Війна без обмежень – поняття багатогранне. Його суть сьогодні розкриває для читачів ПІК експерт з галузі геополітики Максим Сірий.
Аналізуючи сучасні події на сході України, експерт виходить на тему гібридної війни Росії проти України.
Максим СІРИЙ:
Гібридна війна – це змішання класичного ведення війни з використанням нерегулярних збройних формувань. Держава, яка веде гібридну війну, здійснює операцію з недержавними виконавцями – бойовиками, групами місцевого населення, організаціями, зв’язок з якими формально повністю заперечується .
Ці виконавці можуть робити такі речі , які сама держава робити не може, тому що будь-яка держава зобов’язана слідувати Женевській конвенції та Гаазькій конвенції про закони сухопутної війни, домовленостям з іншими країнами. Всю брудну роботу можна перекласти на плечі недержавних формувань. Саме це зараз відбувається на Донбасі.
Але особливістю цього конфлікту є його потужна інформаційна складова, яку за правом можна вважати інформаційною війною.
Одночасно йде й економічна, репутаційна, смислова, людська. На неї повинні працювати всі, хто має вплив на населення: актори, співаки, письменники, режисери. Військові дії задають лише фон для більш масштабної війни в людському розумі.
Гібридна війна не несе в собі нічого принципово нового. Це нова комбінація старих елементів, які вже були в ужитку. Реально це перевернутий варіант того, що має місце у випадку нерегулярної війни, де задіяні повстанці чи партизани.
У російському варіанті гібридної війни задіяні не лише збройні сили. Росія активно використовує проти України ще два види впливу: внутрішній і зовнішній. Впливові політики та партії (а якщо вони невпливові, Росія все одно подає їх як впливових у власних ЗМІ) підтримують точку зору Росії, намагаючись створити відповідний тиск на Україну.
Російські операції в Україні порівнюють із китайською концепцією війни без обмежень. У ній теж дуже багато невійськових інструментів: інвестиції, купівля медіа, підтримка політичних партій, розвідувальне проникнення в європейські структури, встановлення зв’язків між релігійними інституціями, використання нерозв’язаних етнічних конфліктів, підтримка російських засобів інформації за кордоном, координовані кібератаки.
Все це робиться для майбутньої легітимізації своїх дій в очах населення, а також для напрацювання потрібного іміджу в очах міжнародної спільноти. Оскільки це «перекладається» як «народ взяв владу в свої руки».
Гібридна війна надає перевагу тому, хто вміє працювати з масовою свідомістю. Сторона, що атакує, повинна доводити справедливість своїх дій як власному народові, так народу, на який націлена атака. А для атакованої сторони досить важко давати відповідь такій неоголошеній війні.
Інформація сьогодні є справжньою потужною силою в руках влади. Саме тому уряди тоталітарних держав намагаються контролювати ЗМІ з метою впливу на свідомість і дії людей. Ці явища у сучасному світі називають пропагандою нового типу, яка використовує насамперед психологічний вплив. Незважаючи на це, медіа повинні забезпечувати вільне неупереджене розповсюдження інформації. Так само як у сучасному світі існують свободи пересування, вільна торгівля та досконала конкуренція.
Інформація – це повітря яким дихає цивілізація. І справа журналістів робити це повітря чистим, наголошує експерт Максим Сірий.
Читайте також:
Оцінка експерта: як Росія використала методи «сепаратизму» на Донбасі
Оцінка експерта: Районні ради «зависли у повітрі»
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг