Меланома нагадує родимку, але є доволі агресивною, і може метастазувати в інші органи – навіть у мозок і серце. Чи може меланома розвинутися з родинки, пояснила у інтерв’ю УП кандидатка медичних наук Марія Кукушкіна, пише ПІК.
“Може, але у 80% випадків меланома виникає на чистій шкірі, тобто відразу виникає саме меланома. І тільки 20%-25% припадає на переродження існуючого раніше невусу (родимки)”, – йдеться у повідомленні.
За її словами, 90% усіх пухлин шкіри як меланомних, так і немеланомних раків, виникають під впливом ультрафіолету. І тільки 10% – це генетичні фактори.
“Зазвичай такі пухлини не болять, тому людина може думати, що все добре. Сьогодні для самодіагностики оптимальним є правило гидкого каченяти: якщо на тілі з’являється родимка, відмінна від усіх інших, на неї слід звернути увагу, бо, можливо, це те саме гидке каченя, яке може бути меланомою”, – каже лікарка.
Найчастіше хворіють на меланому люди світлошкірі, світловолосі, які на сонці згорають. Безумовно, це також люди з рудим волоссям, у них зазвичай дуже світла шкіра, яка не сприймає ультрафіолет. У групі ризику також чоловіки і люди старше 50 років. Сімейний або особистий анамнез меланоми.
“Тобто, якщо в сім’ї була меланома, це не говорить про спадковість, але це вказує, що є фактор ризику, і людині потрібно бути обережною із сонцем. Також приблизно у 8% людей, у яких була меланома, згодом виникає наступна меланома або рак шкіри”, – додає Марія Кукушкіна.
Чим меланома відрізняється від раку шкіри?
Меланома – досить агресивне захворювання, яке, якщо не лікувати, може призвести до фатальних наслідків. А раки шкіри, базальноклітинний і плоскоклітинний, мають дуже хороший прогноз.
“Меланома – це пухлина, яка виникає з таких клітин, які називаються меланоцити або пігментні клітини. І якщо цю пухлину не лікувати, вона спочатку розповсюджується у лімфатичні вузли, а потім у внутрішні органи. Базальноклітинні раки шкіри майже ніколи не дають метастазів”, – зауважує Кукушкіна.
Читайте також у ПІК:
- Розбронювання медиків для потреб ЗСУ: що це означає
- Унікальний випадок: на Львівщині жінка за два роки тричі долала “рак”
- Електронейроміографія: перший крок до перемоги над болем у спині без операцій
- Стало відомо, які кліщі в Україні найнебезпечніші
Читайте нас у тг