Міжнародний день рідної мови: цікаві факти про українську мову, пише ПІК.
- Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.
- Українську мову намагалися заборонити багато разів — найчастіше називається число в 134 спроби заборони. Наша мова пережила 4 століття репресій і лінгвоциду. Найвідомішим документом про заборону української мови вважається Валуївський циркуляр, який мав русифікувати українців.
- Найуживанішою в українському алфавіті є літера «п». Саме з неї починається найбільша кількість слів. Натомість найменш уживана — «ф», її вживають переважно в запозичених словах.
- У нашій мові є особливі слова — паліндроми. Це так звані «дзеркальні» фрази або слова: їх можна читати як зліва направо, так і справа наліво. Ось, приміром: «Я несу гусеня», або ж «ротатор».
- Найдовше слово має аж тридцять літер. Воно означає хімікат для боротьби зі шкідниками: “дихлордифенілтрихлорметилметан”.
- Перший офіційний Український правопис було затверджено 17 травня 1919 року на Загальних зборах Української академії наук.
- У 1933 році з правопису була вилучена літера «ґ», а в 1990 – повернена знову.
- За лексичним запасом найбільш близькими до української мови є білоруська (84%), польська (70%) та сербська (68%).
- Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX ст. була назва “руська мова”.
- За різними даними, українська мова займає 25 або 32 місце за кількістю носіїв серед найпоширеніших мов у світі. Для 36-37,5 мільйонів осіб українська мова є рідною. Загалом у світі 41-45 мільйонів осіб володіють українською.
- Найбільше перекладів серед українських творів має “Заповіт” Тараса Шевченка: його переклали 147 мовами народів світу.
- Українська мова офіційно визнана однією з найкрасивіших: вона посідає друге місце у світі за мелодійністю (після італійської) й третє за красою лексики (після французької та перської).
- Серед українських слів найчастіше використовують іменник “рука”, прикметник “великий”, дієслово “бути” і займенник “він”.
Відомі цитати про рідну мову:
- Чужу мову можна вивчити за шість років, а свою треба вчити все життя (Франсуа Вольтер)
- “Доля нашої мови залежить і від того, як відгукнеться на рідне слово наша душа, як рідне слово бринітиме в цій душі, як воно житиме в ній.” Олесь Гончар
- “Скільки української мовної території, стільки й української державності.” Іван Заєць
- Мов поганих не існує в світі, Є лише погані язики. А. Бортняк
- Народ, що не усвідомлює значення рідної мови для свого вищого духовного життя і сам її покидає й відрікається, виконує над собою самовбивство. Шафраник
- Рідна мова дається народові Богом, чужа — людьми, її приносять на вістрі ворожих списів. В. Захарченко
- Кожен із нас має гордитися своєю чудовою мовою, адже вона того варта. Олесь Гончар
До слова, сьогодні у світі існує близько 6 тисяч мов, 43% з них знаходяться під загрозою зникнення. Зокрема, лише в Європі під загрозою перебувають 30 мов, 13 із яких – на межі зникнення.
Читайте також у ПІК:
- День котів у Європі: історія свята та цікаві факти про пухнастиків
- Стало відомо, коли українці відзначатимуть Великдень у 2023 році
- Ваш гороскоп на тиждень: 20 – 26 лютого 2023 року
- День святого Валентина і кохання: чи є зв’язок, пояснює прикарпатський священник
Приєднуйтесь до нас у Facebook,Instagram,Youtube та Telegram
Читайте нас у тг