У попередньому матеріалі авторської рубрики «Ретро Івано-Франківськ» ми розповідали про стару світлину, на якій наочно видно, як виглядав 100 років тому центр Станіславова з висоти.
Цього розу – ще одне фотовідкриття. Світлина з тої самої серії, але вже з іншої сторони центральної частини міста Віктора Ядерни – польського військового фотографа.
Саме в музеї, названому на його честь, що знаходиться у містечку Мельц, і знаходяться оригінали світлин, зокрема, зроблених під час проходження служби автором військової служби в 3-му повітряного полку, що базувався в Познані.
Зокрема, аерофото, яке нас зацікавило, датоване 1925 роком. Що, власне, вдалося з першого погляду розгледіти на ньому.
Цифрами позначено:
1 – міська Ратуша (до перебудови); 2 – “Вірменський костел (“голуба церква”); 3 – казарми інфантерії (сучасна вул. Грушевського, навпроти білого дому); 4 – Катедральний собор; 5 – Гімназія (нині – корпус – ІФНМУ); 6 – Колегіата (нині – Художній музей); 7 – територія Палацу Потоцьких; 8 – залізничний вокзал; 9 – сучасна площа “Бастіону”; 10 – Фортечний провулок та залишки муру фортеці; 11 – вулиці Гузара (колишня – Седельмаєровська, а донедавна – Новгородська); 12 – сучасна вулиця Низова; 13 – сучасна ЗОШ №5; 14 – Темпель (синагога); 15 – Тринітарський пляц (нині – ринок “П’ятачок”); 16 – колишній будинок старців та калік (нині – на вулиці Галицька).
До слова, родина Ядерни знайшла та передала до музею й інші світлини 100-річної давнини із зображеннями Львова:
А також Бережан, Теребовлі та Дрогобича:
Довідково:
Віктор Ядерни народився 28 березня 1902 року в Мельці. Навчався в Імператорській державній гімназії, а потім у Додатковій промисловій школі в рідному місті. У 1920 році, після початку польсько-більшовицької війни, вступив до Добровольчої армії Війська Польського. Брав участь у битві під Задворжем і потрапив там у полон. Проте йому вдалося втекти і повернутися до Мельца. У 1924-1925 роках служив у 3-му авіаційному полку в Познані.
Він був фотографом і займався лабораторною обробкою фотографічних зображень. Після закінчення військової служби він повернувся до Мельца і взяв від матері керівництво фотоательє. Він продовжив справу батька, систематично документував життя міста та його околиць. Займався також громадською роботою. Був активним членом ТГ «Соколь» та членом комітету з будівництва туристичного аеропорту в Мельці, брав участь у спеціальному навчанні диспетчерів аеропорту у Кракові, а після введення в експлуатацію аеропорту Мелець у 1931 році він служив його диспетчером. Був співорганізатором ряду авіаційних заходів.
У 1930-х роках брав участь у курсах військової контррозвідки. Перед початком війни був мобілізований і призначений на спецслужбу в Тарнові. Він сприяв, серед іншого, виявити німецьку шпигунську мережу в Zakłady Azotowe та виконавців залізничних диверсій. Під час оборонної війни 1939 р. з групою старшин відійшов аж до Кутів і Косова, біля кордону з Румунією, але зрештою повернувся до Мельца.
Під час нацистської окупації він керував фотостудією, під пильним наглядом німців систематично співпрацював із ZWZ – AK і під псевдонімом «Wija» виконував низку завдань, зокрема мікрофільмування документів для контррозвідки, фотографії для фальшивих Kennkarte, фотографії нацистських дій і пересування військ.
Читайте також по цій темі в рубриці “Ретро Івано-Франківськ”:
- Військова аерофотозйомка Станіславова та околиць: унікальна фотохроніка
- Ретро: як виглядав мікрорайон Пасічної з літака-розвідника понад 100 років тому (ФОТОАРХІВ)
- У мережі з’явилася світлина військової аерофотозйомки Франківська 1917 року (ФОТО)
- Аерофотозйомка Станіславських земель: фото з повітря 1944 року
Приєднуйтесь до нас у Facebook,Instagram,Youtube та Telegram
Читайте нас у тг