Як відомо, пам’ятник Леніну стояв у самому центрі міста – на площі перед драмтеатром та тодішнім готелем «Україна». Зараз на цій площі домінує патрон міста Іван Франко.
Напередодні, 6 жовтня 1990 року, голова міста Ярослав Тайліх підписав ухвалу міськради «Про демонтаж пам’ятників В.Ульянову (Леніну – ред.). Цікаво, що Івано-Франківськ став першим містом в Україні, де вирішили прибрати пам’ятник «вождю революції».
Для цього була виділена спеціальна техніка, яка приїхала на нинішню вулицю Бандери для виконання ухвали міськради. Однак в той момент з’явилися співробітники ДАІ, які оштрафували трактористів за те, що вони заїхали куди не можна. Хоча всі розуміли, що має статися.
Крім того, сталася провокація в мерії, яка злякала главу міста.
“Перед тим нам під виконком підкинули гранату, в так званий загальний відділ. Граната не вибухнула, але це була саме бойова граната. Так тоді ніхто і не розібрався, хто і чому це зробив”– згадує міський голова Ярослав Тайлих.
У підсумку стало зрозуміло, що ніяких сутичок не відбудеться. Однак Тайліх все ще переживав з приводу ненормального з гранатою, який може забрати життя кількох людей.
“Чи коштував знесення того пам’ятника, якби на ньому була людська кров, – ось чого я боявся найбільше. Тому ми збирали інформацію, говорили з людьми, з усіма, з ким могли, щоб все пройшло максимально безпечно“- додав Ярослав Тайліх.
В день повалення сотні франківців оточили монумент. Нечисленні комуністи намагались боронити Леніна, але їх попросили вступитися. Компартійних керівників не було. Пам’ятник знімали краном.
Ленін подався і упав тільки після того, як зваркою переплавили металеву арматуру, що міцно тримала його на п’єдесталі. На це пішов увесь день. Вантажівкою пам’ятник спочатку відвезли у підвал «білого дому», а вже з адмінбудинку через кілька років Леніна доправили на територію комунального підприємства. Там його розрізали, бетонну частину використали як будматеріал.
А мідь, у яку була вдягнена бетонна скульптура, у 2008 році здали в брухт – за ці гроші видали книжку Мирослава Давидіва «Українська національна ідея».
Читайте також:
Читайте нас у тг