На свято хочеться чогось солоденького. А ще — смачного та простого у приготуванні. Попри неймовірно великий асортимент кондитерських виробів у торговій мережі домашнє печиво не виходить із мови. І чільне місце серед кондитерського розмаїття займають сирники.
Апельсиновий — від Дарії Цвек
“Із 300 г просіяного борошна, 250 г вершкового масла або маргарину, 2-4 ст. л. сметани, 50 г цукру, 2 жовтків, пакетика розпушувача та цедри з 1 цитрини замішуємо січене пісочне тісто і ставимо до холодильника на 2 години, — читаємо у книжці Дарії Цвек “Печиво”. — Далі цим тістом вистеляємо дно і стінки форми, поколюємо виделкою і випікаємо 20 хв. Далі викладаємо підготовлену сирну начинку, посипаємо посіченим мигладем і допікаємо в гарячій духовці протягом 40 хв. Якщо сирник дуже зарум’янився, накриваємо його зволоженим папером. Виймаємо з форми холодним”.
Для начинки Дарія Цвек радила протерти сир через сито або змолоти на м’ясорубці. Зварити апельсин, 3-4 рази зливаючи воду і заливаючи гарячою. Коли остигне — змолоти на м’ясорубці, перед тим вийнявши зернятка. Додати разом із жовтками до розтертого з цукром м’якого масла. Наприкінці вимішати легенько зі збитими на круту піну білками.
Знаменита кондитерка Дарія Цвек залишила по собі великий спадок. Це низка кулінарних книжок як-от “Солодке печиво”, “До святкового столу”.
В Івано-Франківську на честь кондитерки навіть названа вулиця, де вона мешкала. Жінка опікувалася своєю двоюрідною сестрою Євгенією Осадчук із Городенки, коли та у 12-річному віці залишилася без мами. Вона й повідала авторці цих рядків чимало цікавого та невідомого про Дарію Цвек.
“А ще для начинки можна зробити сирну масу з картоплею, — читаємо в тій же книжці. — Пюре із 3 зварених бульб мелемо із 1,5 кг м’якого сира та додаємо по одному розтерті жовтки. Наприкінці змішуємо з меленими горіхами, 1 ст. л борошна, родзинками, ваніліном і кількома краплями мигдальної есенції. Отриману масу викладаємо на підготовлене пісочне тісто та випікаємо протягом години. Холодний сирник покриваємо шоколадною помадкою. Для її приготування 300 г цукру варимо із 0,5 склянки води, додаємо розтоплений шоколад або какао-порошок і 50 г масла”.
У рецепті сирника з малиновим джемом Дарія Цвек радить на підготовлене пісочне тісто в тортівниці викласти спочатку джем, а вже зверху сирну масу. Випікати в гарячій духовці протягом години. До слова, можна використати як начинку й інші джеми та варення.
Таємні інгредієнти Шутчихи
Колись на весілля наймали кухарок. Що більша забава, то досвідчену майстриню брали. На Городенківщині то була знаменита Шутчиха, як називали її по-місцевому. Звісно, для випікання великої кількості пляцків (так на Прикарпатті називають торти і здобні пироги) потрібні були помічники. Допомагала й родина, де передбачалося святкове застілля.
Кожен намагався вловити щось для себе. Пані Шутчиха охоче давала переписи. Однак стверджують, що не всі таємниці видавала, щоб ніхто не міг перевершити її у майстерності. А ще подейкували, що кондитерка носила в кишені таємний інгредієнт, який потайки додавала до тіста. Буцімто то був порошок амонію, який робив тісто пухкішим.
Чи це так, чи ні, але пані Шутчиха залишила по собі хороший слід і незабутню пам’ять. А ще рецепт торту “Городенківський”. Щоправда, він не стосується нинішньої теми, однак варто таки подати його бодай побіжно.
“Коржі робимо із запечених білків, збитих на круті піки, з цукром та меленими горіхами, — йдеться у рецепті. — Далі корж “Пташине молоко”, тобто спечений із пісочного тіста з какао-порошком. А ще — лимонний корж, тобто до пісочного тіста додано цедри цитруса. Перемащуємо сирним кремом: із додаванням масла та жовтків. Що більше шарів, то красивіше виходить”.
Традиції оживають
Мешканка села Серафинці на Городенківщині Марія Прейс — біолог за фахом. Після майже 25 років праці в районній Станції юних натуралістів кардинально змінила професію. Разом із чоловіком Михайлом, теж колишнім педагогом, вони викупили та привели до ладу торговий центр, що нині є справжньою окрасою Серафинець.
Марія Василівна в сімейному кафе — за кулінарку та кондитерку. Залюбки пригощає своїх гостей здобними смаколиками. Чільне місце займає сирник із персиками.
“Пісочне тісто для сирника замішую із 500 г просіяного борошна, 100 г цукру, 2 жовтків та 1 цілого яйця, 150 г маргарину і 1,5 пачки порошку до печива. Поки тісто відпочиває в холодильнику, готую начинку. 1,5 кг сиру перемелюю на м’ясорубці або збиваю блендером. Додаю 2 ванільні пудинги, розведені у 1 склянці молока. До цієї маси ще треба 150 г олії або масла, цедру 1 лимона і 3 ст. л. крохмалю. Наприкінці додаю 6 збитих на піну жовтків із 100 г цукру та 1 цілим яйцем. Обережно вимішую. Викладаю на тісто в тортівниці, а зверху прикрашаю половинками персиків. Ставлю випікати на 15 хв до розігрітої духовки”.
І це ще не все. Сирник вийняти з духовки і залити зверху збитими 2 білками із 3 ст. л цукру та 200 г кокосової стружки. Аж тоді пекти до готовності.
Спогади про рідний дім
Сирники асоціюються із рідним домом. Аромат випічки повертає у дитинство, де на кухні чаклувала мама, а діти всіляко допомагали. Щоправда, один спогад трохи смішний, зате зі щасливим кінцем.
До весілля залишався один день, і наречена активно допомагала мамі із випічкою. Уявляла, як то завтра всі ці смаколики наріжуть на гарні шматки та розкладуть до підносів-кльошів. Що красивіші в перерізі пляцки — то ефектніше виглядатиме святковий стіл.
З такими мріями всідається на кухонний стілець. Через мамині зойки рвучко піднялася й аж тоді зауважила, що там був сирник. На щастя, він не розвалився і навіть не пом’явся: чи то наречена була легкою, мов хмаринка, чи мамин окрик зупинив дівчину за мить до приземлення…
А які рецепти сирників побутують у вас? І якими історіями та секретами поділитеся з нашими читачами?
Людмила Стражник. Фото авторки
Читайте також:
- Рецепт на вихідні: Яблучні шедеври (ФОТО)
- Рецепт на вихідні: помідори для душі (ФОТО)
- Рецепт на вихідні: без бульби – нікуди
- Рецепт на вихідні: Буряковий калейдоскоп
- Рецепт на вихідні: Делікатеси зі слив (ФОТО)
- Рецепт на вихідні: десять вишуканих страв з кабачків (ФОТО)
- Рецепт на вихідні: Фруктово-ягідна пастила замість цукерок (ФОТО)
- Рецепт на вихідні: Запечена скумбрія як смачна окраса столу
- Рецепт на вихідні: повітряні налисники та варіація начинок (ФОТО)