9 листопада 1962 року місто Станіслав стало називатися Івано-Франківськом. Пропонуємо разом із Туристично-інформаційним центром пригадати кілька цікавинок щодо назви міста.
Заснував місто – фортецю польський магнат Андрій Потоцький і назвав на честь свого старшого сина – Станиславів. Так місто називалося протягом правління поляків (а за часів Австро-Угорщини мала назву Станіслав).
Зокрема, перейменування Станиславова (вже за другої Польщі) починається у 1939 році, коли радянська влада після «золотого вересня» включає західноукраїнські землі до складу Радянського Союзу. Тоді назву Станиславів було скорочено до Станіслав і область була названа Станіславська.
Однією з найбільш оригінальних версій тоді була та, яка пропонувала назвати на честь Едмонта, який народився в Нижневі, і у 1918 році «брав» Казань, де й бачив живого Леніна. Після війни він мешкав у нашому місті , ходив по школах і розповідав, що хоче, аби місто назвали на його честь, бо він тут єдиний, хто бачив живого “дєдушку Ілліча”. Але в нього була одна вада – не дуже милозвучне прізвище. Писався він Едмонт Жебровський, то місто мало б називатися Жебровськ. Від цієї ідеї відмовились, оскільки така назва була би співзвучною з «містом жебраків», тому і вирішити назвати на честь письменника Івана Франка.
Після 45-го року Станіслав мав стати Сталінград Карпатським, або Сталінокарпатським (слава Богу – оминуло). Детальне про перейменування міста можна прочитати – ТУТ.
Місто мало б бути “Франкове”, але згадали іспанського диктатора Франсіско Франко і, щоб не виникали думки, що місто носить назву на честь нього, називають Івано-Франківськом. До слова, син Івана Франка – Тарас наполягав, аби назвали за українським правописом Івано-Франкове, але 9 листопада 1962 року Верховна Рада віддала перевагу назві на російський манір.
Іван Франко в цьому місті не народився, не проживав і не помер. Тут мешкала Юзефа Дзвонковська, з якою мав намір одружитися і назавжди переїхати до Станиславова.
Для містян, які народились до 1962 року (до перейменування) місто залишається Станіславом, а для молоді – Франік, Франик.
Читайте також у рубриці “Ретро Івано-Франківськ”:
- Ретро Франківськ: 59 років тому містяни відкрили для себе “Космос” (ФОТО, ВІДЕО)
- “Імпреза-89”: 33 роки тому в Франківську відкрили прем’єрну міжнародну виставку-бієнале
- Ретро: 29 років тому у мікрорайоні “Каскад” відкрили школу №25 (ФОТО)
- Назад в минуле: як виглядав Івано-Франківськ 65 років тому (ФОТО)
- Назад у минуле: ресторан “Літо”, у народі – “Підкова” в Івано-Франківську (ФОТО)
- Було-стало: магазин-кафе “Коровай” на Позитроні у Франківську (ФОТО)
- Ретро: Франківській обласній дитячій клінічній лікарні виповнилося 60 років (ФОТО)
- Ретро Франківськ: 42 роки тому у Колегіаті відкрили обласний художній музей (ВІДЕО)
- Ретро: Франківському академічному обласному театру ляльок – 77 (ФОТО)
- Назад в минуле: початок ери “хрущовок” в Івано-Франківську (ФОТО)
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг