27 травня 2025 року в Івано-Франківському Центрі професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості України (ЦПТО) відбувся стаді-візит у межах ініціативи SkillForge for Veterans — проєкту, що покликаний підтримати ветеранів у процесі професійної адаптації, працевлаштування та підприємницького розвитку.
Захід зібрав представників Державної служби зайнятості України, освітян, ветеранів, роботодавців, лідерів громад, громадських організацій та медіа.
«Ми чекаємо від цього проєкту добрих результатів, адже основне завдання служби зайнятості — допомогти людям, які шукають роботу, її знайти. Сьогодні ми матимемо можливість поспілкуватися з ветеранами, які отримали у нас гранти та мікрогранти, і дізнатися, як вони розвивають свій бізнес. На сьогодні в нашому Центрі профтехосвіти є 11 класифікованих професій, за якими ветерани можуть проходити навчання, отримувати ваучери, проходити перекваліфікацію та підвищення кваліфікації. Я бажаю всім нам якнайшвидшої перемоги. Бажаю, щоб цей проєкт був реалізований і мав успішні результати», – прокоментував директор Івано-Франківської Державної служби зайнятості Василь Цимбалюк.
«Цей проєкт є ефективною моделлю взаємодії між державою, громадськістю, бізнесом і, звичайно, нашими ветеранами — нашими героями. Проєкт реалізовується у п’яти областях: Івано-Франківській, Тернопільській, Львівській, Закарпатській та Чернівецькій. У рамках проєкту наші ветерани отримують можливість проявити себе в новій ролі — у ролі підприємців, у ролі наставників для інших. Також це можливість для членів родин ветеранів реалізувати себе, здобути нову освіту, опанувати нову професію, отримати шанс на започаткування і розвиток власної справи», – сказала заступниця голови Івано-Франківської ОВА Крістіна Торган.
Освіта і бізнес — ключ до реінтеграції
Подія розпочалася відкриттям виставки ветеранського бізнесу, де ветерани презентували власні продукти та послуги, що вже стали успішними прикладами соціальної адаптації через підприємництво. Ветерани представили напрацювання у сфері створення вишиванок, кондитерських виробів, дронів.
«Ми поставили собі за мету зайнятися власною справою і вирішили робити фізичний продукт — той, який можна відчути на дотик і який приносить користь. Ми вважали, що вишиванки — це не тільки про красу, а й про відновлення нашої історичної культурної спадщини та боротьбу з росією на культурному й історичному фронтах», – розповів про свою справу ветеран війни Олександр Ткачук.
Також про сімейну справу розповів й інший учасник бойових дій Олександр Білоцький:
«Бізнес-ідея виникла у моєї дружини дуже давно. Вона мріяла відкрити магазин, який би спеціалізувався саме із продажу квітів, букетів, тощо. До війни нам не вдалося реалізувати цей задум, але після демобілізації, коли я звільнився зі Збройних сил, за ініціативою дружини, ми подали документи на грант. Жінка дуже серйозно підійшла до цього, і ми отримали грант фактично з першої спроби», – сказав він.
Учасники взяли участь в ознайомчій екскурсії навчальним закладом, де представили матеріально-технічну базу, освітні програми та виробничі майстерні, які дають змогу ветеранам здобути затребувані професії й адаптуватися до цивільного життя.
«Ми маємо честь долучитися до цього процесу разом із нашими партнерами — Міністерством економіки України, Державною службою зайнятості України та її регіональними представництвами, які сьогодні так активно підтримують цей захід. Вони підтримують ветеранів і членів їхніх родин у навчанні, перекваліфікації, отриманні професій.Ми щиро віримо, що це дасть новий і позитивний результат у їхньому житті», – сказала бізнес-експертка проєкту Марія Савка.
Дискусія про досвід, підтримку і партнерство
Головною частиною заходу стала дискусійна панель “Успішна реінтеграція: досвід ветеранів та громад”, яка проходила у гібридному форматі з онлайн-трансляцією.
Під час панелі керівництво ДСЗУ презентувало актуальні програми для ветеранів: гранти на бізнес, професійне навчання за ваучерами, працевлаштування, консультаційні послуги та супровід. А також прозвучали надихаючі виступи ветеранів, які розповіли про свій шлях від заявки на грант до створення власної справи або завершення навчання у ЦПТО.
Досвідом поділилися представники громадських організацій, а також делегати з Чернівецької та Тернопільської областей.
Простір для знайомств і нових партнерств
На завершення учасники знову мали змогу відвідати виставку ветеранського бізнесу, познайомитись ближче, обмінятись контактами та обговорити можливості співпраці в межах підтримки ветеранів. Стаді-візит в Івано-Франківському ЦПТО став платформою обміну досвідом та прикладами ефективної взаємодії між державою, громадами, бізнесом і ветеранами.
Захід наочно показав, що інвестиції в освіту, адаптаційні програми та партнерства здатні не лише повернути ветеранів до активного життя, а й створити нові точки зростання для місцевого розвитку.
«Це ініціатива, яка поєднує досвід держави, бізнесу, громад і ветеранських спільнот для створення можливостей для тих, хто захищає і захищав Україну, а також для їхніх сімей. І ми будемо продовжувати працювати в цьому напрямі, адже сьогодні це важливо, як ніколи»,– сказала керівниця проєкту Леся Круп’як.
Схожі заходи планують провести в Тернопільській, Чернівецькій, Львівській та Закарпатській областях.
Проєкт «SkillForge для ветеранів» («Кузня навичок для ветеранів: навчання, перекваліфікація та підтримка працевлаштування») реалізовується ГО «Розвиток бізнес-сектору України» в межах програми «Варто: Єднання 2.0», що впроваджується Українським ветеранським фондом у партнерстві з ІСАР «Єднання».
Читайте також:
Читайте нас у тг