Куди піти на Прикарпатті – в Косові?
Цього разу ПІК відкриває для своїх читачів справжню колиску звичаїв, традицій та ремесел Карпатського краю – районний центр та місто-курорт Косів. Назва міста походить від слова “кос” (гуцульська назва дрозда), яких у лісах, що оточують Косів, було дуже багато. Населення невеличкого, проте дуже колоритного містечка, налічує всього 8 490 людей.
Як тільки приїжджаєш до Косова, одразу з кожного куточка виглядає творчість у найрізноманітніших її проявах: це видно по оригінальних воротах і парканах садиб, з-за яких виглядають незвичайної конструкції будинки, нестандартні дахи і навіть окремі башти. А центр міста заповнений сувенірними магазинами, вишиванками, ліжниками і виробами з дерева.
Давайте мандрувати Косовом!
Міська (або Замкова) гора
Розташована в самому центрі Косова, з висотою 450 метрів над рівнем моря. З вершини гори відкривається панорама міста та прилеглих сіл, вигляд на Покутсько-Буковинські Карпати.
Вершину ще називають Замкова, бо колись в давнину там існувала фортеця, яка охороняла жителів міста від набігів кримських татар та опришків. Рештки валів збереглися і дотепер.
Найвищою вершиною Косова є гора Михалкова (812 метрів над рівнем моря). Тут є гірськолижний спуск з бугельним витягом довжиною 1400 м, перепад висоти 250 м. Траси середньої і високої складності. Сюди приходять не тільки кататись на лижах, а й просто відпочити, помилуватися казковими зимовими краєвидами.
Проте найкраще косівські краєвиди видно з гори Острий, що розташована на межі Косова та Города, висота її 584 м. На вершині немає дерев і все навкруги видно, як на долоні.
Музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини (вулиця Незалежності, 55)
Всередині музею – 5 тисяч експонатів: відома косівська кераміка, вироби з інкрустованого дерева, сирні коники, вироби з соломки, розкішна вишивка, ткані вироби тощо.
Особливо музей пишається традиційними ліжниками (килимами), а заразом палицями і топірцями. “Доторкнутися” до мистецтва Гуцульщини можна щодня – з 10 до 18 години, окрім понеділка.
Неабиякою увагою туриста користуються й Музей визвольних змагань Карпатського краю, Музей народної творчості з колекції Михайла Струтинського, Музей Косівського Державного інституту прикладного та декоративного мистецтва, Домашній музей жіночих прикрас. Всього у Косові є 11 музеїв. Завітайте до кожного.
Національний природний парк “Гуцульщина” (вулиця Дружби, 84)
Державний заказник, створений у 2002 році з метою збереження та відтворення рослинного й тваринного світу, етнокультурного середовища та унікальних природних комплексів Покутсько-Буковинських Карпат.
Його площа — 32248 га. Територією парку проходять туристичні маршрути загальнодержавного та місцевого значення, прокладено еколого-пізнавальні стежки.
Церква Святого Василія Великого (вулиця Шашкевича)
Місцеві жителі називають храм Москалевським за назвою району, де він встановлений. Церква зведена у 1895 році, у традиційному гуцульському стилі. Окрасою храму служать численні главки у вигляді цибулин і один великий намет.
Водоспад Косівський Гук
Розташований на річці Рибниця в межах самого Косова. У місці перетину стійких скельних порід утворюються мальовничі каскади, висотою приблизно 2,5 м. Гук є одним з улюблених місць туристів у Косові.
Окрім водоспаду, Косів також відомий своїми сірководневим джерелом, яке розташоване на горі Сопка та Кринчистою криницею, яка знаходиться посередині гори Голиця (500 метрів над рівнем моря). За легендою, той, хто вмиється водою з кринички – знайде кохання.
Косівський базар
Це найбільший ярмарок гуцульського народного мистецтва на Прикарпатті. Тут можна знайти неймовірні витвори народних майстрів на будь-який смак. Ринок працює двічі на тиждень (у четвер та суботу), за винятком релігійних свят, з 4 ранку до обіду.
Жителі Косова із задоволенням діляться порадами щодо цікавих місць, які варто відвідати в їхньому місті. Гостинність та добрий настрій людей відчуваються й у дописах в мережі.
До речі, у Косові можна самостійно спробувати зіграти на трембіті.
Задовільнити свої гастрономічні смаки: поласувати унікальними фігурками з плавленого сиру, скуштувати традиційні страви – банош, книші, кремзлики та гурку.
А ще – насолодитися неймовірними краєвидами, побувати на гіганському ринку народного-ужиткового мистецтва, де від різноманітних виробів розбігаються очі – це місто точно залишить незабутні враження.
Їдьте і не пожалкуєте!
Читайте також у ПІК:
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг