ХРОНІЧНИЙ СТРЕС
Дізнайтеся, як розпізнати хронічний стрес та подолати його, щоб зберегти здоров’я. Експертні поради психолога кліника Шептицького Ярини Семенів допоможуть впоратися зі стресом та відновити баланс.
Як впоратись з хронічним стресом
Стреси в повсякденному житті неминучі. Але постійна напруга шкідлива для здоров’я. Сталий стрес сприяє численним хронічним захворюванням, може призвести до вигорання або депресії.
Як упоратися з хронічним стресом? Головні болі та запаморочення, проблеми з концентрацією уваги, порушення пам’яті, почуття безпорадності та психічного вигоряння – це наслідки хронічного стресу, з якими варто навчитися справлятися, перш ніж поганий психічний стан перетвориться на кризу.
Як розвивається хронічний стрес?
Управління стресом – це навичка, без якої важко долати повсякденні проблеми. Вона допоможе уникнути його негативних наслідків, як-от проблем зі сном або кепського настрою. Хронічний стрес сприяє виникненню безлічі хворіб та недуг, як психічних, так і фізичних. Тому варто знати, як давати собі з ним раду.
Хто більше схильний до стресу?
Спрогнозувати рівень стресу для будь-кого практично неможливо. Не конче мати напружену роботу, щоб мати хронічний дискомфорт. Все індивідуально.
Однак фізичне здоров’я, якість міжособистісних стосунків, невиправдані очікування, пережитий досвід можуть впливати на стресостійкість.
Як зрозуміти, що час діяти?
Науковці та дослідники зазвичай говорять про «стресові реакції», приділяючи особливу увагу реакції «бий або біжи».
Цикл стресу — це реакція нашого організму на стресову подію, реальну або уявну, фізичну або психологічну, як-от втеча від злісного собаки, очікуваний іспит або непроста розмова.
Є три стадії стресу: 1 стадія – загальна реакція тривоги; 2 стадія – підвищення загальної резистентності організму до дії стресу; 3 стадія – виснаження.
Наслідки хронічного стресу
Постійна тривога, страх, гнів сприяють розвитку серцево-судинних хворіб. Переїдання, зловживання алкоголем, м’язові болі, проблеми з травною системою, уразливість до вірусних захворювань і це ще не все.
Є різні способи боротьби зі стресом. Іноді повсякденний стрес стає серйозною проблемою. Тому окрім здорового харчування, свіжого повітря та регулярних фізичних вправ також варто використати випробувані методи боротьби зі стресом або звернутись у центр психічного здоровʼя
5 способів упоратися з хронічним стресом
Фізичні вправи, пізнавальна і творча діяльність, спілкування і заспокійливі заняття допомагають пережити стрес із меншою шкодою для здоров’я і завершити його цикл.
Техніки релаксації допомагають зменшити почуття тривоги, занепокоєння, знизити кров’яний тиск та впоратися з емоційною напругою.
Метод релаксації Якобсона полягає у поступовій напрузі та розслабленні окремих груп м’язів. Регулярно виконувані вправи ефективно знімають занепокоєння та покращують якість сну. Люди, які регулярно практикують розслаблення, повідомляють про більш високий рівень психічного благополуччя, зменшення частоти головного болю і значне зниження стресу.
1. Рухайтеся
2. Дихайте діафрагмою
3. Висипайтеся
4. Харчуйтеся правильно
5. Поповніть дефіцит мікроелементів
Якщо впоратися зі стресом у повсякденному житті стає надто складно, варто звернутися до когнітивно-поведінкової терапії. Вона застосовує безліч ефективних технік зняття стресу. Їх обирає психолог, який може підказати, що буде найбезпечнішим і найактивнішим.
ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ
Читайте нас у тг