Івано-Франківськ

Львів стає Венецією: воду з дахів черпали відрами (ФОТО)

Потужна злива випробувала на міцність комунальні служби і містян та додала роботи рятувальникам.

6c4fcb1a 76ce 429c af3f 39de899ac7df

Ніч на 10 липня чимало мешканців верхніх поверхів у Львові провели на піддашші. Й не тільки – старих панельних будинків, а й нових.

У мережі навіть поширили відео, як чоловік відром зливає воду з даху, яку черпає щокілька секунд, розповідає ПІК

257a0192 625f 4249 a8a7 223a3f39217c

За даними гідрометеорологічної мережі, на території Львівської області випало 12 – 16 мм, місцями 19 – 51 мм опадів, подекуди 66 – 67 мм (Метеостанції Кам’янка-Бузька та Рава-Руська), лише на АМСЦ Львів було зафіксовано 112 мм за 12 год”, – повідомили у Львівському регіональному центрі гідрометеорології. 

Старожили стверджують, що такі показники перевищили останній зафіксований сумний рекорд у Львові 1966 року. Тож місто перетворилося подекуди на Венецію. Щоправда, не з точки зору туристичних принад (хоч тут їх предостатньо), а щодо рівня води біля будинків.

a08de921 ffbc 4787 af4a 4630d09ec6bf

І якщо раніше немісцеві люди здебільшого знали про зниклу річку Полтву, яка давно закрита і тихо пливе собі десь під землею, то тепер дізналися й про Зубру та її притоки. Які можуть однієї миті збуритися до надзвичайних масштабів та наробити чимало лиха. Отакої!

До теми річок ще повернемося. Натомість завершимо – про дахи.

Ми живемо на дев’ятому поверсі панельного будинку в Сихівському районі, – розповідає Роман. – З досвіду минулих років знаємо, як важливо тримати в доброму стані стоки. Тож наш голова ОСББ разом ще з кількома мешканцями ще серед ночі стали перевіряти всі піддашшя. Довелося й нам вибирати воду з горища, бо вона була вже по кісточки і встигла просочитися у верхні квартири. На щастя, тільки на коридорі біля тамбура, але стіни досі мокрі”

Проблеми виникли і в нових будинках. В одній із 14-поверхівок на Сихові каналізаційні стоки забилися через пластикову тару з-під води. Пляшка застрягла на рівні восьмого поверху. Людям фонтанило зі всіх поверхів вище.

А що ж львівська влада? 

За офіційним коментарем редакція ПІК звернулася до влади Львова. Депутат міськради Ігор Зінкевич прокоментував ситуацію так:  

Люди самі справлялися з локальними проблемами, позаяк усі відповідальні служби були на критичних точках. Але тут варто не забувати, що коли є ОСББ, то варто час від часу виходити на дах і чистити стоки води. Бо за них здебільшого забувають, вони забиваються, і тоді вода не сходить. Крім того, внаслідок підтоплення на території населених пунктів Скнилів, Зубра, Сокільники та Зимна Вода постраждали 22 вулиці, майже 180 автомобілів і 200 житлових будинків. Також вода підтопила дитячий садочок та амбулаторію в приміському селі Сокільники та вийшла на автодорогу Львів – Пустомити – Меденичі”. 

8c1554ac 28ef 4010 8613 b064f80cc601

А ось інформація від Ігоря Зінкевича станом на вечір 10 липня. 

  • Найбільшу кількість опадів зафіксували у Львові. У місті підтопило 9 вулиць та 25 дахів. Подекуди спостерігалися збої у роботі світлофорів. Роботи з ліквідації наслідків стихійного лиха тривають.
  • Розпочали пропускати транспорт на ділянці в Сокільниках. Там зміцнили узбіччя, проте повністю рух наразі не відновили. Також внаслідок негоди у селі Солонка на трасі М-06 Київ – Чоп відбувся невеликий зсув дорожнього полотна, працює відповідна техніка. На інших ділянках ускладнень в русі немає.
  • Загалом понад 44 тисячі абонентів Львівщини перебували на той час без електропостачання.
  • Представники обласного Центру контролю та профілактики хвороб підтвердили готовність до оперативного дослідження якості питної води. У разі загострення ситуації наявних реагентів достатньо. Профілактична робота ведеться, заміри якості питної води проводять регулярно.
  • На засіданні Постійної комісії ТЕБ і НС ОВА доручили головам міських, селищних та сільських громад організувати обстеження зруйнованих (пошкоджених) будівель та споруд, встановити розміри нанесених збитків і визначити обсяги коштів, необхідних для їх відновлення.
  • Ситуація контрольована, рівень води знижується. На місцях працюють усі необхідні служби.

Загалом наслідки негоди відчули і в інших районах Львова. Це й підтоплення захисних укриттів, і підвалів у житлових будинках. У поймах-заплавах річки Зубра залило багато території. Подекуди припарковані біля будинків, вздовж вулиць та на автостоянках автомобілі були у воді ледь не до верху. Що вже казати про підземні паркінги… Йшлося навіть про те, що в нежитловій зоні вода подекуди піднялася до трьох метрів. Через підтоплення дороги в селі Зубра був тимчасово відсутній проїзд у сторону Сихова.

Львівський міський голова Андрій Садовий загострював увагу на цих та інших проблемах: 

“Водіїв просимо врахувати актуальну інформацію при плануванні маршруту та користуватися альтернативними шляхами. Мешканцям рекомендуємо перенести речі з підвалів у безпечне місце, а також відкотити автомобілі з підземних паркінгів і потенційно небезпечних ділянок”.

З офіційних джерел станом на вечір 10 липня:

  • Відновили рух між Сокільниками і Пустомитами, а також у Суховолі. У Заліссі вантажівки та частково легкові авто вже можуть проїхати. У Винниках, Суховолі та Львові вже відкачали воду з підвалів, магазинів і гаражів.
  • Роботи тривають: рятувальники качають воду з підстанцій, амбулаторії, молодіжного центру, насосної станції та школи на вулиці Зубрівській.
  • Без електрики залишається 6661 абонент: 12 сіл знеструмлені повністю, ще 55 – частково.

У головному управлінні ДСНС у Львівській області ситуацію тримають під контролем. Тут повідомили, що внаслідок інтенсивних дощів масштабне підтоплення захопило не лише Львів, а й Глинянську, Давидівську, Зимноводівську, Оброшинську, Пустомитівську, Бродівську, Сокільницьку, Кам’янка-Бузьку, Солонківську, Червоноградську та Щирецьку громади.

Вранці 10 липня у селі Скнилів рятувальники евакуювали чотирьох людей, зокрема двох дітей, а також врятували двох собак.

Станом на 08:00 11 липня пожежно-рятувальні підрозділи Львівщини здійснили 56 виїздів для ліквідації наслідків негоди, відкачали 9 639 куб. м води, – інформують у ГО ДСНС в області. – Із затоплених будинків врятували 8 осіб, зокрема 5 дітей. До робіт із ліквідації наслідків стихії залучено 179 рятувальників та 49 одиниць спеціальної техніки. Для відкачування води використовували 21 мотопомпу”.

d152b828 1206 4447 bb53 6c1199aea0dd

Річка-невеличка вийшла з берегів

То що ж це за річка-невеличка, що наробила великої біди? За інформацією з Вікіпедії, Зубра має довжину лише 46 км і протікає в межах міста Львова, а також Львівського та Стрийського районів Львівської області. 

Площа басейну 242 км². Долина V-подібна, у нижній течії трапецієподібна; там же має спільну долину з річкою Щиркою. Ширина долини від 0,3 до 2 км. Заплава подекуди заболочена. Глибина річки 0,5—1 м, однак подекуди сягає й 2 м, ширина 5-8 м”, – читаємо в інформації. 

Зубра бере свій початок із джерела неподалік Церкви Різдва Пресвятої Богородиці на Сихові у Львові. Впадає у Дністер між селами Устя і Розвадів. У межах Львова річка забруднена, здебільшого через щільну забудову вздовж берегів, каналізаційні стоки.   

Як і всі мешканці міста, був шокований сьогоднішнім потопом, – написав у своєму блозі відомий львівський громадський діяч Володимир Гірняк. – Так, затяжний дощ зробив свою прикру справу. Але хіба ще тиждень тому синоптики не прогнозували зливу? Чому місто виявилося не готовим до виклику? Виявляється, де-факто у місті відсутня служба з експлуатації дощових мереж. “Місію” опікуватися ними покладено на районні адміністрації, котрі не мають ні відповідних спеціалістів, ні необхідної техніки. По-друге, ситуація не була б настільки критичною, якби не замулення одного з колекторів Полтви, яке, на думку фахівців, становить орієнтовно 50%. Додамо сюди повний організаційний бардак у регулюванні вод річки Зубра. В межах Львівської громади вони, образно кажучи, перебувають в компетенції міста, а поза нею – в Басейновому управлінні річок Західного Бугу. І виглядає, що комунікації між двома “опікунами” не існує. І, звісно, не можна оминути безсистемну забудову. Про неможливість старої каналізації справитися з новими навантаженнями говорилося не раз”.

e966523e 4290 48d3 98e3 6639300dc776

А тим часом річка Зубра невпинно несе свої води далі. Вкрай переповнена через зливи, вона й виливається на заплави. То що чекати нам тут, на Франківщині?

Внаслiдок добiгання незначної паводковоi хвилi впродовж 10 – 12 липня в Днiстрi на дiлянцi Галич – Залiщики очiкується пiдвищення рiвнiв води на 0,7 – 1,2 м над рiвнями станом на 08:00 год 10 липня, без негативних наслiдкiв”, – інформують у Львівському регіональному центрі гідрометеорології.

0ff1e02b 8a1e 43f6 8fa2 3003fa14f1b3

Позиціонуємо ситуацію на Івано-Франківськ

На жаль, ситуація із підтопленнями впізнавана й мешканцям Прикарпаття. Не раз після проливних дощів заливало вулиці Івано-Франківська. Проблема та ж: каналізаційна система не справляється з величезною кількістю води. Та й із забудовою міста багатоповерхівками та ж ситуація, що й у Львові. 

А ще додається безгосподарність. Приміром, мешканці одного з багатоквартирних будинків у приміських Угорниках не раз били на сполох, що каналізаційні відводи не справляються із великими потоками води. За сильних злив вода фонтанить із труб або ж узагалі ллється з даху поза стоками. 

До всього, вода заливала підвал під будинком. Ситуація особливо загострилася після повномасштабного вторгнення, коли постало питання захисних укриттів. 

044abb2e 0eb4 4405 b497 f38d93a4bfc0

Комунальники проблему із відкачуванням води наче вирішили. Але питання до фірми-забудовника: чому комунікації не витримують злив? 

Зрештою, питання й до самих мешканців. Учора в каналізаційному стоку довелося побачити обгортки від цукерок, інше сміття. Прибиральниця за всім не встежить… І то ще не було в нас великих злив…

Людмила Стражник. Фото авторки, ДСНС, надані Ігорем Зінкевичем та Володимиром Гірником

Оперативні новини у TELEGRAM






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020-2025 Всі права захищено