ПІК пропонує пригадати найцікавіші факти про найпопулярнішу кав’ярню міста Станіславова, яка діяла в період з 1905 до 1917 роки. Отже…
Вражаючий рекорд
Кав’ярню “Едісон” в пасажі Гартенберґів відкрили 21 січня 1905 р. Перший власник закладу – пан Леон Енсель з Перемишля. Потрапити до неї можна було через два входи – з плацу Франца-Йосипа (Вічевий майдан) та з вулиці Костюшки (вул. Сотника Мартинця).
За перший вечір її роботи кав’ярню відвідали близько тисячі гостей, встановивши таким чином своєрідний рекорд.
Це було не просто місце «для попити кави», а цілий гастрономічний комплекс. Галерея для оркестру, буфетна зала, зала для гри у карти, читальня, вбиральня для дам – ось далеко не повний перелік приміщень кафе. Головний зал налічував два яруси та займав площу у 180 квадратних метрів, мав багатий інтер’єр у «стилі поміркованої сецесії» та модні люстри.
Музичні перформанси
Попри такі зміни, “Едісон” мав репутацію надзвичайно респектабельної кав’ярні, а згодом і ресторану. Для розваги гостей туди часто запрошували музикантів.
Як повідомляв «Kurjer Stanisławowski», від 15 вересня тричі на тиждень – у середу, суботу та неділю – тут публіку розважатиме оркестр 24-го піхотного полку «під особистим керуванням капельмейстера пана Сочка».
З 1 грудня 1908 р. у кав’ярні давала концерти італійська капела “Cesare de Vita”, що раніше з успіхом виступала в усіх європейських столицях. В 1909 р. до закладу завітала капела Вінцентія Керки, до якої теж належали музиканти з сонячної Італії.
Нові власники
В лютому 1911 р. газети повідомили, що господарем кав’ярні став пан Вассерман з Тернополя, а вже з першого липня 1912 р. в закладі знову змінилася “влада” – його набув у власність Маврицій Фербер, досить відомий у місті ресторатор, який і до того керував однією з місцевих кав’ярень.
Жахливі руйнування
Але проіснував цей фешенебельний заклад не надто довго. У Першу світову війну (влітку 1917 року) під час чергової російської окупації деморалізовані вояки влаштували в місті погроми з підпалами.
Тоді були повністю знищені будинки навколо пасажу Гартенберґів, а каварня «Едісон» сильно обгоріла. Після повоєнної перебудови пасаж набув того вигляду, який він має тепер.
Старий польський напис
А майже через 90 років під час ремонту фасаду будинку на вулиці Сотника Мартинця, 4 відкрився старий польський напис «Kawiarnia Edison», який вказував на один із входів до славнозвісного закладу. Кажуть, тоді ж розчистили аналогічний напис українською, але його чомусь не залишили для загального огляду.
За матеріалами Олени Бучик, а також видань “Репортер” та Zbruc.eu.
Читайте також у рубриці “Ретро Івано-Франківськ”:
- Ретро: 10 цікавих фактів з історії третьої ратуші Станіславова (ФОТО)
- Ретро: 140 років тому народилася “народна вчителька” Ольга Дучимінська (ФОТО)
- БУЛО-СТАЛО: колишня вулиця Домбровського, а нині – Підгірянки у Франківську (ФОТО)
- Ретро: 124 роки тому на мапі Франківська з’явилися чотири нові вулиці
- Ретро: 185 років у Станіславові відкрили пам’ятник цісарю Францу I (ФОТО)
- Ретро: 150 років тому пожежники Станіславова отримали нового очільника – людину-легенду Мюльна
- Ретро: 279 років тому відкрився єзуїтський колегіум – найстаріша освітня будівля Франківська (ФОТО)