Івано-Франківська фабрика ім. Рози Люксембурґ діяла в Івано-Франківську в період з 1939 по 1991 роки.
Заснована як Станіславська художньо—промисловий артіль ім. Р. Люксембурґ, у якій працювали вишивальниці-надомниці з сіл Опришивці, Угорники, Микитинці, Крихівці.
У період з 1941–43 фабрика не працювала, але відновила роботу у 1944-му.
Вишивальниці ручної вишивки, швачки з пошиття вишитих виробів створювали чол. сорочки, блузки та жін. сукні, скатертини, серветки, рушники у техніках ручної вишивки, в’язальниці ручного трикотажу в’язали жін. жакети, рукавиці, шкарпетки.
У 1962–88 роках фабрика художніх виробів ім. Р. Люксембурґ підпорядковувалася Станіславському міжоблхудожпромсоюзу, а від 1955 – Укрхудожпромсоюзу, від 1960 – Головному упрлінню художніх промислів УРСР.
Її асортимент складав понад 120 найменувань виробів, оздоблених різноманіт. техніками ручної та машин. вишивки: чол. і дит. сорочки, жін. блузи з маркізету, батисту, шовку, тканин розрідж. структури; жін. і дит. плаття, жилети; плаття-халати, сарафани, чол. куртки з льонолавсану; скатертини, портьєри, занавіски, рушники, серветки, постіл. білизна.
Зразки розроблено за мотивами гуцульської, покутянської та подільської вишивки.
Гол. художник – С. Данилюк; творчі майстри – Я. Грицишин, М. Башурин, М. Попадинець, С. Тачинська, Л. і Н. Талалай, Г. Яковів, Г. Дирбавка, Д. Петкевич, С. Селянкіна.
Кількість працюючих: 45 (1944), 130 (1948), 413 (1954), 612 (1960), 845 (1968) осіб. Дир. – А. Кузнецова.
Нині у приміщенні фабрики парцює Торгово-розважальний комплекс «Панорама PLAZA», який розпочав свою роботу в грудні 2004 року.
Читайте також у рубриці “Ретро Франківськ”:
- Втрачений Франківськ: старе пожежне депо та пекарня (ФОТО)
- Втрачений Франківськ: колишня бурса імені Крашевського (ФОТО)
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг