Грандіозну споруду збудував архітектор Фредерик Януш, якого називають батьком станиславівських хмарочосів. Цікаво, що замовником виступила греко-католицька капітула. Гарячою водою, телефоном і електрикою вибагливих клієнтів вже було не здивувати, тому власники заманювали публіку кінотеатром, що містився тут же.
В центрі міста постала імпозантна чотириповерхова кам’яниця з двома парадними фасадами, великими мансардними приміщеннями та елегантною вежею із годинником. Неповторності їй придала колонада — частина залізобетонного каркасу вздовж вулиці Шевченка. Між іншим, будинок став одним із перших залізобетонних у місті.
Отже, у комплексі розмістився чи не найкрутіший готель міста, ресторан, кафе та третій у Станиславові кінотеатр. Усі ці заклади мали спільну назву «Австрія», яка невдовзі перейшла на весь будинок. Першим орендарем став якийсь пан Біль зі Львова.
Невдовзі почалася Перша світова…
До теми
Фредерік Вільгельм Януш (Frederick Wilhelm Janusch) – австрійський та американський архітектор, інженер. Спроєктував кілька видатних будинків у Станиславові, зокрема приміщення готелю «Австрія» (нині — готель «Дністер»).
Представник віденської школи архітектури. У 1909 році прибув із Відня до Станиславова, де заснував будівельну фірму, що втілювала власні проєкти.
У Станиславові протягом п’яти років спроєктував і звів сім визначних кам’яниць. Серед них – найвідоміші:
- Приміщення готелю «Австрія»;
- Кам’яниця Гаусвальда (будинки на початку Незалежності);
- Кам’яниця Хованців (споруджена впродовж трьох років, найвища на той час у місті п’ятиярусна кам’яниця, нині – «Київ»)
- Приміщення «Народного дому», в якому нині діє Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека імені Івана Франка.
Окрім того, Януш брав участь у конкурсі на будівництво приміщення дирекції залізниці у Станиславові у 1912 році
За матеріалами «Репортера»
Читайте також:
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг