Пригадується, десь із 15 років тому молода гостя нахилилася над непоказною рослинкою з жовтими дрібними квітками біля хати в селі та із захопленням вигукнула: “Це ж дика рукола!”. А господиня дому здивовано додала: “То ж треба! А я висмикувала той бур’ян із таким якимось гірчичним запахом!..”.
Останніми роками і справді користуються попитом набори з культивованих та дикорослих рослин. Мікро- та мінізелень нині в тренді. У дорогих ресторанах подають мікс-салати та інші вишукані страви з додаванням зелені, яка раніше вважалася ледь не бур’яном. Бутонами троянд прикрашають напої, а пелюстками квітів – вишукані десерти. Їх додають сирими або ж зацукровують.
Готуємо супи з додаванням зелені редиски
П’ятого квітня у світі відзначили Міжнародний день супу: для привернення уваги до важливості споживання цієї гарячої страви. А позаяк навесні є брак вітамінів, то пропонуємо приготувати суп із дикоросів. Адже вони вже встигли насититися поживними речовинами.
Усім відомий традиційний весняний зелений борщ, що готується зі щавлю. Кому ж він не підходить через підвищену кислотність, то можна замінити паростками молодої кропиви. Ця рослина багата на вітаміни та мінерали. Варто заодно додати й листки редиски, які є гарним джерелом клітковини та поліпшують функцію травлення.
Рецепт таких супів простий. Ріжемо на кубики картоплю, робимо засмажку з моркви. Заливаємо на піст водою, додаємо цибулину, сіль, улюблені спеції. Приміром, гілочку лаванди, порошок любистку, насіння кропу та гірчиці. В інший час варимо на м’ясі з кісткою та подаємо з подрібненим яйцем і сметаною.
Можна приготувати суп-пюре. Він вигідний тим, що перетираємо всі овочі, зокрема й цибулю, яку не дуже полюбляють у страві. Перед подачею на стіл прикрашаємо гарбузовим насінням та паростками льону.
Салат з кульбаби
Молоді розетки кульбаби підходять для приготування вітамінних салатів. Ця рослина багата фосфором, кальцієм і залізом, містить багато протеїнів. Листя можна маринувати і споживати свіжим. Щоб забрати гіркоту, треба замочити його перед використанням у підсоленій воді, витримати 15-20 хв і промити.
Пасує до такого салату нарізаний пластинками варений червоний буряк, сир моцарела. На піст можна додати заздалегідь замочені та набубнявілі і навіть пророслі зерна пшениці, дрібно нарізану курагу, родзинки та горіхи. Заправляємо олією, яблучним оцтом і притрушуємо перед подачею на стіл кунжутом.
Подібно готуємо салат із надзвичайно популярної останнім часом черемші. Ця рослина-дикорос із характерним часниковим присмаком пасує із зеленню цибулі, вареним яйцем, сметаною чи олією. Спецій не потрібно. Можна прикрасити висушеною і подрібненою кісточкою авокадо.
Млинці з молодої кропиви
Урізноманітнять квітневий раціон млинці з додаванням зелені. Треба брати соковиті рослини як-от шпинат, кульбабу, руколу, щавель. Підходить і молода кропива. Її разом з пагонами заливаємо окропом на кілька хвилин, зливаємо воду і подрібнюємо блендером.
До зеленої маси просіюємо борошно, додаємо сирі яйця, щіпку солі та цукру, кисляк і харчову соду. Смажимо в розігрітій олії. Подаємо зі сметаною або ж будь-яким варенням.
Для налисників млинці готуємо на солодкому молоці – як за звичайним рецептом. Тобто додаємо борошно, яйце, цукор, сіль, і смажимо на розігрітій пательні. Ефектно виглядає в таких зелених налисниках начинка з кисломолочного сиру.
Вишукані весняні страви Надії Єшкілєвої
Відома своїми кулінарними проектами франківська письменниця Надія Єшкілєва активно використовує дари природи у своїх рецептах. Навесні мисткиня пропонує приготувати вареники з кропиви та з кисломолочним сиром.
Інгредієнти: борошно цільнозернове – 100 г; пшеничне борошно 100 г + 150 г при замішуванні; 150 мл. молока; 100 г вареної кропиви; 1 ст. л. вершкового топленого масла; сіль та перець до смаку; трішки лимонної цедри.
“Для начинки – сир кисломолочний, цибуля зелена, сіль та перець, кріп. Тісто можна залишати на ніч у холодильнику. Наступного дня воно стає еластичнішим, аніж свіже”, – коментує пані Надія.
А ще пані Надія готує цієї пори палянички з кропив’яного тіста на кшталт лаваша чи тоненьких грінок. Інгредієнти: борошно пшеничне 100 г + 80 г при замішуванні; 60 мл води; 50 г дрібно порізаної вареної кропиви; 1 ч. л. вершкового топленого масла; сіль та перець до смаку; трішки лимонної цедри.
“Тісто дуже тоненько розкачуємо і ріжемо на невеликі шматочки. Їх слід обсмажувати на сильно розігрітій сухій сковорідці. Такі палянички ідеально підходять для різноманітних сирних намазок”, – аргументує свою пораду пані Єшкілєва.
Для салату “Весняний квартет” Надія Єшкілєва радить запастися кропивою, шпинатом, редискою та фіолетовою капустою. Половинку середнього качана фіолетової капусти дрібно шаткуємо та мнемо. Додаємо нарізаний пучок свіжого листя шпинату.
Пучок свіжої редиски теж нарізаємо невеликими шматочками. Свіжі пагони кропиви заливаємо окропом на 2-3 хв, відціджуємо і дрібно січемо. Далі всі інгредієнти перемішуємо. Додаємо сіль та перець до смаку, а ще запашну крафтову нерафіновану соняшникову олію, і заправляємо салат.
Для салату з пагонами хмелю пані Надія радить узяти такі складники: свіжозрізані молоді пагони хмелю (до 20 см) – 1 пучок; огірок тепличний – 1 шт.; редиска свіжа – 8-9 шт.; варене яйце – 1 шт.; 2 ст. л. соєвого соусу; сік з половини сицилійського апельсину; ½ чайної ложки липового меду; оливкову олію.
“Молоді пагони хмелю, що лише проростають із землі, зрізаємо та проварюємо у підсоленій воді 6-8 хв, відціджуємо й нарізаємо на невеликі шматочки. Слід стежити, щоб не переварити, – наголошує господиня. – Огірок та редиску нарізаємо тоненькими кружальцями або півкружальцями. Яйце нарізаємо невеликими шматочками. Із апельсинового соку, соєвого соусу, меду та оливкової олії робимо заправку для салату. Додаткові спеції та сіль не потрібні, оскільки соєвий соус позиче овочам та хмелю свою сіль”.
І насамкінець – справжній делікатес: тушковані з грибами в азійському стилі пагони хмелю. Для цієї страви треба 2 пучки свіжозрізаних молодих пагонів хмелю, 30 г сушених білих грибів, 60 г попередньо відварених грибів весняних саркосцифи, 1 ст. л. солодкого хересу, 2 ст. л. соусу “теріякі”, 3 зубчики часнику, невеликий свіжий корінець імбиру, оливкову олію.
“Молоді пагони хмелю зрізаємо та проварюємо у підсоленій воді 6-8 хв, відціджуємо та нарізаємо на невеликі шматочки, – розповідає Надія Єшкілєва. – Сушені білі гриби відварюємо разом із саркосцифами у підсоленій воді з лавровим листом 10 хв та відціджуємо. Перекладаємо їх та нарізані пагони хмелю до сотейника. Додаємо натерті часник та корінь імбиру, вино, соус та оливкову олію. Тушкуємо все разом 8-10 хв. Гриби та пагони хмелю мають злегка вкритися соусом, ніби карамеллю. Херес можна замінити медом. Як і в попередньому випадку, додаткових спецій із солі та перцю не додаємо”.
Що ще можна вживати в їжу
На ресурсі ukr.media/garden знаходимо інформацію про 14 бур’янів, які можна використовувати в кулінарії. Приміром водяний крес, який продають у магазинах, але насправді його можна зірвати абсолютно безкоштовно біля найближчого водоймища. Крес додають у різні салати в сирому вигляді, що надає пікантності страві. У його складі є вітаміни, корисні олії, мінерали та алкалоїди.
“Лобода є навіть кориснішою від щавлю, – йдеться в інформації. – Однак спочатку треба прибрати з листя щавлеву кислоту: приміром, тепловою обробкою. Їстівним і смачним є звичайний будяк. Листя потрібно очистити від колючок, а потім порізати на шматочки і зварити в підсоленій воді, отримавши їстівний суп”.
Ненависний городникам пирій можна споживати в салатах, супах, соусах, а з коренів робити борошно. Грицики, або пастуша сумка має пікантне насіння, яке додають до соусів замість гірчиці. Стебла і листя портулаку можна додавати в салати або інші страви. Рослина є відмінним замінником шпинату, містить антиоксиданти та омега-3.
Та навіть звичайна конюшина поживна. Можна споживати її насіння, а сушені квітки використовувати для приготування чаю. У їжу застосовують і сире листя. А молоді бутони підходять для закваски як капуста. Подібний до очерету рогіз має молоді пагони, за смаком подібні до спаржі. А з кореневища роблять борошно, з якого можна навіть пекти хліб.
Отож не нехтуймо дикоросами. Цими дарами природи можна не тільки насититися, а й здивувати вишуканими стравами з них.
Людмила Стражник. Фото авторки та Надії Єшкілєвої
Читайте нас у тг