Івано-Франківськ неспроста вважають комфортним для проживання і ведення бізнесу. Такої думки дотримується і чимало іноземців, які давно осіли тут, створили свої спільноти та пустили родинні корені.
Журналістка ПІК зустрілася з уродженцем Йорданії Фаді Аль-Таріфі – засновник клініки “Dr. Fadi New Dent”, що на вулиці Шевченка, 13 в Івано-Франківську. Співрозмовник – лікар-стоматолог, кандидат медичних наук, доктор філософії з медичних наук, який удостоївся звання “Заслужений лікар України” як науковець, автор понад десятка друкованих праць, власних трьох патентiв у галузі хірургічної стоматології.
Маючи досвід роботи понад 20 років, доктор Фаді постійно підвищує свою кваліфікацію в різних країнах світу, бере участь у міжнародних конференціях. Офіційний лектор у Йорданії та Арабських Еміратах.
Очолювана ним клініка спеціалізується на хірургічній, ортопедичній, терапевтичній та дитячій стоматології. Також клініка має престижну нагороду Ukrainian Business Award в номінації “Краща стоматологічна клініка м. Івано-Франківська з імплантації та протезування”.
Наш співрозмовник навчався в Полтавській стоматологічній академії, а в Івано-Франківську проходив спеціалізацію. Тут займався науковою діяльністю та захистив дисертацію. Крім відкриття клініки та практики в Івано-Франківську, доктор Фаді мав можливість працювати в інших країнах.
Як лікар-стоматолог отримав ліцензію на працю в Йорданії, Арабських Еміратах, Польщі. Оперував і займався хірургічною стоматологією у Лондоні. Але обрав Івано-Франківськ через комфорту, гармонії життя та позитивного комфорту. Має можливість і зараз виїхати, але вважає своїм громадським обов’язком підтримувати українців у час важких випробувань. А ще він – відомий волонтер.
“Загалом бути лікарем – це велика відповідальність, і під час війни вона має свої особливості, – акцентує доктор Фаді. – Тобто крім основної діяльності як медика, як і кожного професіонала, громадянина, лягає обов’язок громадський, суспільний. На підтримку не лише своєї сім’ї, а й інших людей, які найбільше потребують допомоги. Війна сама по собі – це надзвичайний стан тривоги і людський фактор – потрібно особливим чином підтримувати один одного”.
На запитання, як змінилася робота після 24 лютого 2022-го доктор Фаді відповідає, що, напевне, із найсерйозніших рішень на початку повномасштабного вторгнення російських окупантів і його особисто, і загалом команди стало те, що закрили клініку “Нью-Дент Dr. Fadi” і відкрили тимчасовий стоматкабінет на базі міського полігону.
“І це була спільна ініціатива – відчуття обов’язку і вдячності країні, яка до війни надала можливість працювати, і розвиватися, – пояснює доктор Фаді як головний лікар клініки. – А коли знадобилася наша підтримка та допомога, ми йшли назустріч, ініціювали проекти. На полігоні багато комунікували з добровольцями, яких готували до відправлення в зону бойових дій. І на етапі підготовки ми надали їм не тільки стоматологічну, а й психологічну допомогу. Адже людська підтримка так само важлива”.
Траплялися випадки, які врізаються в пам’ять та ніколи не забудуться:
“Ми обмінялися контактами з нашими захисниками, і то було більше, ніж просто спілкування пацієнта-лікаря. Ми говорили про їхні хвилювання. Ми знали, скільки людей відправилися на передову, а через кілька місяців хтось із бригади повернувся важко пораненим, у важкому психологічному стані. А були, що й загинули. Це найжорсткіші відчуття”, – мовить доктор Фаді.
Фаді Аль-Таріфі прийняв українське громадянство у 2018 році. Хоч відчуття того, що Україна – це його країна, виникло давно. Спочатку спілкувався російською. Ніколи не відчував якогось упередження щодо своєї національності.
“Навпаки: відколи живу в Івано-Франківську, тільки зростає коло знайомих, – стверджує доктор Фаді. – Зараз коло мого професійного та особистого, дружнього спілкування тут, мабуть, ширше, ніж в Йорданії. Спочатку я розмовляв російською, а до мене зверталися хто як – і цією мовою, й українською, бо я її добре розумів. І пацієнти, й друзі – ніхто не давав зауважень. Раніше, як читав новини, що люди на заході України ставилися агресивно до тих, хто розмовляв російською, то розумів, що це – російська пропаганда. Навіть своїх батьків у цьому переконав. Однак до повномасштабної війни – це один період, а тепер російська асоціюється з мовою агресора. Тож вивчив українську та спілкуюся тепер мовою своєї другої Батьківщини, яка так люб’язно відчинила переді мною двері та свої обійми”.
На запитання, що для доктора Фаді означає бути українцем і як це переживається у його випадку, співрозмовник наголосив, що відчуває себе людиною, яка завжди прагне стати на бік правди і справедливості.
“По суті, в Україні я живу найосновніший період мого життя, – каже доктор Фаді. – Це студентство, розвиток себе як професіонала. Тобто, моє становлення відбувалось тут, не в Йорданії. Я звідти виїхав юним, зовсім без досвіду, а тут вивчився, реалізувався, знайшов себе. Не можу сказати, що забув про свою Вітчизну, але насправді відчуваю свій обов’язок однаково щодо Йорданії та щодо України”.
Власне, із прийняттям українського громадянства доктор Фаді на знак вдячності вирішив займатися волонтерством. Спочатку обрав напрям допомоги будинкам для престарілих: їх мешканцям надавали різного роду підтримку.
“Опісля розпочали свій перший проєкт із підтримки військових, – розповідає Фаді. – Ми спілкувалися з учасниками АТО, щоб дізнатися, якої допомоги вони потребують. Нашу ініціативу підтримав тодішній керівник обласної поліції генерал МВС Володимир Голубош. Бо ми прагнули реалізувати благодійний проект офіційно, через державну організацію, щоб не було моментів, які не можна контролювати. Задум вдався навіть краще від наших очікувань: хлопці вдячні і відповідальні, тож наша команда була задоволена”.
Другий благодійний проект клініки “Dr. Fadi New Dent” – це стоматологічна допомога дружинам і матерям загиблих військових. Так само команда отримала багато позитивної енергії та спогадів, адже кожна жінка-пацієнтка мала свою історію.
“Наступний проєкт реалізували для дітей загиблих Героїв, – мовить доктор Фаді. – Завершили на Миколая. Святкували гарно й позитивно. Тож наша команда знову набралася енергії. Про роботу на полігоні після 24 лютого 2022-го вже згадували. Разом із колегами ми за шість місяців пролікували 450 військових. Крім того, надавали стоматологічну допомогу добровольцям на пункті збору в ліцеї №23, а також бійцям Національної гвардії. А загалом ми реалізували 11 волонтерських проектів”.
На запитання, що надихає на таку благодійну діяльність, доктор Фаді зазначив, що мотивує саме людське почуття.
“Хто посмакував стан радості від благодійної допомоги, яка не прив’язана ні до грошей, ні до комерції – такі відчуття, що не передати словами – хочеться ще і ще йти цим шляхом. Тому що я і моя команда так звикли: працювати для людей і з Божою поміччю, а не заради грошей”, – відповів лікар.
Якою ж бачить доктор Фаді післявоєнну Україну?
“Я завжди мрію про краще і думаю про краще, тож однозначно післявоєнна Україна вийде з кризи і стане ще кращою, – наголошує співрозмовник. – Війна є війна: однозначно це погано. Але вона дала свій вплив на людей. Ми стали краще цінувати життя, свою країну. Чимало людей, які виїхали після повномасштабного вторгнення за кордон, через якийсь час повернулися. Бо казали, що ми живемо тут у раю: настільки тут гарно і не так, як деінде. Думаю, що Україна розвиватиметься, бо всі ресурси для цього є. До війни я не знав, що Україна годує зерном третю частину світу, що стільки є рідкоземельних елементів, металів на десятки мільярдів доларів. Насправді ресурс і потенціал величезні. А головне – люди, які цінують свою країну”.
Насамкінець Фаді Аль-Таріфі як заслужений лікар України побажав своїм співвітчизникам здоров’я. Головне, щоб наші захисники та захисниці змогли за короткий термін реабілітуватися. Щоб якнайшвидше відновили здатність смакувати життя, і завжди чули подяку за їх службу, за захист і відданість. Та побажав, щоб Україна була щасливою та мирною.
“Моє відчуття домівки не змінилося. Немає різниці, чи люди мають паспорт України, чи Йорданії. Навпаки: більше спільного з українцями, бо проживаю тут. Однак моя Батьківщина так само залишається рідною. Коли я їду додому, також роблю там благодійні операції. Стараюся бути корисним для двох країн”, – підсумовує доктор Фаді.
Людмила Стражник. Фото Івана Денисюка
Оперативні новини у TELEGRAM