Івано-Франківськ

Податок на спадщину в Україні у 2024 році: хто має платити

Окремо визначеного податку під час спадкування в Україні не існує.

Податок на спадщину в Україні у 2024 році: хто має платити

Спадкування — перехід прав та обов’язків від померлої людини (спадкодавця) до інших спадкоємців, що здійснюється за заповітом або законом. Успадкування та прийняття в дар рухомого й нерухомого майна підлягають оподаткуванню. Проте окремо визначеного податку під час спадкування в Україні не існує. 

Чи потрібно платити податок на спадщину в Україні у 2024 році, пише ПІК з посиланням на ФАКТИ.

Спадщина оподатковується податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) за ставками — 0%, 5% та 18%. Згідно з Податковим кодексом України, сума податку на спадщину залежить від ступеня споріднення спадкоємця та спадкодавця, а також від їхнього резидентського статусу.

Нульова ставка (0%) встановлюється для спадкоємців першого та другого ступенів споріднення.

До першого ступеня належать:

  • чоловік або дружина спадкодавця;
  • батьки спадкодавця;
  • діти спадкодавця (зокрема усиновлені та народжені після його смерті).

До другого ступеня належать:

  • рідні брати та сестри спадкодавця;
  • баба та дід з боку матері та з боку батька;
  • онуки спадкодавця.

Ставка ПДФО у розмірі 5% встановлюється для спадкоємців, які не належать до членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення.

Тобто фізичні особи, які отримують спадщину від фізичної особи (резидента), але не належать до членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, мають сплачувати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від вартості будь-якої спадщини чи подарунка.

Ставка 18% встановлюється для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця, який є нерезидентом України. А також на будь-який об’єкт спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента. Тобто ставку ПДФО 18% потрібно буде сплатити незалежно від ступеня спорідненості.

Податок на спадщину в Україні: коли потрібно декларувати

Декларацію не повинні надавати спадкоємці, що отримали спадок за нульовою ставкою. Фізичні особи, які отримали спадщину, що оподатковується за ставками 5% або 18%, мають подати податкову декларацію про майновий стан та доходи.

В декларацію необхідно внести суми такого доходу до загального річного оподатковуваного доходу. Також під час спадкування необхідно буде сплатити військовий збір у розмірі 1,5%. Але це не стосується тих, хто отримав спадщину, що оподатковується за нульовою ставкою.

Зверніть увагу! Майно, яке було отримане як дарунок, оподатковується аналогічно з оподаткуванням спадку.

Читайте також у ПІК:

Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено