Івано-Франківськ

ТОП-10 міфів про штучне запліднення: що варто знати подружнім парам

Вагітність при ЕКЗ зовсім не відрізняється від природної вагітності.

ТОП-10 міфів про штучне запліднення: що варто знати подружнім парам

Метод екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), або ж інакше штучне запліднення застосовується у медицині у випадку, коли вже немає шансів завагітніти природним шляхом. До ЕКЗ вдаються, як до кінцевого способу лікування безпліддя.

Втім у сучасному світі існує чимало неперевіреної, фейкової інформації щодо цього методу лікування безпліддя, які часто стають причиною того, що пари не наважуються спробувати ЕКЗ.

Що є міфом, а що реальністю про екстракорпоральне запліднення, розповіла ПІК завідувачка відділення допоміжних репродуктивних методик, лікар акушер-гінеколог, репродуктолог Прикарпатського центру репродукції людини Наталія Яцишин.

Міф №1. Вагітність після ЕКЗ завжди є багатоплідною

Ні, не завжди. За словами лікарки, усе залежить від того, скільки ембріонів медики переносять. На сьогоднішній день у центрі репродукції чітко зазначено, що можна використовувати один ембріон, лише в окремих випадках – 2, але не більше.

“І коли ми вирішуємо перенести два ембріони – це не тільки збільшує шанси на вагітність, але й збільшує ризик багатоплідної вагітності. Втім це робиться, зважаючи на результати обстеження пари, й вже разом із подружжям ми вирішуємо скільки ембріонів ставити”, – каже Наталя Григорівна.

Міф №2. Вагітність при ЕКЗ потребує постійного постільного режиму 

Ні, це не так. Завідувачка відділення допоміжних репродуктивних методик зазначає, що жінки після процедури переносу ембріонів ведуть спокійний та звичний спосіб життя,  їх відпускають додому. Обмеження становлять тільки фізичні навантаження та відвідування саун, басейнів тощо.

Міф №3. Штучне запліднення можна робити тільки жінкам 35+?

Це не так.  До центру репродукції звертаються і двадцятирічні пацієнти. Наталія Яцишин розповідає, що у її практиці наймолодшій пацієнтці, якій робили ЕКЗ було 19 років, а найстаршій – 44.

“Знову ж таки, усе залежить від виду безпліддя, є різні випадки. Я у своїй роботі за 24 роки мала пацієнтку, у якої була одна позаматкова вагітність у 18 років, інша – 19. Жінка залишилася без двох маткових труб, тому єдиний спосіб завагітніти було ЕКЗ. На сьогоднішній день ця моя пацієнтка вже мама двох дітей», – каже акушер-гінеколог.

Міф №4. Не завжди з першої спроби ЕКЗ жінка може завагітніти

Це дійсно так. Проте, як зауважує пані Наталя, вважати, що якщо наважилися на штучне запліднення, то точно доведеться робити декілька спроб – не правильно.

“У нашому центрі дуже багато дітей народилися після першої спроби. Це залежить від віку пацієнта, від виду безпліддя, від різних факторів.  Є пацієнти, які мають 4-5 спроб безрезультатного екстракорпорального запліднення. Це складні пацієнти, але ми робимо все можливе, щоб допомогти їм відчути радість материнства”, – зазначає лікарка.

ТОП-10 міфів про штучне запліднення: що варто знати подружнім парам

На фото лікар акушер-гінеколог Наталія Яцишин.

Міф №5. Процедура екстракорпорального запліднення болюча та шкодить здоров’ю жінки

Ні. Наталія Яцишин наголошує, що ця маніпуляція проводиться повністю під наркозом: пацієнтка нічого не відчуває, нічого не чує. Окрім того, ЕКЗ не може бути шкідливим для організму, адже це один із методів лікування, і тому перед процедурою жінка проходить ряд обстежень:

“Якщо є якісь протипокази до ЕКЗ, ми його не проводимо. Наприклад, протипоказами до штучного запліднення є соматичні захворювання пацієнтки, що може спричиняти загрозу для життя жінки, тобто їй не можна взагалі виношувати дитину. Або пацієнтка має певні генетичні вади розвитку, які можуть передаватися дитині тощо”. 

Міф №6. Вагітність після ЕКЗ проходить важче, аніж природня

Ні, це міф. За словами лікарки, у кожному випадку все індивідуально, але здебільшого жінки дуже добре переносять вагітність. І те, що говорять, що після ЕКЗ обов’язково мають бути пологи шляхом кесарського розтину – ні, це не обов’язково. Це можуть бути звичайні фізіологічні пологи.

Міф №6. Процедура ЕКЗ є дуже дорогою

Так, справді.

“Екстракорпоральне запліднення є доволі дороговартісною процедурою і загалом складним процесом. Тому лікарі його розглядають уже після застосування інших методів лікування безпліддя. Можна сказати, що ЕКЗ – це вже останній спосіб лікування безпліддя, це вже край. Вартість такої процедури від 60 до 100 тисяч гривень “, – розповідає вона.

Міф №7. Шляхом штучного запліднення можна обрати стать дитини

Так, можна обрати стать дитини, але лише у окремих випадках. Стать дитини можна дізнатися, якщо робити генетичне дослідження даного ембріона.

«Але наголошу, що  українським законодавством заборонено, щоб жінка знала стать дитини. Втім є певні хвороби, які можуть передаватися від матері дитині, тому нам важливо знати хто народиться: дівчинка чи хлопчик. А просто так з цікавості обирати стать дитини – не можна», – додає Наталя Григорівна.

Міф №8. Діти народженні шляхом ЕКЗ частіше хворіють і мають генетичні захворювання

Ні, це точно міф. Гінеколог Прикарпатського центру репродукції наголошує, що пара готується до даної процедури, проходить обстеження, тобто для запліднення беруться добрі, якісні яйцеклітини та сперматозоїди.

“А якщо ми робимо генетичне обстеження ембріона, то які можуть бути генетичні вади розвитку – це великий міф. Ці діти довгоочікувані і народжуються такими, як і усі діти: і голубоокі, і кароокі, і грубенькі, і худенькі”, –  каже пані Наталя.

Міф №9. ЕКЗ повністю гарантує вагітність

На жаль, не завжди так. За словами лікарки, успішність процедури залежить від багатьох факторів: першочергово включаючи вік, стан репродуктивної системи, і, звичайно, якість статевих клітин. В середньому успішність процедури складає 45-60%.

«Ніколи не буде успішним запліднення, й ми не отримаємо даного ембріона, якщо використаємо незрілу яйцеклітину чи недобрий сперматозоїд», – зауважує вона.

Міф №10. Штучне запліднення повністю залежить від жінки

Ні, це не так.

“Роль чоловіка і жінки рівноцінно важливі, це 50% на 50%. Тому що яйцеклітину, як біологічний матеріал  дає жінка, а сперматозоїди – чоловік. Генетичний апарат іде як від чоловіка, так і від жінки.  Вони обоє мають бути здоровими”, – додає лікар акушер-гінеколог.

Наталія Яцишин наголошує, що вагітність після ЕКЗ зовсім не відрізняється від природної вагітності. І зараз, у час війни, сімейні пари стали частіше вдаватися до методу екстракорпорального запліднення.

Зокрема, у Прикарпатському центрі репродукції людини багато пацієнтів із сходу держави: Дніпра, Харкова, Кропивницького тощо.

«Наш центр є державним, ми контрольовані державою, ми захищені на рівні держави і працюємо у дуже добрих умовах. Тому хочу наголосити, скільки б ви не чули міфів чи історій про ЕКЗ, які злякали Вас, або змусили відмовитися від спроби, не полишайте себе шансу на щасливе батьківство, підіть на консультацію до лікаря, який безпосередньо працює з цією методикою і розпитайте про все, що Вас цікавить», – каже вона.

До слова, у Прикарпатському центрі репродукції людини МОЗ України допомагають сімейним парам, які не можуть завагітніти відчути радість батьківська. У медзакладі лікують як чоловіче, так і жіноче безпліддя. Загалом центр репродукції складається із трьох відділень: поліклінічного з денним стаціонаром,  хірургічного та відділення допоміжних репродуктивних методик, у якому зокрема, проводять ЕКЗ (штучне запліднення).

Читайте також у ПІК:

Читайте нас у тг






Коментарі

0

Коментарів ще немає

© 2020-2025 Всі права захищено