Івано-Франківськ

Крихівці: сьогодні машину потрощили, а завтра може бути ще гірше (ФОТО)

Як захистити психічно хворих людей та убезпечити суспільство від їхніх неадекватних дій.

MyCollages 2025 04 26T200511.930

Чи не щодня стикаємося із ситуацією, коли зовні нормальні люди поводять себе вкрай незрозуміло. Ще гірше, якщо психічно хворі своєю поведінкою чи діями завдають шкоди іншим. І нині, коли кожен із нас більшою чи меншою мірою перебуває в стресі через війну, таких загроз стає дедалі більше. Заклади з надання психіатричної допомоги переповнені. А що робити далі?

А поруч — ліцей

Днями в одній із соціальних мереж з’явився допис мешканки приміських Крихівців Валентини Малярчук щодо ситуації біля місцевого ліцею. 

23 квітня близько 11 години я припаркувала свій автомобіль за адресою вул. 22 Січня 143А біля проїзної частини, оскільки забирала дитину з Крихівецького ліцею, — йдеться в дописі. — Повернувшись о 11:37 до свого транспортного засобу, виявила пошкодження, а саме розбите лобове скло та вирвані дзеркала заднього виду зліва та справа. Слід додати, що мешканці вулиці повідомили мені, що це зробила особа Постуогойтюк Майрая Орестівна, раніше Щерба Галина Орестівна. Вона проживає за адресою 22 січня, 143А. Ці удари були зроблені ковадлом, що зробили моє рухоме майно непридатним для їзди за кермом. Я зі свого боку викликала патрульну поліцію, щоб зафіксували правопорушення, внаслідок якого отримала майнові збитки. Фото та відео прикріплюю”.  

Пані Валентина написала, що раніше теж ця жінка поводила себе неадекватно, погрожувала, кидала камінням, з різними інструментами нападала на перехожих, які проходили попри вулицю, яка веде до Крихівецького ліцею та зупинки.

8348426e da77 4d30 9ea4 e9642a7dfac9

Також було кримінальне провадження щодо особи, оскільки 1 листопада 2024 року вона напала на вагітну жінку, била кулаками по спині та голові. Якби не випадковий перехожий, невідомо, чим би це все закінчилось, — додала Валентина Малярчук. — Звертаюся до міського голови Руслана Марцінківа, старости села Надії Фотуйми, депутата міськради Мар’яна Вагилевича прийняти міри щодо небезпечної особи для громадян й надати медичну допомогу в спеціалізованому закладі, щоб летальних наслідків не виникло!!!. Тому прошу не бути байдужими й  думати, що з вами так не буде, бо, на жаль, буває по-різному, заради безпеки мешканців, а зокрема, дітей Крихівецького ліцею, які кожен день йдуть попри дану особу, щоб зайти на територію навчального закладу”.

Жінку госпіталізували

Як повідомила журналісту ПІК 26 квітня староста Крихівців Надія Фотуйма, згадувану хвору жінку госпіталізували. Позаяк вихідний день, то за всіма уточненнями попросила для спілкування прийти з понеділка до старостинського округу. Мовляв, “стежать усі, а що з хворою робити, ніхто не може сказати”. 

І справді, під дописом Валентини Малярчук є кілька коментарів.

Я декілька років живу у Крихівцях. Але місцева влада зовсім утратила контроль: то пси безпритульні кидаються на громадян, то психопати з кувалдами на вулицях. Війна не причина скидати свою відповідальність і бездіяти”, — емоційно написала Мар’яна Нікітіна. 

Один із дописувачів надав посилання на дві судові справи щодо Щерби Галини Орестівни, яка, за підтвердженням старости Надії Фотуйми, справді змінила свої ім’я та прізвище, отож у дописі Валентини Малярчук згадується як Постуогойтюк Майрая Орестівна

4d130532 0a9d 4de7 9e09 3a0ead360f77

Мені дуже шкода, що Вам довелось таке пережити, але ні місцева, ні державна влада з цим нічого не зможуть зробити. У нас наразі немає примусової госпіталізації таких людей. Єдиний вихід — подавати цивільний позов до суду про пошкодження майна і відшкодування збитків. І це буде правильно”, — порадила натомість дописувачка Марта Галавай. 

946c57a6 2cd8 4b07 9f25 604215629180

b2291122 dca1 42db 8b25 36d58109c62f

Справа № 344/15971/17 — про проведення закритого розгляду справи 30 листопада 2017 року в Івано-Франківському міському суді. 

Згідно ч. 6 ст. 6 Закону України «Про психіатричну допомогу» забороняється без згоди особи або без згоди її законного представника та лікаря-психіатра, який надає психіатричну допомогу, публічно демонструвати особу, яка страждає на психічний розлад, фотографувати її чи робити кінозйомку, відеозапис, звукозапис та прослуховувати співбесіди особи з медичними працівниками чи іншими фахівцями при наданні їй психіатричної допомоги”, — йдеться у справі. 

Судді у справі № 344/15971/17 ухвалили таке рішення: 

Госпіталізувати ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительку м.Івано-Франківська, с.Крихівці, вул.22 Січня, 143а, в примусовому порядку в психіатричний заклад Івано-Франківську обласну психоневрологічну клінічну лікарню №1 для проведення необхідного для її стану лікування. Рішення підлягає негайному виконанню”.

  Дописувач Vasyl Markiv зазначає, що проїзжа частина (дорога) не є приватною власністю цієї особи (Щерба Галина Орестівна). https://kadastr.live/#18.09/48.901438/24.669382.

Потім вийде, що особа “неосудна” і відшкодування не зможе робити, — зазначає Vasyl Markiv. — Хоча, напевно, є особи, які доглядають за нею. І повинні відповідати за дії таких осіб. Зазвичай ті, що жаліють “хвору людину”, миттєво змінюють свою думку, якщо ситуація зачепить когось із їх рідних. Так що — якщо жалієш когось — ставай опікуном і відповідай за дії цієї людини. Це буде якраз громадянська позиція”.

На жаль, такі випадки непоодинокі

В одному з населених пунктів Коломийського району жінка середнього віку роками додає клопотів сусідам своєю поведінкою. То викрикує щось глузливе за кожним, то ображає своїми прискіпуваннями. 

Годі пройти вулицею, як вона десь на своєму подвір’ї, — скаржиться мешканка сусідньої вулиці Світлана. Неодмінно почуєш навздогін якісь вигуки та навіть лайку”. 

Якщо ж до сусідів хтось приїжджає на автівці та паркується десь поруч, неадекватна жінка неодмінно реагує. Може кинути грудку землі на транспорт чи вилити кухлик води. Доводиться спішно змінювати місце стоянки, щоб не потрапити в яку халепу.

Звісно, перехожі, хто знає цю ситуацію, уникають контактів з неадекватною жінкою. Насамперед шкодують, бо знали її колись цілком здоровою. Якщо ж пробують якось вплинути, то наражаються на спротив. 

Що робити в подібних ситуаціях  

 На жаль, законодавством України не передбачено дієвих механізмів щодо захисту інтересів сусідів, які живуть поруч з антисоціальними особами (алкоголіки, наркомани тощо), психічно хворими людьми, дії яких спричиняють не тільки дискомфорт, але й погіршують реальні умови проживання, а результати їх дій можуть бути непередбачуваними, читаємо на сайті http://www.incolanse.com/. — В арсеналі добропорядних сусідів є лише кілька механізмів, здатних вплинути на таких осіб”.

  • Реальним і найдієвішим впливом на таких сусідів є систематичне звертання та написання заяв до поліції та дільничного. 
  • Якщо сусід психічно хвора людина, необхідно звернутися до соціальної служби. 
  • Особи, які страждають на тяжкі психічні розлади та є небезпечними для оточення, повинні перебувати на обліку.
  • Дільничні зобов’язані робити перевірку таких хворих за місцем їх проживання не менше 1-го разу на місяць.
  • У разі погіршення стану хворого вони мають інформувати територіального лікаря-психіатра. 
  • Лікар приймає рішення щодо амбулаторного лікування чи госпіталізації.
  • У разі заподіяння шкоди хворим без опікуна місцеві органи самоврядування повинні клопотати про лікування чи ізоляцію хворого. 
  • Після визнання хворого недієздатним, місцева влада скеровує його до інтернату для психічно хворих людей.

Хоч би трохи родинного тепла

Як вдалося дізнатися у місцевих жителів, Галина Щерба живе у доволі просторому будинку. Була заміжньою, має двох дочок, які фактично кинули маму напризволяще. Хата відключена від газо- та електропостачання. Через зміну імені та прізвища хвора жінка заплуталася з документами. Здається, навіть не отримує пенсії. Та ще й онкохвора…

На що живе, як дає собі раду — можна лише здогадуватися. Іноді її можна побачити на центральному ринку в Івано-Франківську, де чи то щось продає, чи просить грошей. 

А ще кажуть, що жінка дуже гарно грає на піаніно. Однак у приступі агресії робиться страшною. Тоді й трапляються такі нападки. Хто знає — намагається обходити цей будинок стороною. Були спроби брати її на лікування, та й там хвора жінка поводилася агресивно, відмовилася від медикаментів. 

“Їй би трохи уваги та родинного тепла, а якщо ні — то відмовитися б дочкам від прав на будинок, раз не хочуть морочитися з мамою. Тоді держава взяла б хвору жінку під свою опіку”, — підсумувала мешканка Крихівців.  

Людмила Стражник. Фото і знятки з публікації Валентини Малярчук у соціальній мережі.

Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020-2025 Всі права захищено