Зараз гриби є і в рівнинних лісах, на берегах Дністра і в горах.
«Кілька тижнів тепла, а далі два-три дні рясних дощів, а подекуди навіть злив, і маєте: гриби лізуть та й лізуть. Днями поблизу села Олеша, що на Тлумаччині, я натрапила на велику галявину, а там кілька десятків білих грибів, і то чималеньких. Підійшла зрізати, а вони…трухляві. Таке розчарування…», — ділиться жителька Івано-Франківська Ганна Головата.
Далі жінка мовить, що мусила йти углиб лісу, і зайшла лише 12 штук білих, 2 підосичники та 8 сироїжок.
Грибарка так зраділа, що удома чимдуж поспішила їх приготувати. Син з невісткою та сама пані Ганна, а швидко все з’їли. Жінка бідкається, що не встигла навіть сфотографувати гриби, але запевняє, що через 2-3 дні буде знову вирушати до лісу.
«Щоправда, я не знаю, чи буде їх багато, чи встигнуть вирости, бо, переконана, що перші гриби вже зібрали. А для швидкого росту наступних потрібні волога і тепло. А зараз надворі, тим паче в лісі, прохолодно», — продовжує Оксана Головата.
Ані холодом, ані відсутністю грибів не переймається баба Маруся (Марія Осудар) з Коломийщини. Для неї гриби — це добрий спосіб заробити. Жінка збирає лісові дари біля села Шепарівці та возить до Коломиї й Івано-Франківська продавати.
За купку із 5-7 білих грибів просить від 10-120 гривень. Каже, що це ще «дешево». Поруч є й купка сироїжок, які жінка готова віддати за 60 гривень.
«Це перші гриби, тому вони й дорогі. Все, що вторгую — мій заробіток. Далі, як будуть дощі, гриби подешевшають»,— пояснює жінка.
До речі, зараз багато людей прискіпливо допитуються, де зібрано гриби. Продавці (не всі звісно) але розповідають. Одні кажуть, що збирають поблизу Івано-Франківська, хтось — на схилах Дністра, чимало на Коломийщині, Тисмениччині, Богородчанщині. З гірських карпатських лісів лісових дарів на ринку ще небагато.
«Можна збирати гриби і за кілька метрів біля доріг, але там буде суцільна «хімія». Бо вони вбирають в себе шкідливі речовини від всіх машин, що дорогою їдуть. Та й кому такі гриби треба. Я цього не робила і робити не збираюся», — запевняє Марія Осудар.
Окрім білих, на ринках Івано-Франківщини продають підберезники, підосичники, лисички, сироїжки. А на луках, в парках і садах після дощів легко можна знайти й печериці. Та їх грибники переважно споживають самі й майже не продають. Бо, зазвичай, печерицями цілорічно торгують ті, хто їх спеціально вирощує.
У теперішній непростий економічно час початок грибного сезону — це не лише можливість заробити, але й запастися смаколиками на зиму.
До речі, чимало господинь-волонтерок сушил минулого року гриби та додавали до сухих супів, які відправляли нашим захисникам. Загалом любителі тихого полювання кажуть, що будуть сушити, маринувати, консервувати, заморожувати гриби. Ну і їсти. Справжнього грибного буму в Карпатах очікують наприкінці серпня – на початку вересня, якщо погода не підведе. Наразі сезон лише стартував.
Сабіна Ружицька. Фото з доступних інтернет джерел
Читайте також у ПІК:
- На Прикарпатті стартував сезон лісових суниць: де збирають, по чому продають
- На прикарпатських ринках —розпал торгівлі розсадою (ФОТО)
- У карпатських селах триває масова стрижка овець: як це відбувається (ФОТО)
- Не черствіє понад місяць: космацька паска прикрашена давньоукраїнськими символами (ФОТО)
- Не я б’ю, верба б’є: скільки коштують передвеликодні атрибути на Прикарпатті
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram, Youtube та Telegram
Читайте нас у тг