На центральному продуктовому ринку в Івано-Франківську опеньки можна придбати від 50 гривень за 300-400 грам (невеличка купка) до 150 гривень за кілограм.
За 10-літрове відро просять від 500 гривень. Ціна залежить від розмірів. Чим менші та «молодші» опеньки, тим дорожче коштують.
«Маленькі у мене купляють за 10-20 хвилин, після того, як розкладу їх. За маленькими великий попит, бо їх добре маринувати та складати в скляні банки. Продаю маленькі по 150 гривень за кілограм. Більші, з великими капелюшками, продаю за 80-100 гривень за кілограм. Дешевше не віддам, бо збирати їх — клопітно, та й їду далеко. Хочу щось трохи і заробити»,— каже Марія Тинкалюк з Косівщини.
Жінка додає, що вже років 7 возить опеньки до Івано-Франківська. За день досвідчена пані Марія збирає до 30 кілограмів опеньок. До обласного центру їздить двічі на тиждень. У сезон це дуже добрий підробіток і додаток до мінімальної пенсії.
За словами Івана Куцика, досвідченого грибника з Тлумаччини, сезон осінніх опеньків розпочинається наприкінці вересня і триває і триває до першого снігу. Та все залежить від погоди, якщо тепло і волого, то опеньки можна мішками носити.
Ростуть ці гриби біля пнів, тому їх і називають «опеньки». Найбільше їх біля старих, пошкоджених і навіть перегнилих пнів лип, дубів, беріз, осик, грабів. Словом листяних дерев. Знайти опеньки можна не лише в лісі, але й в парках, садах, біля доріг, у видолинках і ярах.
«Опеньки гриби — «колективні». Вони ростуть купками, або, як я кажу, родинами. Знати один опеньок — це велика рідкість. І ще вони не «мандрують», а ростуть щороку на одному і тому самому місці. Тому той, хто вирушає за осінніми грибами, може запам’ятати, де їх назбирав, і наступного року, вирушати туди ж. Переконаний, матиме «урожай», — каже Іван Куцик.
Щоправда, для дерев велика кількість осінніх грибів — катастрофа. Грибник з Тлумаччини пояснює, що коли кілька років поспіль. вони ростуть біля одного дерева, то воно може незабаром загинути.
«Коли ви не маєте досвіду у збиранні опеньок, то будьте дуже обережні, аби не «зібрати собі великих проблем»,— застерігає грибник Олег Васьків з Рогатина.
Чоловік каже, що треба йти спочатку на тихе полювання із кимось досвідченим, або хоча б добре подивитися в Інтернеті як виглядають їстівні опеньки. За словами чоловіка, ці гриби рудуватого або кремово-жовтого кольору, заввишки 5-15 сантиметрів. Капелюшок не більше 3-10 сантиметрів у діаметрі. Молоді опеньки мають випукло круглі капелюшки, а старші — круглі з горбочком посередині.
І найважливіше: на ніжці під капелюшком є так звана «спідничка». В отруйних опеньків цієї «спіднички» немає. Також треба дивитися на внутрішній бік капелюшка.
У їстівних опеньків він жовтуватого або кремового кольору, в отруйних — яскраво жовтий або оливковий. Також добре понюхати опеньки: їстівні мають насичений грибний смак, а отруйні смердять гниллю.
Сабіна Ружицька. Фото авторки
Читайте також у рубриці ПІК-НАРОДНЕ:
- “Вареники Перемоги”: на Коломийщині більше року готують для поранених вояків (ФОТО)
- На Прикарпатті збирають урожаї ліщинових горіхів: як їх зберігають та відправляють ЗСУ (ФОТО)
- Мисткиня з Тлумача створює неймовірні композиції з кукурудзяного листя (ФОТО)
- На прикарпатських ринках масово пропонують осінні ягоди: які саме та за скільки (ФОТО)
- “Будемо садити квіткові поля Перемоги”: кондитерка з Калуша вирощує кілька сотень сортів жоржин (ФОТО)
- “Татарівський оберіг”: мешканці гірського села на Прикарпатті понад рік допомагають землякам-воїнам (ФОТО)
Приєднуйтесь до нас у Facebook,Instagram,Youtube та Telegram
Читайте нас у тг