У Карпатах цей час є небезпечний для любителів мандрівок углиб гірських лісів, місцевих і приїжджих збирачів грибів і ягід. Зайшовши на кілька кілометрів у гори, можна зустріти клишоногих. Такі зустрічі можуть стати фатальними.
Про особливості ведмежої поведінки у період парування дізнавалася журналістка ПІК.
«На території українських Карпат зараз налічується до 300 ведмедів. Із них 100-120 є на території нашої області. Із кінця травня до початку липня у тварин — шлюбний період. Ведмеді-самці, активно шукають пару та роблять все належне для продовження роду. Цей час вони стають особливо небезпечними, хоча загалом ведмідь — великий хижак, і зустрічі з ним краще уникати», — каже Олександр Киселюк, заступник директора з наукової роботи Карпатського Національного природного парку (м. Яремче).
Ведмеді можуть ходити по доволі великій території у пошуках їжі та «молодички». Один ведмідь може «шукати любові» в радіусі 15-20 кілометрів. При цьому, дбаючи про належний стіл.
«Карпатські ведмеді їдять переважно рослинну їжу. Коли такої їжі не вистачає, ведмеді можуть нападати на козуль, кабанів та оленів. Колись «вуйки» (гуцульська назва ведмедя — авт.) могли заходити й на полонини та красти овець. Але зараз такі випадки хижацтва рідкісні» — продовжує науковець.
Щодо самок, то за них клишоногі б’ються. Проте в Карпатах таких боїв дуже мало. Натомість ведмеді «закликають» свої пари гучним ревом. …Зрозуміти, що тут проходили хижаки, можна, зауваживши розриті мурашники, «мітки» на деревах ( сильно обдерта кора) та залишки шерсті, поламані та витоптані малинники й ожинники, великі сліди лап із довгими пазурами на моху чи розмитих дощами гірських стежках, залишки перетравленої їжі на землі.
Якщо побачите щось із вищезгаданого, далі краще не йти. Бо хоча ведмеді дуже обережні тварини, і перед людьми не показуються, зустріти «вуйка» в шлюбний період все ж таки можна.
«Коли ви таки побачили клишоногого, то варто створювати якнайбільше шуму, якого ці тварини бояться. Якщо хижак вже знаходиться близько від вас, не варто робити різких рухів у його бік, не дивитися в очі, бо це є заклик до нападу. Краще відволікти увагу ведмедя, кинувши йому кошик, сумку, куртку, словом все, що є в руках, а самому обережно відходити», — радить Олександр Киселюк.
Ще більш небезпечною є зустріч з…малими ведмежатами. Вони, як каже Олександр Киселюк, народжуються наприкінці зими. Вага малят від 300 до 600 грам. В однієї самки можуть народитися від 1 до 4 пухнастиків.
Спочатку малюки сліпі, прозрівають через 30-35 днів. У 2-3 місячному віці малі покидають барлогу та ходять з мамами. На жаль, деякі горе-мандрівники, побачивши малят, хочуть підійти ближче та сфотографувати їх.
Заступник директора Карпатського Національного природного парку застерігає В ЖОДНОМУ РАЗІ цього не робити. Адже біля маленьких, милих та гарних тварин обов’язково поблизу ходить ведмедиця-мати. Оберігаючи своїх дітей, самка НЕЙМОВІРНО агресивна та може напасти.
«Зазвичай, люди не готові до зустрічі з хижаками, тому навіть добре знаючи ці правила, в момент зустрічі, забувають все та сильно бояться. І це природно. Тому найкраще в шлюбний період ведмедів просто не заходити далеко та вглиб карпатських лісів і не зустрічатися ані з самцями, ані з ведмежатами та їхніми мамами», — підсумовує карпатський науковець.
Сабіна Ружицька. Фото з відкритих джерел.
Читайте також:
- Укрзалізниця змінює маршрут поїзда Харків – Івано-Франківськ
- Стало відомо, скільки грошей витрачає щомісяця Україна на війну з рф
- Ваш гороскоп на тиждень 20-26 червня
Читайте нас у тг