ПІК пропонує ближче познайомитися із унікальним архітектурним обличчям нашого міста. Зокрема, із найдавнішими його кам’яницями, які дійшли до наших днів. І, маємо надію, будуть моцні ще не одну сотню років.
1900 рік
Архітектура
Як новозбудовані згадуються двоповерхові кам’яниці:
- купця Г. Адлерсберга по вул. Шевченка, 22-24
- домовласника Тельча по вул. Чорновола, 33;
- адвоката А. Остермана по вул. Січових стрільців, 14.
При цьому останній дозволив собі вмістити німецький напис «Victoriazu Вегііп» і не вмістив польського. Польська преса, яка ревно стежила за такими випадками, негайно виступила із закликом бойкотувати цей заклад, писав у своїй книзі “Етюди старого Станиславова” Михайло Головатий.
Міський парк
Тривала розбудова міського парку, заснованого в 1896 році. Підростали молоді дерева, впорядковувались алеї. У 1900 році були споруджені ресторанний і музичний павільйони. Зведені вони були з дерева як легкі паркові споруди, донині не збереглися.
Нові вулиці
Цікаво, що до 1900 року нинішня вул. Л. Бачинського була початком вул. Липової (тепер Шевченка). I лише в грудні того року ця ділянка Липової стала окремою вулицею, отримавши ім’я Смольки, відомого польського діяча, уродженця Калуша, котрий незадовго перед тим помер.
Промисловість
Із промислових підприємств у місті вже працювали державні локомотиворемонтні майстерні, броварня Седельмаєра, фабрика дріжджів і спиртуЛібермана, фабрика шкір МарГошеса, кілька млинів і тартаків. 1900 рік став примітним тим, що почав працювати новий завод – нафтоперегінний, відомий як рафінерія братів Габерів у Княгинині-Колонії. Сьогодні це котельнозварювальний завод.
Аптеки
У другій половині XIX століття місто мало три аптеки. Наприкінці описуваного року намісництво у Львові (ось який високий дозвіл треба було одержати!) видало рескрипт на відкриття четвертої! аптеки. Вона була відкрита згодом у будинку з нинішньою адресою вул. Василіянок, 3. Тут вона й донині. Була у власності магістра фармації В. Гундермана і до 1939 р. носила благородне ймення «Під зіркою».
Польський парафіяльний костьол (тепер художній музей) впровадив у себе новий орган. Його можливості 11 листопада вперше демонстрував професор із Дрездена Тепфер.
Пам’ятки архітектури 1900 року, які збереглися до наших днів:
- Леся Курбаса №6 (житловий будинок)
- Вулиця Лепкого №41 (житловий будинок)
- Вулиця Незалежності 15 (житловий будинок)
- Вулиця Шевченка №22 та №24 (житлові будинки)
- Вулиця Гординського №12 (житловий будинок)
Читайте також в рубриці “Ретро Івано-Франківськ“:
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг