
1940 р. Група першого набору студентів Станіславського учительського інституту
Станіславські органи місцевої влади порушили перед урядом УРСР питання про створення в обласному центрі — місті Станіславі (з 1962 року – місто Івано-Франківськ) учительського інституту. Вже в січні 1940 року розпочалася підготовка до його відкриття.
1 березня 1940 року відкрилися двері нового навчального закладу, директором якого став викладач педагогіки Станіславської педагогічної школи Федір Плотницький. Заступником з науково-навчальної частини — М. Шевченко.

1941 р. Учасники художньої самодіяльності учительського інституту з викладачами.
В Інституті було створено три факультети:
- історичний (декан Т. Великий),
- фізико-математичний (декан М.Король)
- філологічний з двома відділеннями — української мови і літератури та російської мови і літератури (декан М. Шмулензон).
Інститут спочатку не мав власного корпусу і розташовувався в недобудованому приміщенні торговельної школи. Деякий час тут знаходилася і педагогічна школа. У довоєнний час тут на стаціонарному, вечірньому та заочному відділеннях навчалося 900 майбутніх педагогів.

1940, Станіслав. Фото. Семінар учителів у Станіславі.
Однак, невдовзі після відкриття закладу, праця колективу була перервана німецько-радянською війною. Багато студентів та викладачів пішли на фронт, частина з них була евакуйована. Долі людей, що стояли біля витоків навчального закладу склалися по-різному.
Зокрема, перший декан філологічного факультету Л. Шмулензон, викладачі В. Чорний, Л. Березін, І. Поповський, Л. Насонов загинули в боях між Житомиром і Бердичевом. Перший декан історичного факультету П. Великий загинув під Сталінградом.
Перший директор інституту Ф. Плотницький загинув у гестапівській катівні в Умані. Деякі з тих, що залишилися живими, після війни продовжили роботу в інших закладах і установах. У роки німецько-фашистської окупації Станіславський учительський інститут був закритий.
Читайте також:
- Будинок-привид: на Шевченка “вмирає” 150-літня пам’ятка архітектури (ФОТО)
- Фізкультурному коледжу – 81 рік: сторінками історії кузні чемпіонів (ФОТОАРХІВ)
- Ретро: 29 років тому у мікрорайоні “Каскад” відкрили школу №25 (ФОТО)
- Ретро: один з найстаріших навчальних закладів старого Станіславова (ФОТО)