У книзі «Нариси історії Івано-Франківська» авторства польського історика Юзефа Зелінського (1917-1976) знаходимо цікаву замітку, що має назву «Давні вірменські (міщанські) дворики». Враховуючи, що автор досліджував історію Станіславова безпосередньо у міжвоєнний період, його інформацією є напрочуд цікавою.
Мова йде про те, що свого часу в місті були численні малі дворики з характерною колонадою спереду, а в деяких – ще й з мансардним дахом. Такі, зокрема, знаходилися на вулицях Казимирівська (нині – Мазепи), Седельмаєрівською (Гузара), Третього травня (Грушевського), а також Петра Скарги (Василіянок) і Собеського (С.Стрільців).
«Вони всі походять з початку або середини ХІХ сторіччя. В ті часи вони створювали дуже цікаву та різнобарвну картину – білі дворики, які тонули в зелені парків та садів, такі численні ще в наші дні. На них звертали увагу навіть іноземці, які проїжджали наше місто», – відзначав у своїй розповіді Зелінський.
Він також наголошував, що з кожним роком таких двориків стає чимраз менше. І як у воду дивися, адже написав наступне:
«Вплив часу та містобудівні мотиви раніше чи пізніше зруйнують цей цікавий і характерний фрагмент старого Станіславова».
Окрім того, Юзеф Зелінський навів у своїй книзі список найгарніших дворів, які збереглися тоді (перша половина ХХ ст.), але більшість не дожила до наших часів. Причому частину з них знищили вже відносно нещодавно, задля будівництва новобудов.
Отже:
- Будинок на вул. Собеського, 80
Що там тепер: величезна новобудова «Екстім», на куті Мельника-Незалежності-С.Стрільців, а колись – була одноповерхова забудова.
- Вул. Петра Скарги 12, 14, 30, 42
- Будинки №12 та №14 (з колонами) знищені відносно нещодавно, задля будівництва нового комплексу, навпроти монастиря сестер Василіянок.
- №30 – давній будинок з колонами, який стояв на повороті сучасних вулиць Дністровська-Василіянок. Знесений за радянських часів.
- №42 – горезвісна «Садиба Гриневичів», за збереження якої декілька років боролися активісти. Втім, одноповерхову кам’яницю з колонами таки знесли. Зараз на її місці – чергова новобудова.
- Вул. Третього гравця 28, 30, 34
- Як бачимо на старих світлинах австрійської та польської доби, на цьому місці знаходились одразу декілька старовинних одноповерхових будиночків, один з яких вирізнявся своїми колонами. Але у 70-х роках совіти провели масштабну «зачистку», знищивши усі історичні кам’яниці. А на вільному місці облаштували площу з дошкою пошани передовиків нашого міста (на той час). Тепер всю цю територію займає будівля філії НБУ та парковка (праворуч).
- Вул. Седельмаєрівська 3, 39, 43
- Усі будинки – не дійшли до наших днів. Локалізувати їх, на жаль, не вдалося.
- Вул. Казимирівськ 19, 27, 42, 112
- №27 – Будинок належав до найкращих у місті та називали його «маломіським палацом». У радянський період там був дитячий садок №3 “Барвінок”, а на початку 90-х – перша постпіонерська дитяча організація “Соколята”. Згодом, це був офіс фірми “Тур-С…” , яка торгувала нафтою та газом з росіянами. Далі, наприкінці 90-тих – у першій половині 2000-х років тут розміщався Будинок вчителя. У середині 00-х – автошкола. І тільки у 2011-му почалось скандальне будівництво житлового будинку під №35-а.
- Будинки №19, 42 (новобудова, біля зупинки) та 112 (на території, де тепер кардіологічний корпус ЦМКЛ) – також відійшли у небуття.
- Вул. Липова 85
- Як зазначає Юзеф Зелінський, під цією адресою знаходився будинок Ромашканів. І якщо виріти гугл-картам, будинок під №85 існує у глибині дворів між вулицями Шевченка та Чорновола. Втім, можливо мова йде про старовинну віллу барона Ромашкана, що знаходиться у міському парку.
- Вул. Сапіжинська, 54
- Якщо знову ж таки вірити мапам, нині це вул. Незалежності, в районі магазину «Рубін», що знаходить у радянській хрущовці.
Читайте також у ПІК:
- Мандри непомітним Франківськом: колишній готель “Габсбург” (ФОТО)
- Мандри непомітним Франківськом: що приховує північний мур Палацу Потоцьких (ФОТО)
- Мандри непомітним Франківськом: що колись було на території міської телевежі (ФОТО)
- Мандри непомітним Франківськом: що колись було на місці Нацбанку (ФОТО)
- Мандри непомітним Франківськом: де знаходилося Станіславське єврейське гетто (МАПА)
- Мандри непомітним Франківськом: “Парк Йордана” (ФОТО)
- Мандри непомітним Франківськом: гайд по місцях колишніх синагог (ФОТО)
- Мандри непомітним Франківськом: слідами Тринітарського монастиря (ФОТО)
- Мандри непомітним Франківськом: що приховує південна частина площі Ринок (ФОТО)
- Мандри непомітним Франківськом: криниці Станіславівської фортеці (ФОТО)
- Мандри непомітним Франківськом: де пролягали межі старого єврейського кладовища (ФОТО)
- Мандри непомітним Франківськом: що колись було на місці статуправління (ФОТО)
- Мандри непомітним Франківськом: що колись було на місці скверу Руської трійці (ФОТО)
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг