На вулиці Третього мая, нині Грушевського, у 1906 році звели помпезну кам’яницю. Вона мала одну цікаву особливість, характерну для модерну: яйцевидний проріз із лоджіями у фасаді.
Належав триповерховий будинок заможній єврейській родині Вайнгартенів. Вони тримали цегельню у Станиславові та займались будівельним бізнесом.
Зрозуміло, що для нього та його родини споруда була завелика, тож більшість помешкань здавали квартирантам. То був дуже непоганий прибуток і давав змогу активно розширювати свою домовласницьку імперію. Але саме у випадку із кам’яницею №37 власник – Леон Вайнгартен подарував, чи то продав своєму братові Емілю.
Леон Вайнгартен народився у 1854 році, теж був інженером та активно забудовував Станиславів. Окрім зазначених кам’яниць на Гіллера, він мав будинки на теперішній Грушевського — №33-35 (1896 р.), через 10 років й будинок №37 (1906).
Цікаво, що у 1912 році Вайнгартен започаткував у місті будівельну компанію з офісом на теперішній вулиці Грушевського №35. Леон Вайнгартен помер до приходу совітів і німців, тож знайомства з гетто уникнув. Його капітал і маєтки поділили чотири сини, молодшим з яких був Лазар Вайнгартен.
До теми…
Цікаво, що старих світлин 107-річної кам’яниці практично не збереглось. Виключення становила ось ця стара світлина, яка ще й потрапила до автора в ушкодженому стані.
Але згодом вдалося знайти її оригінал. На ній бачимо, як тротуаром крокує жінка, вдягнена за модою двадцятих років. З боку сучасних Валів (вхід з вулиці Грушевсього) проглядається щось не дуже зрозуміле – чи то клумба, чи купа гною. Якість поштівки не дозволяє роздивитися краще, писав краєзнавець Іван Бондарев.
Фотограф спеціально обрав непарний бік вулиці, який виглядав парадно-монументально. Навпроти стояли занедбані одноповерхові хатинки середини ХІХ століття, що могли зіпсувати фото.
На останок, пропонуємо вам порівняти, як змінилася кам’яниця Леона Вайнгартена за понад 100 років:
До слова, переглянути, як виглядає квартира у цьому історичному будинку (на 2 поверсі) можна у відео нижче:
Читайте також у рубриці “Ретро Івано-Франківськ”:
- Інший ракурс: центр та західні околиці Станіславіва у 1925 році з висоти пташиного польоту
- Унікальна світлина з минулого: як виглядав 100 років тому центр Станіславова з висоти
- Ретро: 305 років тому Потоцький виділив тринітарія землю під будівництво монастиря
- Історія навколо нас: унікальні архітектурні пам’ятки Франківська 1905 року (ФОТО)
- Ретро: 115 років міська рада дала згоду на запровадження у Станіславові трамвайного руху (СХЕМА)
- Історія навколо нас: унікальні архітектурні пам’ятки Франківська 1904 року (ФОТО)
- Ретро: Як 109 років тому в Станіславові Озіяш Єгер обміняв пасаж на готель (ФОТО)
- Невідомий Єдрик: 125 року тому народився один з найвідоміших фотографів Станіславова (ФОТО)
- Видатні Станіславчанки: 125 років тому народилася Олександра Любич-Парахоняк (ФОТО)
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram, Youtube та Telegram
Читайте нас у тг