У Львові провели унікальну операцію з вирощування частини печінки у 10-місячного хлопчика з Буковини. Медичне втручання виконали фахівці Дитячої лікарні святого Миколая. За словами лікарів, подібні випадки є поодинокими у світовій практиці.
Про це повідомляє Перше медичне об’єднання Львова, пише ПІК.
У Демʼянчика, якому нині 10 місяців, ще в 4-місячному віці виявили злоякісну пухлину печінки. Дитина втратила апетит, перестала набирати вагу, шкіра зблідла. Після консультацій у місцевих медиків, родину скерували до Львова — в єдиний на західній Україні Центр холестатичних захворювань у дітей.
Пухлина сягала 8 см — із 12 см загальної довжини печінки. Новоутвір охопив усі чотири сектори органу й локалізувався в центральній частині — в районі головних судин. Здоровою залишалась лише близько 15% тканини печінки. Через критичну ситуацію малюка віднесли до групи високого ризику. Після екстреної біопсії розпочали курс хіміотерапії, що дозволив зменшити розмір пухлини вдвічі. Однак загроза залишалась.
Трансплантація органа була неможливою — дитина важила всього 8 кг, а в такому віці шанси на успішну пересадку мінімальні. Тому лікарі вирішили вдатися до методу ALPPS — вкрай рідкісної хірургічної процедури, що передбачає майже повне видалення печінки з її подальшою регенерацією. У педіатричній практиці у світі щороку проводять лише кілька таких операцій.
До складної процедури лікарі готувалися майже місяць. Після консультацій із польськими колегами та залучення фахівців Першого медоб’єднання Львова, зокрема провідного кардіохірурга, було ухвалено рішення: рятувати дитину за допомогою ALPPS.
Під час першого етапу лікарі розділили печінку на уражену та здорову частини, перекривши кровопостачання пухлини. Це дозволило запобігти її росту, зберігши життєздатність органа. Вже за тиждень 15% здорової тканини виросли вчетверо — до об’єму, достатнього для функціонування печінки.
Другий етап операції вимагав особливої точності: пухлина частково вразила нижню порожнисту вену. Для її заміни на штучну залучили кардіохірурга Романа Домашича. Судину вдалося замінити всього за 14 хвилин — швидше, ніж було передбачено. Після цього дитячі хірурги — Олександр Калінчук, Андрій Дворакевич та Денис Конопліцький — провели остаточне видалення ураженої частини печінки.
Операція пройшла успішно. У лікарні зазначають, що подібне втручання стало першим у практиці медзакладу і є надзвичайно рідкісним у світі. Анестезіологом під час операції був Ярема Безніско.
Наразі маленький пацієнт продовжує проходити хіміотерапію. За результатами останніх обстежень — печінка повністю регенерувала, працює без збоїв, дитина набирає вагу і повертається до активного життя.
У липні Демʼянчик святкуватиме свій перший день народження. Медики, які боролися за його життя, сподіваються, що далі хлопчика чекає лише міцне здоров’я.
Читайте також:
- У Надвірній хочуть розширити відділення реабілітації: потрібно ще 14 млн грн
- У Львові медики провели 20-річному юнаку дві пересадки серця за 52 години (ФОТО)