2021-й рік є ювілейним для музичної студії “Ліра”, пише ПІК. Тому, у переддень святкування наша журналістка зустрілася з Оксаною Лісовською, керівницею студії, щоб разом якомога повніше представити читачам цей чудовий колектив.
Пані Оксано, коли був заснований колектив Ліра?
Нам 20-ть років восени. З самого початку це була приватна школа мистецтв для дітей дошкільнят «Ліра», яку заснувала моя сестра Леся Ходак у Калуші і я стала керівником вокального напрямку студії. Але згодом я вирішила не обмежувати вік учасників і набрала в вокальний колектив дітей різного віку. Ми починали заняття на найпростішій техніці – магнітофоні “бум-бокс”, без мікрофону, без сучасної звукозаписуючої апаратури.
Я використовувала фонограми Лесі Шабулевської, які вона мені подарувала. З часом сама почала писати пісні для дітей. Ми займалися у різних приміщеннях, поки я не влаштувалася на постійну роботу в калуський Палац культури «Мінерал» і він став нашою домівкою на довгі роки.
Загалом, “Ліра” вважається калуським колективом, але у нас є багато учасників, які приїздять з Франківська, з сіл калуського району. У колективі 20 вокалістів, він має в своїй структурі три ансамблі, чотири дуети, два тріо.
За таку довгу історію ви, звісно, підкорили багато сцен і завоювали безліч нагород. Які з них для вас найвагоміші?
Так, нагород дуже багато, навіть важко всі перелічити. Але можна виокремити серед них І-ші місця на Міжнародному фестивалі сучасної української пісні «Молода Галичина» для ансамблю «Газдиньки» і Соломії Жекало, участь Христини Дутчак в «Голосі країни», дитячому Євробаченні, призові місця, Гран-прі та нагороди наших талановитих юних співаків на різноманітних фестивалях і конкурсах.
Також ми брали участь в проекті “Книга добра”, постійно співпрацюємо з організацією «Діти за мир у всьому світі», виступали перед Папою Римським, на заходах ООН та НАТО, в чому нам посприяв пан Василь Вишиванюк – почесний консул Угорщини в Україні. Ми пану Василеві за це дуже вдячні.
Зараз ми активно працюємо над фольклорним музичним фільмом, який присвячуємо нашому ювілею і випускницям «Газдиньок», що цього року покидають нашу студію. Презентація фільму відбудеться 25-го серпня у Калуші.
В своєму творчому доробку “Ліра” має 5 дитячих музичних казок. З 2013 року ми втілили такі проекти, як «Казка гірських вітрів», «Дива пташиного подвіря», «Неймовірні пригоди незвичайної принцеси», «Діти-квіти-чудеса». П’ята казка вже практично готова, але хай це залишиться поки що сюрпризом.
Які тонкощі, нюанси, несподіванки трапляються у вашій роботі з талановитими дітьми?
Буває, діти приходять до нас з дуже хорошими даними від природи, але не розвиваються далі через ті, чи інші обставини. Але в рази приємніше, коли маленький співак не показує зразу приголомшливих результатів, а з часом досягає дуже високого професійного рівня. Для цього часто приходиться бути і другою мамою, і психологом, і всіляко відволікати дітей на певних етапах від їх переживань, залучаючи в ігровий процес, щоб допомогти їм швидше адаптуватися і звикнути до нового колективу, до сцени.
Як позначився карантин на роботі колективу, на його творчому розвитку?
Це, звичайно, важко, бо припинилися на деякий час концертні виступи, гастролі, живе спілкування, які саме й стимулюють дітей до роботи і розвитку, адже учасники «Ліри» вже звикли до постійних подорожей Україною і Європою і треба було шукати нові підходи і цікавинки для роботи онлайн.
А за якими критеріями ви підбираєте таланти для студії, хто може до вас прийти?
Найважливіше, щоб діти вміли інтонувати, а вже в процесі занять з них виростають артистичні, талановиті співаки. Але я ні в якому разі не нав’язую дитині свою манеру, звички, а тільки обережно розкриваю її власні сторони і грані, щоб вона не втратила на сцені свою особистість. Мені дуже цінно, щоб діти «Ліри” були вільними у всіх своїх проявах, хоча вони мимовільно інколи копіюють мене.
Чи багато дітей вибрали для себе співочу, вокальну кар’єру в подальшому житті.
Так, є випускники, які закінчили українські та закордонні консерваторії, музичні академії, мають свої успішні приватні вокальні школи, працюють у філармоніях, відомих музичних колективах, мають свої народні колективи, організовують музичні фестивалі та мистецькі форуми. Якщо музика в серці, то це, очевидно, на все життя.
Як ви перезавантажуєтеся після уроків і занять, чи є улюблені хобі, які відволікають від роботи?
Насправді в мене дуже напружене і, насичене роботою, життя, бо крім “Ліри” я ще є завідувачкою редакції музичних, розважальних та пізнавальних програм телеканалу «Галичина», авторкою програм «Країна на запах», «Живи яскраво», “Поговоримо про музику”, “Спробуй наживо”, “Веселий нотний стан”, “Ігри інтелекту”. Також втілений проект «Родинна історія», який обов’язково буде мати продовження. Тому мені дійсно треба трохи відволікатися від основних занять і я з задоволенням куховарю, читаю книги і подорожую.
Раніше я мандрувала з колективом, а зараз маю нарешті час побути у подорожах наодинці із собою, заглибитися у свої думки, ретельніше прислухатися до свого внутрішнього світу і знайти відповіді на запитання, які мене цікавлять, – каже Оксана Лісовська.
Очевидно, що попереду в “Ліри” і її керівника довгий творчий шлях і багато вдячних прихильників.
Розмову вела Руслана Гочіяєва-Шевчук
Фото з офіційної сторінки студії “Ліра” у ФБ
Читайте також:
У Калуші визначили лауреатів престижної премії: хто вони?
Франківців запрошують на музичний фестиваль на летовищі у Підгір’ї (ПРОГРАМА)
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг