Прибувши перший раз на початку 18 ст. вони покинули місто згідно з рексриптом авестійського цісаря, який заборонив 1773 року діяльність чернечих органів. Під час цього перебування за їх участю був збудований костьол на майдані Шептицького, 22 (нині – кафедральний собор УГКЦ).
Вдруге єзуїти прибули до міста у 1883 році і пробули до встановлення радянської влади.
У 1887 році «на кошти однієї поважної матрони» ченці придбали чотири малі будинки з городом на початку вулиці Заболотівської (нині – Василіянок), де й мешкали, а відправи проводили у вірменській церкві.
У травні 1894 року розпочалося будівництво нового костьолу та палат духовництва за проектом С. Кшижановського з Кракова під технічним керівництвом Я. Шпорека зі Станіславова. Кам’яну підлогу виклав майстер Чубач із Нового Сонча (Польща), різьбу по дереву – майстер С.Крук зі Львова. Вітражі були придбані в Чехії, а орган – на фабриці Рігера в Селезії.
Відкриття новозбудованого костьолу і палат духовенства відбулося 6 червня 1895 року.
За часів ЗУНР у костелі збирались бойовики Польської Організації Військової. Як писав краєзнавець Іван Боднарев, у монастирських підвалах навіть існував підпільний склад повстанської зброї. У 1946 році костел закрили совіти. Комплекс споруд «перепрофілювали» – у храмі розмістили фондосховище обласного архіву, а в монастирі – адміністрацію архіву, відділ у справах релігій та управління у справах містобудування і архітектури.
У 1998 році споруди передали Українській православній церкві Київського патріархату, відтак постав Святотроїцький кафедральний собор, єпархіальне управління та духовна семінарія.
Краєзнавець та дослідник ПІК Андрій МЕНІВ перопонує поглянути, як змінився Єзуїтський костел за 100 років:
Читайте також:
- Було-стало: знову романтична “стометрівка” у Івано-Франківську (ФОТО)
- Було-стало: Фонтан на Вічевому майдані в Івано-Франківську (ФОТО)
- Було-стало: фрагмент “стометрівки” в Івано-Франківську
- Було-стало: пам’ятник Адаму Міцкевичу в Івано-Франківську на площі його імені (ФОТО)
Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг