Восени, зібравши урожай на городі. слід подбати про те, аби наступного року не мати клопоту з бур’янами. Як це зробити і що найкраще посіяти, журналістка ПІК розповідає з власного досвіду.
Трави, які оздоровлюють грунт називають сидератами. Їх слід висівати після того, як зібрали урожай. Вони уздоровлюють землю та збагачують її різними поживними речовинами. Та й добрива з них можна робити. Отож на місці де росли полуниці я висіваю жовтий, синій та білий люпин. Ця рослина пригнічує ґрунтову нематоду. Це такі черв’ячки-паразити, що впиваються в коріння та стебла полуничних кущиків, вони стають слабшими, і доброго урожаю чекати не варто. А коли посіяти люпин, то все змінюється, бо у цієї рослини міцне коріння, яке може заглибитися в землю більше метра. Але при цьому земля розпушиться і збагатиться азотом.
Є ще в цій рослині такі речовини, які «не подобаються» земляним нематодам, і вони гинуть. І якщо паразита не буде в ґрунті, то й полуниця, яку висаджу восени, буде здоровою. Росте люпин до середини вересня – початку жовтня. Згодом його треба скосити, а землею, де залишається коріння рослини, перекопати. А ще після люпину добре ростуть не лише полуниці, але картопля, помідори, перець, капуста. Щоправда садити квасолю, там, де ріс люпин, не варто, бо в них спільні з люпином шкідники.
Також рослиною-лікарем є олійна редька. Вона не дає звичних плодів, які можна їсти. Але може вирости на 1,5-2 метри, заввишки. Вона має білі дрібні квіти, зелені листя, які можна й у салати додавати. Сіють олійну редьку для збагачення ґрунту азотом фосфором, калієм та кальцієм. Її ріст пригнічує бур’яни, особливо такий набридливий пирій. Олійна редька також захищає землю від вимивання та видування вітром родючого верхнього шару. Після цієї рослини в землі пропадають жуки-дротяники, немає грибків. Коли рослина відцвіте, її треба скосити, а ґрунт перекопати. Зі скошеного листя зі стеблами можна закласти компост.
Посіяти варто і білу гірчицю. І хоча її називають білою, квіти рослини ніжно жовті. Заввишки рослина до метра та ще є й лікарською: її насіння використовують у сумішах шлункового чаю для покращення апетиту. Біла гірчиця очищує землю від фітофтори, дротяника, слимаків, плодожерки, її цвіт приваблює бджіл.
Якщо хтось хоче «підживити грунт» білою гірчицею, то цю рослину треба скосити, допоки не зацвіла та змішати зелену масу з ґрунтом ще до заморозків, аби перегнила. При цьому зверху варто кинути тонкий шар компосту. Коли це зробили, то вже на цьому місці без жодного додаткового підживлення можна садити ранню картоплю.
Сабіна Ружицька. Фото авторки та з доступних інтернет-джерел
Читайте також у ПІК:
- На Прикарпатті триває сезон копання картоплі: які особливості та тренди (ФОТО)
- Що цікавого можна побачити у новоствореному Класі безпеки в Івано-Франківську (ФОТО)
- У прикарпатських селах та містечках людям докучають лисиці та дикі свині
- На Прикарпатті розпочався сезон цукрової кукурудзи
Приєднуйтесь до нас у Facebook,Instagram,Youtube та Telegram
Читайте нас у тг