Куди піти на Прикарпатті: вкотре знайомимося із містами та містечками рідного Прикарпаття, які заслуговують, щоб про них не тільки знали і чули, але й хотіли побувати. Сьогодні ПІК мандрує до чудового містечка, про дивовижність якого більшість можливо і не здогадується – Городенки.
Місто розташоване у східній частині Івано-Франківської області, у степовій зоні правобережжя Дністра. Перша письмова згадка про місто Городенка датується 1195 року. Існує три версії походження назви:
- Перша інтерпретація — ніби назва “пішла” від великої кількості городів, які оточували звідусіль місцевість.
- Друга — походження назви від слова “город” (місто).
- Третя — від слова “городити”. Мовляв, під час нападу татар, які вдерлися величезною ордою з боку Молдавського господарства, мешканці містечка з допомогою козаків збройним опором зупинили їх і загородили дорогу на захід.
В Городенці проживає 9070 жителів.
Городенка – місто з великим багажем історії, досвіду та справжнього прикарпатського колориту. Що подивитися у такому на перший погляд, зовсім непримітному місті, але це тільки на перший погляд… Яка вона справжня Городенка?
Міні-Городенка
Триповерхова і чималенька споруда-макет з ровом навколо (навіть з містком через рів!) зображає чи то городенківську ратушу, чи то давно вже не існуючий замок у Городенці. Споруда розташована біля автобусної зупинки у сквері напроти костелу.
Костел непорочного Зачаття Діви Марії (вулиця Володимира Великого,1)
Католицька святиня була побудована у 1743 році в бароковому стилі і зараз є пам’яткою архітектури національного значення. Мистецтвознавці називають його архітектурним шедевром Прикарпаття та зараховують до найвизначніших споруд стилю пізнього бароко в Центральній Європі. У дворі храму височить постать Діви Марії, виготовлена великим українським скульптором Іоганном Пензелем. Тож тут просто не можна не побувати…
Музей історії та етнографії Покуття
Музей відкрився не так давно, у 2014 році, тому поповнення експозицій продовжується. Тут зберігаються копії цікавих історичних документів, предмети побуту, народний одяг, книги, що пов’язані з історією та етнографією Городенки. Щоб краще пізнати це місто – варто відвідати музей.
Городенківська синагога
Велика за розмірами, висока, арочні вікна знаходяться на значній висоті від землі. Бокові стіни прикрашені псевдо арками – поблизу місцевого ринку, захованого від центральної вулиці п’ятиповерхівками, все ще стоїть колишня cинагога, побудована у 1743 році. В Городенці у ХІХ століття синагог було кілька, але збереглася ця головна – Велика.
Миколаївська церква
Мурована церква була зведена на місці старої дерев’яної церкви (шкода що не збережена) у 1793 році. Конструкція церкви дуже красива і досить незвичайна, складається з кількох приміщень, розділених між собою і з окремим входом до кожної. Будучи в Городенці, варто виділити час, щоб відвідати цю культову та старовинну споруду.
У місті також є церква Успіння Пресвятої Богородиці. Її це називають церквою на місці гріха. А все через те, що згідно з переказами, Потоцький наказав звести сакральну споруду на місці, де вбив дівчину Бондарівну.
Вірменський костел
Найстаріша будівля міста. Його збудували ще в далекому 1706 році. Сьогодні це – занедбана будівля, яка з кожним роком руйнується все більше і більше.
Городенку не просто так називають “містом на трьох мостах”, адже один з найстаріших віадуків України буквально ховається у кущах. Йдеться про триарковий міст над струмком Ямгорів. Відомо лише те, що споруду звели за правління Потоцького. А це – орієнтовно 1745-69 роки.
Прогулятися та помилуватися зеленими насадженнями можна у міському парку.
Не можна і забути відомий цукровий завод у Городенці, який розташований поблизу залізничного вокзалу.
Ледь не весь колорит історичного Покуття можна віднайти у Городенці, яка є його невід’ємною частинкою. Місцеві мешканці точно знають усі “родзинки” свого улюбленого міста.
- Городенка має своє цікавинки. Відвідайте це чудове містечко і переконаєтеся!
Читайте також у ПІК:
Куди піти на Прикарпатті: в столиці Покутського краю – писанковій Коломиї (ФОТО)
Куди піти на Прикарпатті: Косів – перлина Гуцульського краю (ФОТО)
Куди піти на Прикарпатті: в “столиці енергетиків” Західної України – Бурштині (ФОТО)
Куди піти на Прикарпатті: Галич – історична столиця Західної України (ФОТО)
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram, Youtube та Telegram
Читайте нас у тг