Івано-Франківськ

Всесвітній день містобудування: що не так з Івано-Франківськом?

Процеси урбанізації з точки зору комфорту для громади, а не політики.

2021 nezalezhnosti

Явище урбанізації – зростання значення міст у розвитку суспільства – активно відбувалося в минулому столітті та набирає ще більших обертів у ХХІ-му. Та якщо кілька десятиліть тому не йшлося про занепад містечок, то нині на фоні різкого зменшення чисельності сільського населення його відтік відбувається не до райцентрів, а до великих міст. У розрізі Прикарпаття – це розбудова швидкими темпами Івано-Франківська. 

Наразі не торкаємося теми вимушених переселенців, які чисельно додали населенню Івано-Франківська десь кілька сотень тисяч постійних чи тимчасових жителів. Бо тенденція до розбудови обласного центру спостерігалася й до великої війни. Зрештою, як і скрізь в Україні. 

Однак зміна чисельності населення неодмінно призводить до змін у системі землекористування, дорожньому та архітектурному містобудуванні, створенні додаткових зелених зон та загалом місць відпочинку, та й багато іншого. 

А як із селами?

Хто пригадає, якою була дорога на під’їзді з Тисмениці до Івано-Франківська ще кілька десятиліть тому? Отож – вона мала роздільну зелену смугу. А зі збільшенням населення обласного центру і транспортного потоку дорога Н-18 Івано-Франківськ – Тернопіль тепер чотирисмугова. Ця магістраль є продовженням вулиці Тисменицької та бере початок від перехрестя Тополиної села Угорники та Юності в Микитинцях. 

photo 2024 11 08 20 47 50

Логічно думати, що сільське населення певним чином змінює обличчя міста. З цього приводу спілкуємося із Юрієм Лозовенком, спеціалістом із транспортного планування компанії ORESUND.  

“Складне питання, філософське: не так про раціо, а про емоцію та рефлексію, – зазначає Юрій. – Ясна річ, що Франківськ не може бути селом з точки зору об’єктивної реальності, бо все-таки це міське населення. Але якщо говорити про підходи до керування, про те, куди рухається місто, куди рухається громада – іноді думається, що Франківськ дійсно перетворюється на село. Це ми бачили на прикладі дотації сільському господарству: колгоспні поля з’являються тепер, коли совок, здається давно помер. Тобто не приватні фермерські поля, з яких місто може отримувати податки і заробляти, а комунальні поля, які є збитковими. Це я припускаю за інформацією про врожайність сої на тих ділянках. Тобто про який розвиток міста можна говорити, коли розвивається переважно сільська місцевість? Ясна річ, зараз військові часи, в принципі, немає таких далекоглядних планів і рішень, але місту бракує візії: глобально, куди рухатися і що творити”.

photo 2024 11 08 20 47 52 3

На думку співрозмовника, розвиток Франківська йде самоплином. Мовляв, загалом не відчувається розуміння, що саме місто хоче отримати.

“У нас громадський транспорт з’являється не за розрахунком транспортників, а за запитом людей, – додає Юрій. – Типу такого: зробіть нам автобус до такого-то села, і міський голова робить. Має бути розрахунок, чи маршрут буде пасажиромістким і рентабельним. Багато маршрутів, а мало автобусів на них. Можна було зробити систему пересадок: менше маршрутів, але кожні 5 хв ти пересаджуєшся по тій же “Галці”, яка протягом 40 хв дає можливість їхати в будь-який напрям міста за 1 оплату”. 

photo 2024 11 08 20 47 54 2

Співрозмовник додає, що об’єднання громад відбувалося не з точки зору економіки, соціально-економічних зв’язків. Бо є села, які економічно та соціально пов’язані, ті ж Загвіздя, Підлісся, що впритул до Франківська, а не входять до міської громади. 

“А Ямницька громада пов’язана комунальним тролейбусним маршрутом, який їздить до чужої громади за гроші містян Франківська, – наголошує Юрій. – Водночас у нас є дуже віддалені села, до яких пішов громадський транспорт, і вони стали єдиним громадським цілим. Місто не мало з ними соціально-економічного зв’язку: це сільські території Камінного, Узина, які до об’єднання варилися у своєму соку. А природна агломерація, сформована роками чи навіть століттями, не працює. Немає дешевого сполучення із сусідніми селами: в нас погано налагоджена комунікація з тією ж Ямницькою громадою, яка безпосередньо примикає до Франківська. Угринівська громада – це фактично суцільна лінія забудови з містом на карті, але туди немає громадського транспорту, який ходив би нормально. Банально: щоб із Клузіва потрапити умовно до торгового центру “Велес” за 3 км, маєте зробити 10-кілометровий гак через Пасічну”.  

photo 2024 11 08 20 47 53

Локальні точки тяжіння

“Попри ті рекомендації, які ми як спеціалісти робили на замовлення Теплого міста та інших організацій, ми не бачимо їх реалізації, – акцентує Лозовенко. – Наприклад, коли відновлювали пошкоджений пішохідний міст через Бистрицю Солотвинську, ми рекомендували розширити і зробити його доступним для маломобільних груп, щоб нарешті став велопішохідним, а не просто дуже вузька пішохідна стежка… Коли бачиш такі процеси, розумієш що є криза управлінська, інституційної спроможності. Але місто витрачає гроші на підкуп виборців, роздаючи безкоштовно набори то пенсіонерам, то іншим соціальним верствам населення. Таке враження, що то не кошти платників податків, а міського голови чи міськради. Попри те, немає візійного розвитку”. 

На запитання щодо Угорників співрозмовник зазначив, що з точки зору просторового планування логічно, що це село входить до міської громади. Це вже єдина урбанізована територія як-от Крихівці, Вовчинець. Хоч Угорники, як відомо, десь пручалися. 

photo 2024 11 08 20 47 52

Не має ж повторитися ситуація з Ірпенем і Бучею: на їхній межі є паркан. Хоч це єдиний соціальний організм, але вони між собою воюють. Так само Дніпро і Слобожанське: це окремі громади попри те, що їх об’єднує спільна вулиця і ходить міський громадський транспорт. Тож це питання винятково політичне. З точки зору чисто економічної логічно, що громади мають об’єднатися навколо якоїсь спільної економічної бази. 

“Якщо в нас навколо Івано-Франківська є села та містечка, які економічно тяжіють до міста, то мали б мати якусь спільність, – каже Юрій. – Зручніше організовувати інфраструктуру, громадський транспорт, пішохідний та велосипедні зв’язки і продумати спільно організацію руху та планування транспортних потоків. Якщо вже говорити про мобільність, бо це моя сфера, то треба думати про спільний просторовий розвиток: де ми будуємо, де ми розвиваємо виробництво, як плануємо локальні точки тяжіння. Тобто щоб не всі їхали винятково в центр, а щоб у тих же Угорниках був локальний центр, куди можуть приїхати мешканці, наприклад, тих же Майзлів. Ось, власне, в цьому й полягає суть цієї об’єднаної громади: що громада планує свій розвиток, що громада планує свою візію, своє розуміння, як вона може отримати максимальний ефект від мінімальних вкладень”.  

Продовження цієї тематики – в наступній публікації. Водночас запрошуємо до полеміки фахівців із містобудування, управлінців та громадськість. Буде гаряче!

Читайте також:

Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020 Всі права захищено