяг). В окремій добудові знаходиться демонстраційний зал. Другий поверх – відділ дитячого, третій – жіночого і четвертий – чоловічого одягу. На п’ятому поверсі – відділ торгівлі у кредит і складські приміщення. Будинок розрахований на сто робочих місць, а всього в ньому працюватиме майже двісті чоловік».