Австрійська дирекція залізниці в Станиславові закрила трійку місць, в яких розміщувалися її адміністративні будинки цього часу в Галичині.
Будинок розташований по вул. Незалежності (тоді пл. Потоцького), лицьовою частиною до вул. Галицька (тоді вул. Карпінського). Будівництво проводилося у надзвичайно короткий термін з 3 липня 1893 по 1 липня 1894 р., тобто 363 дні.
Проєкт неординарної чотириповерхівки Дирекції залізниць розробив віденський архітектор Ернест Баудіш. Наглядати за роботами призначили львівського інженера-архітерктора Яна Томаша Кудельського.
Оздоблення фасадів виконували львів’яни Пьотр Герасимович і Станіслав Левандовський, розписи інтер’єрів – Райхель і Пельц, теж зі Львова. Першим директором став Людвік Вежбицький.
Перший поверх зайняв „Банк станиславівської землі” та численні крамниці. Будинок був власністю міста, а Дирекція залізниці його тільки орендувала поки не збудували нову дирекцію.
Варто згадати і історію вибору міста Австро-Угорською монархією. Наприкінці ХІХ століття мережа колій в Галичині настільки розрослась, що назріла потреба у регіональній дирекції. На той час була єдина дирекція залізниць у Львові та Кракові.
Міст-претендентів було чотири – Чернівці, Перемишль, Коломия та Станиславів. Перемога дісталась нашому місту. Залізниці проводили робітники з Німеччини, які згодом оселились в місті та заснували німецьку колонію.
У 1914 р. у цей будинок був перенесений магістрат. У 1921-35 рр. у будинку додатково розмістилось управління Станиславівського воєводства; а у 1935-39 рр. його замінила скарбнича палата.
У 1945 р. в місті відкрили Станиславський державний медичний інститут і будинок став його головним корпусом. Від 2008 р. заклад має назву Івано-Франківський національний медичний університет. Будинок віднесений до пам’яток архітектури.
За усю історію університету було підготовлено більш як 16000 лікарів, 5 тисяч із них працюють в області. Молодь з-понад 40 країн світу (Канади, Польщі, Палестини, Індії, Туреччини, Данії, США, Австралії, Німеччини, Маврикій, Литви, країн колишнього СНД, більше 5 країн Африки…) вибирають медичний університет та навчаються на різних медичних напрямах.
На нинішній день Івано-Франківський державний медичний університет входить у шістку вищих медичних навчальних закладів України.
Читайте також:
- Ретро: як розвивалася каналізаційна система в Станіславові (ФОТО)
- “Синій понеділок”: як Ганс Крігер і гестапо винищували євреїв в Станіславові
- Ретро: як 107 років тому Івано-Франківськ звільнили від російських військ (ФОТОархів)
- “Пастир добрий”: життєвий шлях Блаженного єпископа Станіславського Григорія Хомишина (ФОТО)