Хронологія подій (1917 рік):
- 8 липня – росіяни розпочали наступ. Вони прорвали оборону австрійців і повністю зайняли Станиславів, Галич і Калуш. На чолі зведеного кавалерійського корпусу до міста прибув генерал Петро Врангель, писав “Репортер”.
- 21 липня – у Станиславові скупчилося багато російських солдат, які відступали. Вони почали грабувати й палити крамниці, забирали їжу, одяг і коштовності у мешканців, ґвалтували жінок та вбивали їхніх захисників. Місто охопили численні пожежі;
- 22 липня – делегація міщан на чолі з бургомістром Антоном Стигарем звернулася за допомогою до Першого полку польських уланів полковника Болеслава Мосціцького, які воювали на боці росіян і стояли під Крихівцями;
- 22 липня – делегація міщан на чолі з бургомістром Антоном Стигарем звернулася за допомогою до Першого полку польських уланів полковника Болеслава Мосціцького, які воювали на боці росіян і стояли під Крехівцями (тепер Крихівці).
При відступі росіян під час артилерійського обстрілу середмістя було майже знищене. Згорів будинок Хани Ланди, який ділив сучасний Вічевий майдан на дві половини.
Повністю зруйновані будинки довкола пасажу Гартенбергів, який теж постраждав. Ратуша вкрилася тріщинами і погрожувала завалитись.
Найбільших руйнувань зазнали вулиці Карпінського (частина Галицької від початку до ратуші), Костюшка (Сотника Мартинця), Бельведерська та частково Собєського (С.Стрільців).
Аби прискорити розбирання завалів, австрійці провели до середмістя вузькоколійку.
До речі, австрійська влада використала руїни центру Станиславова з пропагандистською метою — випустила серію поштівок з видами зруйнованих будинків. Це мало підвищити патріотизм військовиків.
Пропонуємо вашій увазі унікальну кінохроніку 100-річної давнини, на якій показують руїни в Станіславові (на проміжку часу 04:16 – 05:05):
Читайте також:
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг