Чи доступний Івано-Франківськ для людей на візках? Щоби переконатися особисто, міський голова Руслан Марцінків понад годину їздив центром на інвалідному візку.
Мер міста до такої незвичної поїздки своїх заступників, представників міської архітектури, соцслужб та лікарів-реабілітологів. Компанію також склали люди з інвалідністю, для котрих пересування на колесах Івано-Франківськом – це буденність, нехай і не завжди доступна.
Маршрут свій розпочали від Центральної міської клінічної лікарні. Кінцева точка – ЦНАП на Вічевому майдані. Понад 10 людей на візках переїжджали пішохідні переходи, заїжджали та спускалися з тротуарів та перевіряли на доступність пандуси. Маршрут не складний, кажуть люди, які щодня ним їздять, вулиця таки не доступна.
«Клієнт тої лікарні, скажімо, військовослужбовець з пораненням міг би потрапити за послугою в ЦНАП. Ми вибирали найлегший варіант – по вулиці Шевченка. Але ви бачили самі, що навіть ця вулиця є теж не доступною. Особливо переходи, особливо тротуарні плитки, особливо оці всі пандуси, які є в будівлях, вони є не доступні. В принципі того разу, коли мер виділив кошти, щоби ті проблеми було усунуто, сподіваємось і зараз на тих 100 понижень, які були анонсовані», –відзначив представник урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю в областіМикола Макар.
Пішохідні переходи, з’їзди та виїзди на тротуари – головна проблема у доступності для людей на візках, каже радниця міського голови Лілія Процак. Жінка розповідає, вищий бодай на пів сантиметра бордюр унеможливлює самостійний виїзд на візку на тротуар.
«Найперше – це треба покращити пониження на пішохідних переходах. Бо це є дуже небезпечно, тому що це є рух транспорту. Бо коли інвалід на візку затримується на дорозі, то це небезпечно і для людини, і, власне, всього потоку транспорту. І плюс ми ще зробили акцент на тому, що дуже багато будівель на вулиці Шевченка або без пандусів, або дуже багато пандусів, які не відповідають нормам»,– каже радниця міського головиЛілія Процак.
У час війни доступність у пересуванні стає актуальним питанням. Людей з інвалідністю у місті більшає, зазначає міський голова Руслан Марцінків. А тому, каже, на часі якнайшвидше обстежити на доступність і виправити всі помилки для того, щоби місто було доступним. Заплановано, що цього року понад сотню тротуарів понизять, після чого обов’язково перевірять на доступність.
«Ви знаєте, що в мене в патронатній службі працює Ліля, яка є людиною на інвалідному візку, і сьогодні долучились громадські організації людей з інвалідністю, нам дуже важливо обстежити наше місто на доступність. Хоча би основні шляхи. Ми бачимо і не доступні переходи, ми бачимо організації не доступні, і основне, щоби наші громадські простори, зокрема ЦНАП був доступний. Тому враховуємо всі зауваження людей з інвалідністю. Для них це дуже важливо, що ми сьогодні передбачили кошти, і більше 120 переходів і інших місць буде зроблено. Але цього є замало. Якщо кожна організація, кожна установа, кожен магазин і підприємство сьогодні докладе зусиль для доступності, можна набагато зробити більше»,– розповідає Івано-Франківський міський головаРуслан Марцінків.
Читайте також у ПІК:
- У Франківську успішно запрацював реабілітаційний центр “Донбас” (ФОТО)
- Чи виявив порушення прав людини омбудсман Дмитро Лубінець на Франківщині (ФОТО)
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram, Youtube та Telegram