Мережевий проєкт – збереження старовинних дверей у Коломиї започаткувала громадська активістка, кандидатка юридичних наук, Олена Юрійчук. Про новацію вона розповіла журналістці ПІК.
— Олено, коли й чому ви почали цікавитися старими дверима Коломиї?
— Я кілька років навчалася, мешкала та працювала у Львові. Там я часто відвідувала … підʼїзди. Хтось може здивуватися: невже нема куди ходити у такому місті як Львів?! Проте у Львові цікаве ВСЕ, в тому числі під’їзди.
Скажу більше: я познайомилася з однодумцями, які ділились світлинами, та адресами тих місць, де можна побачити цікаві під’їзди та двері. Коли почався карантин, я тимчасово переїхала додому, в Коломию, де я також часто гуляла містом. Та вже, за звичкою, шукала старі двері, з історією та писала про них в соцмережах.
Згодом, коли почала зустрічатися зі своїм хлопцем, архітектором за фахом, який також захоплюється старими будівлями міста, прогулянки стали цікавіші. У нас виникла ідея відновлення коломийських дверей зі збереженням їхньої автентики.
З ідеї зародився проєкт «коло_брами».
— Чому «коло БРАМИ», якщо новація присвячена дверям?
— Використовую слово «брама» на означення входу, дверей. Це слово, як на мене, колоритніше, аніж просто «двері». Коло – бо хотіли, щоб це був неначе посил – «зустрінемося з тобою коло брами», а також з натяком на те, де ці брами розташовані – у КОЛОмиї.
— Як вивчаєте історію дверей?
— Спочатку знаходжу старовинні будинки, відповідно, двері, фотографую та знімаю відео, деколи викладаю ролики у ТікТок. Оскільки раніше я вже вивчала історію багатьох будівель, описую будівлі та двері. Уже маю 10 дописів в Інстаграмі. Та це лише початок.
Коли ж знаходжу ті будівлі та двері, що мені невідомі, тоді детально вивчаю їх історію. У роботі послуговуюся оцифрованою старою польською пресою, в якій є чимало згадок про той чи інший будинок, бо, зазвичай дуже багато старовинних будинків Коломиї побудовані в австро-угорський та польський період історії. Переглядаю також відеодослідження світлої пам’яті місцевого краєзнавця Василя Нагірного.
— Чи вже знайшли якісь надцікаві двері?
— Звісно. Ось будівлі, споруджені у польський період, на початку XX сторіччя, зведені у стилі функціоналізму зовні нагадують кораблі. Таких є чимало – на вулиці Театральній, Івана Франка, Симона Петлюри тощо.
На вулиці Театральній, до речі, мешканці дуже люблять свій дім: двері тут відновлено, збережено фацетоване скло, та й у будинку можна знайти деталі тих часів – польську поштову скриньку. А в іншому будинку, на вулиці Івана Франка ситуація трохи сумніша.
В одному з будинків, де народився мій батько, ще 15 років тому були оригінальні двері, які згодом замінили на нові. А старі закинули у підвал, і що з ними зараз — невідомо.
— Вивчати двері — це, можна сказати, лише половина справи, а от чи думали ви про реставрацію?
— Реставрація — це непросто. Якби у мене було багато коштів, то я би відновила всі старовинні двері, які є в місті. А оскільки зараз цей проєкт існує на моєму ентузіазмі та власних коштах, то я мрію — обережно.
Скажу лише, що реставрація одних дверей коштує дорого, адже у вартість закладається робота столярів, ковалів, транспортування, встановлення тощо. Хотілось би почати з відновлення тих дверей, що ледь не розвалюються, бо вони, мабуть, одні з перших можуть потрапити «під гарячу руку» власників і опинитись на смітниках.
Великих коштів я не маю, а тому оголошуватиму збір фінансів та шукатиму гранти.
— До речі, чи Ваша новація не є відгомоном проєкту Марії Козакевич з Івано-Франківська, #франківськ_який_треба_берегти?
— Проєктів щодо збереження старих брам (дверей) в Україні не бракує. Є такі новації у Львові, Києві, Одесі. Я стежу за їхнім розвиток. Але, без сумніву, новація пані Марії справді велика, вартує уваги та визнання. Я, звісно розповіла Марії Козапкевич про свою новацію, консультувалася з нею. І, думаю, якщо не знайдемо місцевих майстрів, то старовинні двері Коломиї будуть відновлювати фахівці, які реставрують двері для #франківськ_який_треба_берегти.
Розмову вела Сабіна Ружицька.
Фото з фб сторінки Олени Юрійчук.
Читайте також:
- От-кутюр з ліжникової тканини створює педагогиня на Прикарпатті (ФОТО)
- Ми з Коломиї: дерев’яні скульптури Івана Вишиванюка (ФОТО)
- Автентичні речі врятували у Краматорську – показують у Коломиї (ФОТО)
- У Галичі жінки плетуть гобелени та віночки з лікарських рослин (ФОТО)
- Науковиця з Прикарпаття Надія Руско випікає просфори для храмів України (ФОТО)