На Прикарпатті 18 січня ставлять крижані хрести та льодові вертепи. Роблять це перед святом Богоявлення, яке відзначають 19-го й називають у народі «Йордан”, Це на честь Ісуса, що в цей день хрестився в ріці Йордані.
Журналістка ПІК дізнавалася, як і чому встановлюють на водоймах хрести.
«У наших селах та містечках, вирізають льодові хрести та встановлюють їх або на берегах або біля ополонок місцевих водойм, де священики будуть 19 січня освячувати воду. А протягом кількох останніх років у селах Коломийщини, Косівщини, Верховинщини, Надвірнянщини є традиція ставити крижані вертепи із ягнятками, малим Ісусом, Марією, Йосифом, царями та пастухами, кількаметрові каплички, хрести із престолом, ніби в справжніх церквах»,— розповідає етнографиня Марія Гуменюк.
Вирізають хрести та фігурки із великих льодових брил, які часто привозять навіть з сусідніх областей. За словами пані Гуменюк, льодові йорданські хрести бувають різні: із заокругленими кінцями, із загостреними зубчиками, із характерним церковним написом ІНЦІ (Ісус Назарянин—Цар Іудейський), прозорі, матові та різнокольорові.
Традиційно льодові хрести фарбували… буряковим квасом, прикрашали стрічками, сухоцвітом та монетами.
Тепер, за новітніми традиціями, по обидва боки від центрального, великого хреста, ставлять ще й два менші. Майстер з Косівщини Іван Марцинюк додає, що найбільший хрест кладуть у крижану брилу, де є спеціальна виїмка. Згодом заливають водою. І як добре візьме морозець, то хрест буде стояти кілька тижнів, а при плюсовій температурі за два-чотири дні розтає.
До речі, коли морозів немає, воду заливають у спеціальні ємності, заморожують та все одно кладуть льодові святині.
Прикметно, що класти хрести можна не абиде на річці, а лише на «спокійному місці», де ніколи ніхто, навіть поблизу, не топився, де немає водяного виру.
«За народними повір’ями, якби на місці, де трапилося нещастя, чи є вир, встановили крижаний хрест, то під час йорданського водосвяття, 19 січня, він може розколотися», — каже Марія Гуменюк.
А от освятити ділянку водойми, де колись траплялися нещастя, обов’язково треба, щоби більше лиха не було.
Злата ЛЕМІШ.
Читайте також:
“Люди Прикарпаття”: зимові розваги на Валах у Франківську (ФОТО)
Кабмін таки зменшив ціну на газ для населення
Ваш гороскоп на тиждень 18-24 січня
Приєднуйтесь до нас у Facebook, Instagram , Youtube та Telegram
Читайте нас у тг