Листівки друкувалися великими накладами і вільно розповсюджувалися скрізь. Окрім естетичного задоволення, поштівки зберігали в своїй пам’яті частинку історії, пише ПІК.
Пропонуємо поглянути, якою було стародавня Коломия у авторській рубриці краєзнавця Андрія Меніва.
1916 рік. Ринкова площа
1916 рік. Вулиця Ягелонська
1916 рік. Вид на місто
1916 рік. Міста через Прут
1917 рік. Площа Ринок
1917 рік. Площа Ринок.
1917 рік. Дворець колійовий
Довідково:
Перша згадка про Коломию міститься у Галицько-Волинському літописі під 1241 р. Вона починалася як фортеця, що охороняла Попрутську оборонну лінію. На думку археологів, фортеця існувала вже у сер. XII ст., коли кордони Галицької держави сягнули Нижнього Дунаю, і діяв важливий сухопутний торговельний шлях – Берладська дорога, що вела з Галича на Волощину й Дунай. Тоді на берегах Пруту стояли 4 фортеці – в Коломиї, Олешкові, Снятині і Чернівцях.
Археологи дійшли висновку, що майже всі давньоруські міста перестали існувати в сер. XIII ст. під час монголо-татарської навали. І цілком можливо, що і коломийська фортеця могла бути спалена у 1259 р., коли монголо-татарський воєвода Бурундай зажадав від Данила Галицького зруйнувати всі укріплення.
Згодом укріплений центр Коломиї знаходився поблизу теперішньої ратуші. Це місце в історичних джерелах мала назву Старий Двір.
У 1405 р. Коломия отримала магдебурзьке право. У 1411 р. Коломию з усім Покуттям було продано на 25 років молдавському господареві Олександрові з умовою, що останній виступить на боці Польщі проти Угорщини. З тих же міркувань згодом Коломийський замок декілька разів дарували молдавським воєводам на утримання.
У 1490 р. Коломийський замок не встояв перед 10-тисячною армією повстанського ватажка Івана Мухи. У 2-й пол. XVII ст. у селах Коломийського повіту посилився опришківський рух.
У 1772 р., після першого поділу Речі Посполитої, Коломия відійшла під владу Габсбургів. Ця подія позначилася на житті міста: від Коломиї відійшли села, податки з яких вона використовувала на власні потреби. За новим адміністративним поділом 1781 р. місто було включене до Станіславської округи.
На околицях міста стали виникати німецькі колонії. Протягом XIX ст. уряд будує у Коломиї 6 військових казарм та 3 порохові склади. У 1811 р. було створено Коломийську округу, межі якої і колишнього повіту практично збігалися.
У 1866 р. з’явилось залізничне сполучення Львів-Чернівці, колія проходила через Коломию.
Читайте також:
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг