Івано-Франківськ

Міжнародний день мостів: про що мовчать переправи

Ідея відзначення полягає в тому, щоб зосередити увагу на важливості безпечної роботи на штучних спорудах і забезпеченні їхньої надійності.

462585984 1064116685303681 3508050352945253039 n scaled

31 жовтня світова спільнота відзначає Міжнародний день мостів. Він присвячений пам’яті тих, хто загинув під час будівництва та експлуатації мостів. У нинішніх українських реаліях до цього переліку важливо додати й тих загиблих, хто стояв на обороні цих надважливих інфраструктурних об’єктів від початку російської агресії. 

Отож цього дня зосереджуємо увагу на важливості безпечної роботи на мостах та забезпеченні їхньої надійності. На Івано-Франківщині за останні десятиліття ці штучні споруди не зазнавали руйнацій від військових дій. Однак І і ІІ Світові війни минулого століття залишили нищівний слід. Натомість є багато мостів, пошкоджених паводками. Серед зруйнованих повінню 2008 року та опісля відбудованого – в селі Рожнів на дорозі Р-20 Тязів – Старі Кути.

У Службі відновлення Івано-Франківщини є величезний фотоархів мостів. Їх передавали з покоління в покоління дорожники. Пильно зберігала їх колишня керівничка відділу штучних споруд Олена Рачкевич. Тепер ці всі скарби – у віданні прес-служби. 

Скажімо, є кілька архівних світлин зруйнованого у 1915 році та опісля відбудованого мосту в місті Галич через Дністер.

Так само – мосту через Дністер у селі Нижнів Тлумацької громади. Це найдовший міст на Прикарпатті протяжністю 472 метри споруджений як залізничний у 1910 році. Опісля став автомобільним.

Є тут світлини знаменитого віадука у Ворохті. 

«Віадук у Ворохті – залізничний арковий кам’яний міст через річку Прут довжиною 200 м – один із найстаріших та найдовших у Європі, споруджений 1894 року, – читаємо на сайті karpatytravel.net. – Автор проекту — професор університету «Львівська політехніка» Зигмунт Кулька. Нині об’єкт – пам’ятка історії. А загалом у Ворохті є ще три віадуки». 

received 1306680840263717 scaled

Зараз віадук не функціонує. А під його арками проходить дорога державного значення Р-24 Татарів – Кам’янець-Подільський. На цій ділянці її відремонтували в 2019 році. Тепер місцевість стала ще туристично привабливішою.

Якщо вже згадали про Львівську політехніку, то варто додати, що ще з 1991 року при університеті функціонує Галузева науково-дослідна лабораторія з обстеження, випробування і реконструкцій мостів, конструкцій будинків та інженерних споруд. Її фахівці долучалися до виготовлення проектної документації на ремонт мостів Прикарпаття та до їх випробування. 

«Приміром, у 1918 році за завданням Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області (нині Служба відновлення) під керівництвом професора Віктора Кваші ми підготували проект ремонту шляхопроводу в селищі Делятин, що на дорозі Н-09 Мукачево – Львів, – розповіла завідувачка лабораторії Любов Салійчук. – Цей шляхопровід унікальний тим, що проходить над річкою і залізницею та має кривизну в плані і профілі. Отож тоді за рекомендаціями наших науковців тут змонтували додаткові металеві опори та допоміжні балки». 

 

Ці заходи були тимчасового характеру, адже шляхопровід потребував капітального ремонту. На щастя, вдалося капітально оновити протягом 2020-2021 років, і нині він вражає грандіозністю проекту та якістю виконаних робіт.  

«На балансі Служби відновлення в Івано-Франківській області на дорогах державного значення є 456 мостів загальною протяжністю 12,56 км. Переважна більшість із них – залізобетонні. Захист цих критично важливих інфраструктурних об’єктів є одним із пріоритетів Служби”, – наголошує Любомир Семанів, в.о. начальника, перший заступник начальника Служби. 

Фахівці Служби відновлення із залученням спеціалізованих організацій здійснюють постійний моніторинг стану мостів на автомобільних дорогах державного значення Івано-Франківщини. Адже дорогою з вибоїнами ще якось можна проїхати, а от аварійно небезпечним мостовим переходом – таки ризиковано. До того ж в умовах воєнного стану особлива увага до цих важливих інфраструктурних об’єктів – ще й з огляду на забезпечення належної логістики. 

Людмила Стражник. Фото надані авторкою. 

Читайте також: 

Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено