Всі ми ще зі шкільної парти пам’ятаємо правило: хочеш утворити множину, просто додай -s. Однак не завжди воно працює. Спробуйте, наприклад, «помножити» слово man або mouse. Якщо вийшло mans і mouses, цей матеріал стане для вас особливо корисним!
Почніть вивчати англійську з нуля разом з нашими курсами! Зручний графік, ефективні методики, дружній колектив. Запишіться вже сьогодні та відкрийте нові можливості!
З чого не можна утворити множину?
Форму множини (plural) здатні утворювати більшість іменників (nouns) в англійській мові. Однак є певні категорії, котрі цього не передбачають. До таких відносяться:
- Слова, що позначають різноманітні групові чи парні предмети: furniture (меблі), savings (заощадження), remains (залишки).
- Іменники, які неможливо порахувати (uncountable): respect (повага), courage (мужність), sand (пісок), air (повітря), history (історія).
Основні правила
Розпочнемо з найпростішого, всім відомого правила. Йдеться про додавання суфікса -s: conversation-conversations [ˌkɑːnvərˈseɪʃənz], trouble-troubles [ˈtrʌbəlz], muppet-muppets [ˈmʌpəts], hook-hooks [ˈhʊks]. Зверніть увагу, що у вимові прослідковується закономірність: після глухої приголосної кінцева літера читається так само глухо – як [s], а в інших випадках – як дзвінка [z].
Інші випадки:
- Бачите в кінці -y з попередньою приголосною → замініть її на -ies [iz]: daisy-daisies, opportunity-opportunities; story-stories.
- Бачите в кінці –f або –fe → замініть її на -ves [vz]: knife-knives, shelf-shelves, thief-thieves. Виняток: chef-chefs, sheriff-sheriffs, cliff-cliffs тощо.
- Коли в кінці шиплячі -sh [ʃ], -ch [t͡ʃ], -ge [d͡ʒ], свистячі -s, -ss, -se, -ce [s], -z [z], а також -x → ставимо -es [iz]: brush-brushes, inch-inches, sausage-sausages, lens-lenses, guess-guesses, promise-promises, sentence-sentences, blitz-blitzes, index-indexes. Зауважте, що коли кінцева –ch звучить як [k], застосовується стандартне правило: monarch-monarchs, epoch-epochs.
- Бачите в кінці -о → додайте -es [z]: potato-potatoes, volcano-volcanoes, veto-vetoes. Проте коли в кінці -о з попередньою голосною → додавайте одну -s [z]: scenario-scenarios, video-videos, ratio-ratios. Виняток: piano-pianos.
- У певних випадках, кінцеві літери -s та -z можуть подвоюватися: quiz-quizzes, fez-fezzes.
- У словах, сформованих з двох частин (іменник з суфіксом –er + прислівник), форму множини набуває лише іменник: passerby-passersby, mother-in-law–mothers-in-law, onlooker-onlookers.
І куди без винятків…
Існують такі неправильні іменники, які приймають відмінну від першочергової форму при утворенні множини (irregular plurals). Тут ніякі правила не діють, тому їх доведеться просто запам’ятати. Деякі з них:
- man-men (чоловік-чоловіки);
- die-dice (гральний кубик-гральні кістки);
- person-people (людина-люди);
- cactus-cacti (кактус-кактуси);
- datum-data (дана-дані);
- mouse-mice (миша-миші);
- index-indices (індекс-індекси).
Ще один виняток — іменники, які мають однаковий вигляд в обох формах. Порівняйте два речення:
- I managed to see a real deer (singular) in the reserve. – Мені вдалося побачити справжнього оленя в заповіднику.
- Soon thousands of deer (plural) will start migrating south. – Незабаром тисячі оленів почнуть мігрувати на південь.
До них зазвичай відносяться назви багатьох риб, птахів, ссавців: sheep (вівця), moose (лось), fish (риба), shad (риба родини оселедцевих) тощо.
Тема множини є однією з базових в англійській мові, однак не завжди її правила очевидні. Цей матеріал допоможе розширити ваші знання та закрити всі прогалини, пов’язані з Plural Nouns. А з кожним таким «елементом пазла» картина англійської граматики ставатиме для вас все чіткішою, тому приєднуйтеся до нас!
ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ