Купівля квартири чи будь-якої іншої нерухомості – це серйозний крок, який вимагає детального планування та юридичної обізнаності. Втім, інколи люди роблять помилки при купівлі житла. Про найпоширеніші з них, які стосуються як первинного, так і вторинного ринку, розповів ПІК незалежний експерт з нерухомості у місті Івано-Франківську Володимир Бугай.
Помилка №1. Поспіх або затягування з покупкою
До питання покупки квартири необхідно віднестися відповідально. Експерт не рекомендує досить швидко приймати рішення про купівлю нерухомості, тобто «згарячу», так само як і не радить «затягувати» з покупкою.
«Важливо розуміти, що ринок нерухомості має тенденцію для змін, тобто змінюється курс долара, економічна ситуація у країні в цілому. І ціни також завжди змінюються, наприклад, якщо ціна на паливо піднімається, то ціна на метр квадратний нерухомого майна також стає дорожча. Відповідно в кінцевому результаті, ви переплатите тільки через те, що затягнули з покупкою», – зауважує Володимир Бугай.
За його словами, до покупки нерухомості потрібно підходити з холодним розумом і без зайвих емоцій. І якщо у вас немає особливих причин поспішати з купівлею квартири, ретельно зважайте на усі «за» і «проти» вибраного об’єкту.
Помилка №2. Недостатня перевірка власника /забудовника під час купівлі квартири
Зараз люди поверхнево вивчають того чи іншого забудовника, соромляться запитати документи на початок будівельних робіт. Це є помилкою, адже тоді покупці стикаються з поганими забудовниками, які потім затягують будівництво чи будують з несертифікованих матеріалів.
«Забудовник, якщо це первинний ринок має бути надійним. У нього має бути хороша репутація та вже введені в експлуатацію будинки, це має бути рекомендований та популярний у вашому місті. Наприклад, одним із таких у Франківську є будівельна компанія «Франківський дім» – Вони якраз відомі тим, що вчасно вводять в експлуатацію будинки, які будують. Окрім того будують малопід’їзні будинки», – каже менеджер з нерухомості.
Пан Володимир наголошує, що аналіз попередніх об’єктів забудовника чи перевірка власника, якщо це вторинний ринок – це обов’язкова запорука успіху та впевненості у тому, що ви отримаєте свою омріяну квартиру.
Помилка №3. Недостатнє вивчення інфраструктури того чи іншого району
Покупець має розуміти, де він хоче проживати, тобто обрати зручний для своїх потреб мікрорайон міста.
«Якщо ви не знайомі з цим районом, де плануєте придбати житло, вам потрібно ознайомитися: пройтися, прогулятися, уявити собі, що ви там живете. Чи вам зручно піти в той чи інший магазин, чи вам зручно дійти до зупинки, чи поруч буде школа або садок, щоб відводити дитину. На ці речі потрібно зважати, щоб потім не шкодувати про покупку», – додає Володимир Бугай.
Помилка №4. Відсутність менеджера з нерухомості (ріелтора)
Той, хто думає, що сам собі знайде квартиру та нехтує тим, щоб працювати з менеджером, робить велику помилку. Адже є багато таких випадків, коли люди натрапляють на аферистів, на житло, яке може знаходитись в арешті чи на недобросовісних забудовників. Цю інформацію може перевірити та повідомити вам менеджер, який вас супроводжує.
«Наприклад, якщо у забудовника з шести будівельних майданчиків активно будується один, то це означає, що кошти, які він залучає з активного майданчика переходять в неактивний майданчик. Відповідно, на це потрібно звертати увагу. Це треба проаналізувати, а ви як людина недосвідчена у цій справі, не можете самостійно провести таку аналітику без ріелтора, який має інформацію зсередини про того чи іншого забудовника», – розповідає експерт з нерухомості.
Тобто, ріелтор – це та людина, яка зможе вас проконсультувати від першого кроку до отримання ключів.
Помилка №5. Неуважне читання договору про купівлю квартири
Володимир Бугай зауважує, що багато людей думають, що договір купівлі нерухомості є стандартним і часто не уважно його читають. Проте варто розуміти, що, яку б схему продажу не пропонував забудовник, вам обов’язково потрібно буде підписати цей договір:
«Тому уважно читайте договір. Завжди перевіряйте свої імена, прізвище, ідентифікаційний код і всі документи, які прикріплені за цим договором. Тому що навіть одна невірна буква в договорі, може обернутися для вас великою помилкою та проблемами у майбутньому».
Експерт наголошує, що коли ви купуєте квартиру, то повинні знати всі нюанси договору і розуміти, які наслідки можуть наступити після його підписання.
Довідково: будівельна компанія «Франківський дім» – https://frandim.com.ua/category/novyny/ працює на ринку з 2012 року. Це досить досвідчена будівельна компанія.
«На ринку нерухомості вона запам’яталася тим, що всі будинки, які вони будували, вчасно вводили у експлуатацію. Також вони будують невеликі комплекси ( в середньому три під’їзди),тобто розділяють все будівництво на дві черги. Це 5-6 під’їздів, невеличкі двори. У них всі комплекси закритого типу», – зазначив Володимир Бугай.
Загалом «Франківський дім» має вже більше 20 збудованих житлових комплексів у Франківську, це досить багато за понад 10 років.
«Це більш, ніж один комплекс в рік. І цей факт свідчить про їхню надійність. Окрім того, люди зараз дуже полюбляють невеликі комплекси, бо там усі сусіди знають один одного», – додає експерт.
Читайте також у ПІК:
- Чи варто купувати квартиру під час війни?
- З початку року на Франківщині здали в експлуатацію понад п’ять тисяч квартир
- Кадрова криза на Франківщині та як її подолати (ВІДЕО)
- ТОП-10 міфів про штучне запліднення: що варто знати подружнім парам