У четвер, 17 жовтня, у Дніпрі з цього приводу відбувся регіональний форум “Підготовка фахівців в центрах профтехосвіти Державної служби зайнятості: навчання українців для потреб бізнесу”, де обговорили як розширити співпрацю підприємців регіону з центрами профтехосвіти ДСЗ та створити передумови для відновлення ринку праці.
Участь у заході взяли представники великого, середнього та малого бізнесу Дніпропетровщини, а також заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна, директорка Державної служби зайнятості (далі ДСЗ) Юлія Жовтяк, керівництво Дніпропетровської ОВА та інші.
«Дніпропетровщина є одним із найбільш розвинутих регіонів нашої держави. Близько 15% всього бюджету держави забезпечує наш регіон де, саме тому запит на кваліфіковані кадри у нас в області збільшується щодня. Оскільки люди, які працюють на наших великих підприємствах, йдуть захищати державу – на їхнє місце мають прийти нові працівники. Тому цей форум вкрай необхідний для Дніпропетровської області», – зауважив перший заступник голова ОВА Андрій Кульбач.
Заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна наголосила, що важливо розширити співпрацю підприємців регіону з центрами профтехосвіти ДСЗ.
«На ринку праці сьогодні спостерігається дисбаланс – роботодавці досить часто не можуть знайти потрібних працівників, а безробітні не можуть знайти роботу, бо їхній професійний рівень не відповідає запитам роботодавців. Щоб подолати це, необхідно забезпечити перенавчання людей та опанування ними таких професій, які є затребуваними саме сьогодні. Тому ми розпочали реформу центрів профтехосвіти, щоб осучаснити процес підготовки фахівців та надати роботодавцям можливість впливати на це через їхню участь в наглядових радах ЦПТО», – зазначила вона.
За її словами, участь роботодавців в наглядових радах ЦПТО дозволить їм безпосередньо впливати на підготовку фахівців, коригувати навчальні програми згідно запитів бізнесу та їх тривалість, замовляти підготовку спеціалістів за новими професіями, потрібними в регіоні. Вона також наголосила на необхідності скорочення термінів навчання в центрах профтехосвіти за деякими напрямками, щоб бізнес якнайшвидше отримував необхідних фахівців, а вони – роботу.
Директорка Державної служби зайнятості Юлія Жовтяк зауважує, що ДСЗ має за мету змінити роботу центрів профтехосвіти (далі ЦПТО) та популяризувати професійно-технічні спеціальності.
«Професійно-технічна освіта змінюється та стає сучаснішою. Навіть заробітна плата у виробництві, яка пов’язана з професійно-технічними навичками, може бути в рази більша, ніж у людей з вищою освітою», – каже вона.
Загалом в Україні діють вісім центрів профтехосвіти. Тут будуть створені Наглядові ради, куди увійдуть шість топроботодавців того чи іншого регіону, які зможуть безпосередньо впливати на роботу ЦПТО.
«Завданням нашої спільної із Наглядовою радою роботи буде перегляд доцільності професій, на які ми навчаємо людей, створення нових освітніх програм саме під замовлення роботодавців. Наприклад, навчання офіціанта зараз триває чотири-п’ять місяців. Втім, ресторатори кажуть, що за іншої методики, безпосередньо вже у закладі, людина зможе всього навчитися за два тижні», – додала Юлія Жовтяк.
У центрі професійно-технічної освіти Дніпропетровської обласної служби зайнятості з початку 2024 року провели навчання для понад чотирьох тисяч людей. Це у рази менше, аніж було до повномасштабної війни, втім, тепер багато потенційних безробітних – це люди з інвалідністю, ампутаціями, переселенці, які також потребують працевлаштування.
«Наш центр профтехосвіти унікальний тим, що ми навчаємо доросле населення й можемо під роботодавця змоделювати навчальну програму, зробити її актуальною та потрібною. Ми бачимо, що зараз збільшується кількість інвалідів, людей з ампутаціями, тому для нас дуже важливо за допомогою цього проєкту ліцензувати і створити базу професій і для таких людей, бо це зараз дуже актуально», – розповіла Вікторія Кузнєцова, директора Дніпропетровського обласного центру зайнятості.
Окрім того, посадовиця переконана, що на сьогодні та в майбутньому, після закінчення війни, роботодавці будуть потребувати працівників робочих спеціальностей. Їх будуть залучати до різних галузей економіки, зокрема, відбудови України.
«У нашому центрі на сьогодні ліцензовані 13 професій різних сфер: фінансової, торгівельної, промислової, сфери обслуговування тощо. Багато наших курсів за навчальними програмами в основному пов’язані з ІТ-спрямуванням. Навчання у нашому ЦПТО є безкоштовним для офіційно зареєстрованих безробітних та військовослужбовців, всі інші категорії громадян можуть навчатися платно, або за кошт роботодавця», – сказала Лариса Сидорчук, директора Дніпропетровського центру профтехосвіти ДСЗ.
Цю думку підтвердив і перший віцепрезидент Дніпропетровської ТПП Сергій Кучерявенко.
«Ми нещодавно проводили нараду з бізнесом і теж обговорювали проблемне питання щодо пошуку фахівців, адже йде війна і саме такі спеціальності, як електрики, слюсарі, водії, токарі, фахівці, які працюють на складному обладнанні, сьогодні вкрай необхідні. Й роботодавці зараз шукають таких фахівців. Це питання номер один для бізнесу».
На заході були присутні представники бізнесу, що лише познайомились з навчальним центром, а були й ті, які вже тривалий час з ним співпрацюють. Ольга Рупчева, заступниця директора ТОВ «Корум Дружківський машинобудівний завод», релокованого підприємства з Донеччини, поділилася своєю думкою про цю співпрацю:
«Ми вже ваші рідні – дніпровські. Знаходимося ми тут, на Дніпропетровщині з квітня 2022 року. Коли починали працювати у нас було 27 людей, зараз – 620. Завдяки обласному центру зайнятості ми знайшли багато працівників. Зокрема, водіїв навантажувачів нам вивчили ЦПТО і ми продовжуємо з ними співпрацю», – додала вона.
Нагадаємо, що форум відбувся у рамках міжрегіонального проєкту «Реформування системи підтримки та розвитку трудового потенціалу», що реалізовується Міністерством економіки України в партнерстві з ГО «Розвиток бізнес-сектору України» за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) “Зміцнення громадської довіри (UCBI)”.
«Кінцева мета проєкту – зрозуміти потреби бізнесу, показати бізнесу, які можливості є у центрів профтехосвіти та запустити процес реформування цих центрів. Варто зауважити, що це реформування ЦПТО вже частково розпочалося, адже уже формуються пропозиції щодо закриття певних спеціальностей, які не мають попиту, а також впроваджуються курси на спеціальності, які є потрібні на сьогодні», – зазначила керівниця проєкту Леся Круп’як.
До слова, подібні форуми вже відбулися в Одесі та Полтаві. Також їх проведуть у Харкові, Рівному, Сумах та Івано-Франківську.
Читайте також:
Читайте нас у тг