У вересні 2025 року в Україні розпочинається обов’язкова базова загальновійськова підготовка (далі БЗВП) для студентів закладів вищої освіти.
Програма розпочнеться з 1 вересня 2025 року і складається з двох компонентів:
- теоретичний курс (90 академічних годин) проводитиметься безпосередньо у закладах освіти;
- практичний курс (210 академічних годин) реалізовуватиметься у спеціальних навчальних центрах ЗСУ.
Теоретичний курс викладатиметься для всіх студентів. Практичну частину повинні пройти всі чоловіки, придатні за станом здоров’я.
Жінки, які придатні за станом здоров’я, зможуть долучитися до практичних занять виключно добровільно. Для цього їм необхідно буде стати на військовий облік у ТЦК та СП.
“Відмова здобувача освіти чоловічої статі, який визнаний придатним до військової служби, від проходження практичної підготовки базової підготовки є підставою для його відрахування із закладу освіти відповідно до законодавства”, – додають у Міноборони.
Коли необхідно проходити?
Для здобувачів вищої освіти на основі повної загальної середньої освіти БЗВП викладатимуть на другому році навчання.
Для здобувачів вищої освіти на основі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра та освітнього ступеня молодшого бакалавра – на першому році навчання.
“Після проходження базової загальновійськової підготовки студенти складають військову присягу та отримають сертифікат і військо-облікову спеціальність. Це звільнить їх від проходження обов’язкової базової військової служби, яку, згідно з чинним законодавством, мають пройти всі чоловіки у віці 18-25 років. Також проходження БЗВП буде необхідною умовою для першого працевлаштування на державну службу, в органи місцевого самоврядування та прокуратуру”, – додають в Міноборони.
У Міноборони зазначають, що до викладання будуть залучені досвідчені військовослужбовці у відставці, ветерани війни та військової служби. А студенти перед початком практичної частини пройдуть медичний огляд. Особи, визнані непридатними до військової служби, будуть звільнені від практичного курсу.
Під час підготовки студенти отримають базові знання з:
- тактики;
- домедичної допомоги;
- психологічної підготовки;
- основ військової дисципліни;
- міжнародного гуманітарного права;
- навички поводження зі стрілецькою зброєю.
Читайте також:
- В Україні для студентів університетів вводять базову військову підготовку
- МОН встановило дати для реєстрації на НМТ-2025